BIČIULIS

Loreta DIRBANAUSKAITĖ

Sausio 21 dienos „Bičiulio“ numeryje žurnalistė O. Petravičienė straipsnyje „Rajono savivaldybė ar svečių namai“ rašė apie 2014 metais vykdomus mažos vertės viešuosius pirkimus. Tuokart autorė stebėjosi, kad savivaldybė baigia virsti poilsio namais su daugybe gėlių ir vaišių.

Kas pasikeitė per 11 šių metų mėnesių? Pirmiausia tai, kad šiemet vykdomi mažos vertės viešieji pirkimai pateikiami visos savivaldybės, neskirstant juos pagal savivaldybės skyrių vykdomus pirkimus. Tai, matyt, ir yra pagrindinis skirtumas. Dabar matome ne kiek išleido skyriai, bet visa savivaldybė.

Kokia įmonė mylimiausia?

Teko peržvelgti nemažą pluoštą popierių, kuriuose pateikta informacija apie mažos vertės pirkimus. Iki gruodžio 1 dienos, pagal savivaldybės interneto svetainėje pateiktą informaciją, buvo atlikti 1175 pirkimai.

Į akis krito tai, kad metų pradžioje iš tuomet dar vicemeru nedirbusio I. Šimkaus parduotuvės ir iš UAB „Lukojus“, kurios akcininkas yra I. Šimkus, prekių pirkta buvo mažiau, nei jam tapus vicemeru.

Laimėjusių dalyvių lydere galime skelbti UAB „Senasis šilas“, kuri iki gruodžio 1-osios pardavė prekių už 10 tūkst. eurų. I. Šimkaus parduotuvė ne ką atsiliko – parduota prekių už 8,5 tūkst. eurų. UAB „Lukojus“ prekių pardavė už 2,5 tūkst. eurų. Na, o sunkiausiai sekėsi konkursuose dalyvauti UAB „Jupojos statybinės medžiagos“. Ši bendrovė pardavė prekių šiek tiek daugiau nei už 1700 eurų.

Kam savivaldybė mokėjo pinigus?

Net 17-oje pirkimų nenurodytas laimėjusio dalyvio pavadinimas. Taip ir neaišku, kam savivaldybė mokėjo. Iš kur savivaldybė pirko ir kam 19987 eurus užmokėjo už lengvąjį automobilį (neaišku ir kam šis automobilis skirtas. Tenka spėlioti, gal Užvenčio seniūnui, o gal ir ne – aut. pastaba)? Neaišku, kas laimėjo konkursą atlikti artezinio gręžinio įrengimo projektavimo ir rangos darbus (išleista 19998,90 Eur), iš kur pirktos dvi tonerio kasetės (253,72 Eur), žemės ir miškų mašinų dalys (22 Eur), traktoriaus reikmenys (174,80 Eur), automobilių atsarginės dalys (350 ir 149 Eur), nešiojamas kompiuteris „Lenovo“ (1061,13 Eur), elektros prekės (225,27 Eur), seminaras (115 Eur), 50 medalių, 63 gravertonai, 50 juostelių medaliams ir 1 emblema (54,46 Eur), spausdintuvų kasetės (42,50 Eur), fotoaparatas (152 Eur), mokymo paslaugos (104 Eur), kadastriniai matavimai (29,75 ir 150 Eur). O su biuro kėde iš vis abrakadabra. Šios biuro kėdės numatoma pirkimo kaina 125 Eur, o nupirkta neaišku iš ko už 127,13 Eur.

Taip ir neaišku kam savivaldybė sumokėjo 42 996,66 Eur.

225 Eur neaišku už ką

Informacijoje apie mažos vertės pirkimus nurodyta, kad Sigitos Pileckytės-Norbutienės individualiai įmonei savivaldybė užmokėjo 225 Eur. Tačiau už ką – pateiktoje informacijoje nenurodoma.

Smagurių, dovanų ir gėlių savivaldybė?

Kiek mūsų savivaldybė išleido maistui, gėlėms bei dovanoms? Sumos įspūdingos. Maisto produktams, jo paruošimui, saldainiams, šokoladams bei kitiems konditeriniams gaminiams, mineraliniui, kavos pupelėms per 11 mėnesių savivaldybė išleido 17 459 Eur.

Dovanoms, meno dirbiniams, apdovanojimams, medaliams, taurėms, atvirukams, knygoms, rėmeliams, dovanų kuponams, suvenyrams savivaldybė atseikėjo 10 184 Eur. Labiausiai nustebino keli pirkimai. Iš UAB „Renesa“ dovanų nupirkta už 1567,56 Eur, o šeši dovanų kuponai iš UAB „Senasis šilas“ – už 970 Eur. Įdomu, kas tie šeši apdovanotieji, gavę 160 Eur vertės dovanų kuponus, kai kitiems mirtingiesiems kuponų vertė svyravo nuo 20 iki 50 Eur.

Gėlių kompozicijoms, puokštėms, skintoms gėlėms savivaldybė per 11 mėnesių išleido 6219,26 Eur.

Ypatingo dėmesio sulaukė vienas pirkimas. Už skintas gėles, gėlių kompozicijas, puokštes, gėles vazonėliuose savivaldybė J. Narbutienės ritualinių paslaugų dirbtuvėms per vieną pirkimą atseikėjo 3420 Eur. Ką už tokią sumą reikėjo papuošti ar apdovanoti?

Kas ir kur keliavo?

