BIČIULIS

Egidijus ŪKSAS
Kelmės r. savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas

Premjeras A. Butkevičius, grįžęs iš vizito Mongolijoje, pareiškė supratęs, kodėl žmonės emigruoja iš Lietuvos. Nereikėjo taip toli trenktis, kad tą suprastų. Liepos pradžioje su Kontrolės komiteto nariais S. Lekšu ir A. Brazu lankėmės Užvenčio seniūnijos Labūnavos kaime esančiuose socialiniuose būstuose pažiūrėti, kaip juose pakeista šildymo sistema. Darbai atlikti gerai, žmonės buvo patenkinti šiltai pragyvenę žiemą, bet visa kita – baisu. Namas apgriuvęs. Savivaldybei jame priklauso trys socialiniai butai, kiti – privatiems asmenims, bet jie apleisti, paversti žiurkių bei parazitų veisyklomis. Socialiniuose butuose gyvena šeimos su vaikais, žmonės skundžiasi, kad neturi kur nusimaudyti, vaikus maudo „bliūduose“, šulinio vanduo prastas, nežinia, ar tinkamas gerti. Vien skurdas, vargas ir neviltis – štai kokią perspektyvą mato tokiose sąlygose gyvenantys vargingų šeimų vaikai. Nežinau, kaip ten Mongolijoje žmonės gyvena, bet pas mus taip yra.

Pasirodo, savivaldybei priklausančiuose 129 socialiniuose būstuose gyvena 76 šeimos su nepilnamečiais vaikais. Savivaldybės administracija man pateikė informaciją, kad 14 savivaldybei priklausančių socialinių būstų, kuriuose gyvena šeimos su nepilnamečiais vaikais, naudojamas vanduo iš šulinio, tualetai yra lauke, kai kuriuose būstuose nėra atvestas vanduo, nėra dušų. Geriamojo vandens kokybės tyrimai nėra atliekami. Pavyzdžiui, du butai Kiaunorių kaime – dušo ir tualeto nėra! Atleiskite, bet tokius socialinius būstus labiau derėtų vadinti socialiniais getais, kur žmonės gyvena nepavydėtomis sąlygomis. Jeigu tai būtų privati nuosavybė – nieko nesakau, tegul gyvena kaip nori, jų teisė. Nuo 2014 metų, kada savivaldybėms buvo suteikta teisė kontroliuoti ir skirstyti socialinei paramai skirtas lėšas, buvo sutaupyta keli milijonai eurų, bet iš tos didžiulės sumos socialinių būstų remontui buvo skirta niekingai mažai: 2014 m. – 7,4 tūkst. eurų, 2015 m. – 10 tūkst. eurų, 2016 m. – 15 tūkst. eurų. Šių metų birželio mėnesį, perskirstant sutaupytas socialinei paramai skirtas lėšas, mero, mero pavaduotojo kabinetų ir priimamojo remontui (nors tai buvo įvardinta kaip tarybos narių reikmėms skiriamos lėšos) skirta suma beveik prilygsta tai, kuri buvo skirta socialinių būstų remontui per trejus metus!

Prieš dvejus metus Kontrolės komitetas tikrino, kaip yra panaudojami socialiniai būstai, buvo siūloma parengti savivaldybės socialinio būsto plėtros strategiją, bet per tą laiką nepasistūmėta nė per žingsnį. Keista, kad tiek praėjusių, tiek šios kadencijos tarybos Socialinių klausimų ir sveikatos apsaugos komitetas neparodė jokios iniciatyvos spręsti pačių skurdžiausių šeimų, gyvenančių prasčiausiose sąlygose socialiniuose būstuose, problemų. Kalbama, esą patys žmonės, gyvenantys tuose socialiniuose getuose, nenori tvarkytis. Leiskite paklausti – tai kieno tvarka turi būti? Socialinis butas priklauso savivaldybei, tai ji turi prižiūrėti tvarką ir kelti reikalavimus.

Pagaliau taryba turi nuspręsti, gal verta parduoti tuos būstus už simbolinę kainą ir tuomet lai gyvena, kaip jiems patinka? Suprantu, čia ne saldainius ir obuolius prieš rinkimus dalinti socialiniuose getuose gyvenantiems vaikams, o iš tikrųjų reikia pamatyti, išklausyti ir padaryti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Prieš tai buvęs įrašas
«
UAB ROSEBA