BIČIULIS

Loreta DIRBANAUSKAITĖ

Paskutinę senųjų metų dieną redakciją pasiekė elektroninis laiškas, kuriame buvo klausiama, ką savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas V. Metrikis gruodžio 30 dieną veikė Klaipėdos rajono savivaldybėje, nes Klaipėdos rajono savivaldybės vadovų darbotvarkėje nebuvo jokių oficialių susitikimų su Kelmės rajono savivaldybės vadovais.

– Lankiausi ne Klaipėdos rajono savivaldybėje, o UAB „Londera“ dėl mobilių konteinerių (tai nestandartiniai mobilūs, atvežami ir pastatomi nameliai – aut. pastaba) benamiams. Jei atsimenate, susitikime su Kelmės gyventojais sakiau, kad Kelmėje turime garsią aludę. Joje ar šalia jos laiką leidžia asocialūs, būsto neturintys žmonės. Šie žmonės yra mūsų bendruomenės dalis. Privalome jais rūpintis. Norėtume jiems surasti bent dešimties vietų patalpas, kuriose benamiai galėtų permiegoti,– aiškino V. Metrikis. – Praėjusiame savivaldybės tarybos posėdyje, perskirstant sutaupytus socialinių pašalpų pinigus, 12 tūkstančių litų (3475 eurų) buvo skirta vagonėliui pirkti. Vykau į Klaipėdos rajoną, Radailius, kur bendrovėje „Londera“ apžiūrėjau mobilius konteinerius. Kartu su UAB darbuotojais suplanavome, kaip tas namelis turi atrodyti.

Pasak V. Metrikio, tai bus 3×6 metrų, keturių miegamųjų vietų namelis su prieškambariu, mini virtuvėle ir kriaukle. Apšildoma būtų elektra. Šis namelis būtų pastatytas savivaldybės žemėje, namo, kuriame veikia samariečių valgykla, kieme. Su atvežimu ir pastatymu vietoje toks namelis kainuos 27830 Lt/8060 eurų (su PVM). Vasario 15 dieną UAB „Londera“ pasižadėjo šį namelį pagaminti. Jai buvo pervesta 12000 Lt avansas.

Idėja pasirūpinti žiemą šąlančiais benamiais – puiki. Tačiau kyla daug klausimų.

Visų pirma, rajono taryba skyrė vagonėliui 12 tūkst. Lt. Trūksta dar 16 tūkst. Lt, o jau namelis užsakytas. Vadinasi, tvirtai tikima, kad sausio mėnesį taryba skirs likusius 16 tūkst. Lt (4634 eurų). Ar tai netaps pavyzdžiu kitiems panašiems faktams? Pvz., sugalvos seniūnija, mokykla ar dar kita. įstaiga įsigyti tai, ko jiems labai reikia, o jau įsigiję prašys pinigų, arba įsigis brangesnį daiktą, o po to prašys padengti likusią sumą. Kas galima vieniems, turi būti galima ir kitiems!

Antra. Kodėl sprendimą iš UAB „Londera“ pirkti namelį priėmė vienas vicedirektorius V. Metrikis? Kodėl apžiūrėti tokių namelių kartu nevyko Kraštotvarkos, paveldosaugos ir statybos skyriaus, Socialinių paslaugų tarnybos specialistai? Ar vienas žmogus puikiai žino visus įstatymus ir reikalavimus tokių namelių sukomplektavimui ir įsigijimui?

Trečia. Kodėl namelis užsakytas UAB „Londera“? Juk Lietuvoje yra ne viena įmonė, komplektuojanti bei prekiaujanti mobiliais nameliais. Ar tikrai ši kaina atitinka prekę?

Ketvirta. Norint, kad tokiame name galėtų gyventi benamiai, jis turėtų gauti higienos pasą, be to, turėtų būti įregistruota kažkokia įstaiga besirūpinanti benamiais (tarkim, nakvynės namai – aut. pastaba).

Tokių įstaigų egzistavimą reglamentuoja Lietuvos higienos norma HN 125:2011 „Suaugusių asmenų stacionarios socialinės globos įstaigos: Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“. Kelis tokius reikalavimus peržvelgus aišku, kad higienos pasą savivaldybė matys, kaip savo ausis. Pasirodo, tokiuose namuose turi būti ir dušas, ir tualetas, minimalus plotas vienam paslaugų gavėjui gyvenamojoje patalpoje turi būti ne mažesnis kaip 5 kv. m. Priminsime, kad viso namelio dydis 3×6 m, t. y. 18 kv. m. Taigi 4 asmenys tikrai jame negalės nakvoti. Be to, gyvenamosios patalpos moterims ir vyrams turi būti įrengtos atskirai. Ir dar daug daug kitų reikalavimų galima rasti šiame dokumente.

– O kaip Druskininkų savivaldybėje tokie namai veikia?– replikavo V. Metrikis, kai jam buvo išsakytos abejonės. – Kiek mokyklų neturi higienos pasų ir dirba! Pas mus benamių moterų, mano žiniomis, nėra. Atsiras poreikis, atitversim pertvara dalį kambario. Jau Kraštotvarkos, paveldosaugos ir statybos skyriaus specialistams duota užduotis išsiaiškinti, kokie reikalavimai taikomi tokiems namams.

Pasakius, kad vis dėlto reikia laikytis įstatymų, o nežiūrėti ką kas daro kitose savivaldybėse, V. Metrikis užtikrino, jog iki jo kadencijos pabaigos tokie nakvynės namai veiks ir jie turės higienos pasą. Pažiūrėsime, ar rinkiminiai pažadai neliks pažadais. Laiko liko nedaug – trys mėnesiai.

Dar įdomesnė situacija su darbuotojais. Kas tuos namus prižiūrės?

– Samariečių valgykloje virėjomis dirba Socialinių paslaugų tarnybos dvi darbuotojos po 0,75 etato. Jos galės ir prižiūrėti. Na, gal pridėsime po 0,25 etato,– aiškino V. Metrikis.

Tačiau toks paaiškinimas verčia abejoti. O kas prižiūrės naktį? Gal ten ruošiama vieta lindynei? Be to, virėjos – ne socialinės darbuotojos, ne valytojos.

Ar neatsitiks taip, kad namas nupirktas už 28 tūkst. litų liks tuščias, nes norint jį išlaikyti, prireiks daug didesnės sumos.

Na, o jei V. Metrikiui nepavyks įvykdyti priešrinkiminių pažadų, šis namas jau taps nebe jo galvos skausmu, o naujų savivaldybės vadovų.

Valdžiai palaiminus samariečių valgyklos kieme greitai turėtų atsirasti mobilus konteinerinis namelis benamiams

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Prieš tai buvęs įrašas
«
Sekantis įrašas
»
UAB ROSEBA