BIČIULIS

Loreta DIRBANAUSKAITĖ

DELFI portale paskelbtos didmiesčių merų algos paskatino pasidomėti ir Kelmės rajono mero V. Andrulio alga.

Kaip rašoma DELFI portale, per metus šalies merų algos išaugo dešimtkart labiau nei visų dirbančiųjų. Merų atlyginimai skaičiuojami vadovaujantis politikų ir pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymu. Pavyzdžiui, Vilniaus (gyventojų skaičius – 540 tūkst.) mero Remigijaus Šimašiaus darbo užmokestis (neatskaičius mokesčių) yra 2628 Eur – tai 52 proc. daugiau nei gavo jo pirmtakas Artūras Zuokas. Dabartinis Kauno (gyventojų skaičius – 304 tūkst.) vadovas Visvaldas Matijošaitis uždirba 2480 Eur – tai yra 43 proc. daugiau nei posto netekęs Andrius Kupčinskas. Antrą kartą iš eilės Klaipėdos (gyventojų skaičius – 157 tūkst.) meru tapęs Vytautas Grubliauskas šiemet uždirba 2703 Eur – tai yra 56 proc. daugiau nei prieš metus.

Kelmės rajono (gyventojų skaičius – 30 tūkst.) meras V. Andrulis, kaip nurodyta savivaldybės tinklapyje, trečiąjį šių metų ketvirtį uždirbo 2701,35 Eur – tai 42,5 proc. daugiau nei prieš metus. Taigi, mero V. Andrulio alga 78 Eur didesnė nei Vilniaus mero R. Šimašiaus, 221 Eur – nei Kauno mero V. Matijošaičio ir Šiaulių (gyventojų skaičius – 106 tūkst.) mero A. Visocko ir tik dviem eurais mažesnė nei Klaipėdos mero V. Grubliausko.

Seimas balandžio mėnesį ypatingos skubos tvarka priėmė Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymo priedėlio pataisas padidindamas merų ir jų pavaduotojų darbo užmokestį. Mat pagal buvusį reglamentavimą dalyje savivaldybių administracijų direktoriai gavo kiek didesnius atlyginimus nei merai, bet Seimo nariai nusprendė, kad kovą tiesiogiai išrinktus naujuosius miestų ir rajonų vadovus buvo būtina pakoreguoti jų gaunamų algų sistemą, nes „merai turės didesnę atsakomybę“. Pareiginė alga apskaičiuojama pareiginės algos koeficientą dauginant iš bazinio dydžio (130,5 euro).                    Naujame įstatyme įtvirtinta, kad savivaldybių, kuriose gyvena per 100000 gyventojų, merų pareiginės algos koeficientas bus 19 (buvo 12,2). Savivaldybių, kuriose gyvena iki 100000 gyventojų, merams nustatytas pareiginės algos koeficientas18 (buvo 10,5). Tai reiškia, kad nuo šiol merų algos iki mokesčių yra maždaug tokios pat, kokios nustatytos ir Seimo nariams – 2100-2500 Eur. Merų pavaduotojams, atsižvelgiant į mažesnę darbų apimtį ir atsakomybę, nustatyti mažesni koeficientai. Savivaldybių, kuriose gyvena per 100000 gyventojų, vicemerams nustatytas pareiginės algos koeficientas 16 (buvo 10,6). Savivaldybių, kuriose gyvena iki 100000 gyventojų, merų pavaduotojams nustatytas pareiginės algos koeficientas 15 (buvo 8,8). Pataisos priimtos už balsavus 79, prieš – 1, susilaikius 4 Seimo nariams.

Merams ir merų pavaduotojams priklauso ir priedai už stažą valstybės tarnyboje: kas trejus metus prisideda po tris procentus nuo pareiginės algos.

Beje, Statistikos departamento duomenimis, trečiąjį šių metų ketvirtį visoje šalyje vidutinis darbo užmokestis padidėjo apie 5,5 proc. – nuo 696 eurų iki 735 eurų. Taigi, kai kurių merų algų padidėjimas buvo dešimtkart didesnis nei visų dirbančiųjų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UAB ROSEBA