BIČIULIS

Alvydas GEŠTAUTAS

Praėjusiame rajono tarybos posėdyje be dominavusių procedūrinių klausimų, susijusių įvairių mokesčių mokestėlių, kainų perskaičiavimu iš litų į eurus bei su šia „procedūra“ susijusių įvairių aprašų tikslinimu, buvo išnagrinėti ir keli rimti klausimai.

Ar galima paviešinti gavusį lengvatą? Toks klausimas iškilo, kad savivaldybės tinklalapyje, kituose dokumentuose ne tik besidomintiems rajono viešaisiais reikalais, bet patiems politikams kilo neaiškumas: kodėl vienuose sprendimų projektuose nurodomos įmonių ir pavienių žmonių, parėmusių savo lėšomis sporto klubus bei už tai gavusių žemės, jos nuomos, mokesčių lengvatų, o kituose – nurodomi tik inicialai. Sprendimų projektus pateikęs mero pavaduotojas Kęstutis Bilius ir jam talkinęs meras Vaclovas Andrulis aiškino, kad juridiniai asmenys paviešinami viešoje erdvėje, pavyzdžiui, internete, o fizinių asmenų įvardijami tik inicialai. Kita vertus, popieriniuose dokumentuose minimos ir pavienių rėmėjų pavardės. Tačiau, pasak komentatorių, tokie dalykai yra žinomi tik sprendimų rengėjams ir už juos balsuojantiems. Keista logika. Žmogus prašo lengvatų, t. y. savivaldybei mokėti mažiau mokesčių, ir jo duomenys yra įslaptinami?! Bet nėra jokio įslaptinimo! Rajono tarybos posėdžiai atviri, transliuojami internetu, juose dalyvauja žiniasklaidos atstovai. Pastarieji pagal Visuomenės informavimo įstatymą neatsako prieš įstatymą už paviešintą ir oficialiame renginyje pateiktą informaciją. Nors pernai priimtas sprendimas dėl kai kurių mokesčių lengvatų yra susijęs ne tik su sportu, bet ir kultūros, kitais renginiais, tačiau šiemet rėmėjai „mylėjo“ tik sportą, o ypač futbolą. Beje, mokesčių lengvatos suma priklauso nuo suteiktos paramos solidumo, bet negali viršyti 50 proc. privalomų mokėti mokesčių sumos. Futbolo komandą parėmę ūkininkai Edmundas Baracevičius (6000 Lt) nemokės 2995 Lt, Vladas Reminas (5100 Lt) nemokės 2517 Lt, Edvardas Alfonsas Remeikis (5100 Lt) nemokės 2513 litų žemės mokesčio, o R. Saunorienė (5100 Lt) nemokės 2236 Lt žemės ir jos nuomos mokesčių. Ūkininkas Vytautas Kareiva nemokės 882 litų, nes skyrė tinklinio komandai 3000 litų.

UAB „Račkausko Agrotech“ skyrė 5000 Lt paramą Kelmės automobilių sporto klubui ir už tai šiai bendrovei suteikta 2500 Lt žemės nuomos mokesčio lengvata. Šiam klubui 4000 Lt skyrė ir ūkininkas Liudvikas Janušauskas. Jam rajono taryba skyrė 1198 Lt žemės mokesčio lengvatą.

Politikai klausė, ar ne vėlai sporto rėmėjai prašo tokių lengvatų, nes žemės ir jos nuomos mokesčius reikėjo sumokėti iki lapkričio 17 d.

Pasak rajono tarybos narės, Valstybinės mokesčių inspekcijos rajono padalinio vadovės Zitos Losevos, rėmėjams šie pinigai bus grąžinti vėliau, kai ir paramos teikėjai, ir jos gavėjai deklaruos pajamas.

Buvo ir norinčių nuo žemės, jos nuomos mokesčių atleisti ir kitus. To prašė Artūras Saikavičius.Šis žmogus, turintis 15 proc. darbingumą, prašė žemės nuomos mokesčio lengvatos. Ji sudaro daugiau kaip 2300 litų. Pasak Biudžeto ir investicijų komiteto pirmininko Rimanto Motuzo, jo žemės vertė sudaro apie 300 tūkst. litų. Rajono tarybos narys Romas Docius priminė, kad A. Saikavičiui dar pernai, kai jis buvo atleistas nuo viso žemės nuomos mokesčio, rajono taryba nurodė, kad už šiuos metus politikai nuolaidų nedarys ir tegul žmogus nutraukia žemės nuomos sutartį. Bet dauguma politikų „pamiršo“ šį nurodymą ir nutarė A. Saikavičiui šiemet taikyti 50 proc. žemės nuomos mokesčio lengvatą.

Tačiau rajono taryba, atsižvelgdama į Kukečių ir Kelmės seniūnijų išvadas, nesuteikė žemės mokesčio lengvatų Kristinai Elskienei ir Valerijai Jadvygai Rimidienei. Pastaroji yra pensininkė ir taip turi tokio mokesčio lengvatą. K. Elskienės gyvenimo sąlygos, seniūnijos specialistų teigimu, neblogos, gauna pensiją, 17 ha žemės užsodinta mišku.

Apie kitus rajono taryboje priimtus sprendimus skaitykite artimiausiuose „Bičiulio“ numeriuose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Prieš tai buvęs įrašas
«
UAB ROSEBA