Savivaldybė iš UAB „Dovilta“ tris kartus pirko kelionės organizavimo paslaugas. Už pirmą kelionę atseikėjo 756 Eur, antrą – 1291,74 Eur, trečią – 1390 Eur. Taigi, už visų trijų kelionių organizavimo paslaugas sumokėta 3437,74 Eur. Kas ir kur keliavo nenurodyta.

Ar Kelmėje atsiras vokiškos kapinės?

Kelmės rajono savivaldybė iš UAB „Pegaso kelionės“ pirko dalykinę kelionę – seminarą „Laidojimo kultūra ir kapinių valdymo bei priežiūros organizavimo ypatumai Vokietijoje“ už 250 Eur.

Nuo seno Lietuva turi savo laidojimo ir kapinių priežiūros tradicijas. Kolegos juokavo: gerai, kad valdininkai nevyko pasisemti patirties į Jungtinius Arabų Emyratus, Afriką ar į kitas egzotines valstybes.

Remontavo kabinetus ir butą

Už buto remontą UAB „Kelmės vietinis ūkis“ savivaldybė sumokėjo 853,86 Eur. Įdomu, kieno butą remontavo? Informacija pirkimų dokumentuose nepateikta.

Prabangesni remontai atlikti savivaldybės administraciniame pastate. Už 126 kabineto remontą UAB „Autostapa“ sumokėta 1798,67 Eur. Tai pačiai bendrovei už 212, 221, 222 kabinetų ir dviejų tualetų remontą sumokėta 4224,40 Eur.

Apie knygas, prenumeratą, televizijos laidą…

Ar kas nors iš skaitytojų yra girdėjęs ar matęs, kad knyga kainuotų 500 Eur? Man neteko. Bet savivaldybė knygą „Mūsų vaikas“ iš UAB „West Solutions“ įsigijo už 436 Eur. Šios kuriozinės situacijos nebūtų, jei pirkimo dokumentuose būtų nurodytas knygos egzempliorių skaičius. Manau, kad savivaldybė įsigijo ne vieną knygą, nes jos įteikiamos naujagimių tėvams, kai šie naujagimį registruoja Civilinės metrikacijos skyriuje.

Panaši kuriozinė situacija ir su laikraščių bei žurnalų prenumerata. Žurnalą „Lututė“ iš VšĮ „Lututis“ savivaldybė įsigijo už 342 Eur, laikraštį „Tėviškės gamta“ iš ULAB ABO – už 228 Eur, laikraštį „Žaliasis pasaulis“ iš VšĮ „Ekologinio švietimo centras“ – už 374,98 Eur.

Kodėl perkant medalius nurodomas jų skaičius, o prenumeruojant leidinius pritrūko kantrybės parašyti jų skaičių?

Kokį leidinį savivaldybė įsigijo iš UAB „Idėjų parkas“ už 3469,5 Eur? Atsakymo į šį klausimą pirkimų dokumentuose nėra.

Ar teko kam matyti VšĮ „Baltų Atlantida“ televizijos laidas? Už televizijos laidos kūrimą šiai įmonei savivaldybė sumokėjo 2200 Eur. Įdomu, kiek kelmiškių šią laidą matė. O gal ji skirta ne kelmiškiams?

Nuostabą sukėlė savivaldybės leidybos paslaugų pirkimas iš AB Spaustuvė už 2023,04 Eur. Internete pavyko rasti, kad ši spaustuvė – slapta Lietuvos pasipriešinimo sovietiniam okupaciniam režimui spaustuvė – leidykla, 1981-1990 m. veikusi Sakų kaime prie Kauno. Taigi, ką ir kur leido savivaldybė?

Už reklaminę-informacinę medžiagą UAB „Veido periodikos leidyklai“ savivaldybė nepagailėjo 1198,51 Eur.

Koalicijoje valstiečiai dirba už maistą?

Tokius žodžius rėžė vienas kelmiškis (pavardė redakcijai žinoma – aut. pastaba), kai pasidomėjo mažos vertės pirkimais.

–Socialdemokratų partijos, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos Kelmės skyrių koalicijos veiklos programoje parašyta, kad ši koalicija racionaliai naudos biudžeto lėšas. Kol kas darbai rado ką kitą,– sakė kelmiškis.

Vyriškis liepė pasidomėti, kiek savivaldybei kainavo Mokytojų dienos minėjimo ir kiek Žemdirbių šventės.

– Jei už Mokytojų dienos šventę (250 žmonių maitinimą) Ninos Kančiauskienės įmonei savivaldybė sumokėjo 350 Eur, tai Žemdirbių šventės dalyvių ir svečių maitinimas savivaldybei kainavo 1600 Eur (maistą ruošė IĮ „Šalsima“). Tai gal koalicijoje valstiečiai dirba už maistą?– retoriškai klausė kelmiškis. – Butą valdančioji dauguma pardavė už 12 tūkst. eurų. Matyt, už lojalumą socdemai valstiečiams leidžia per vieną puotą išleisti aštuntadalį buto kainos.

Dar keletas skaičių iš pirktų maitinimo paslaugų rajono šventėse.

Maisto produktai, skirti Kražių festivalio šventei savivaldybei kainavo 93,13 Eur, šventei „Linas 2015“ – 114,39 Eur, tačiau Karklėnų bendruomenės „Oninių“ šventei atseikėta 400 Eur, „Kražių taurė“ šventei – 363 Eur, Pašilės bendruomenės Tėvo dienos šventei – 86,47 Eur, šventei „Žiema-2015“ – 258,07 Eur ir t.t.

Tai tik keliolika skaičių ir pastabų apie mažos vertės pirkimus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UAB ROSEBA