BIČIULIS

Egidijus ŪKSAS
Rajono savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas

Jau kiek laiko nerimsta aistros dėl atliekų tvarkymo mokesčio nustatymo naujovių. Aišku viena: mokestis didės, vieniems – mažiau, kitiems – labai ženkliai. Nežinau nė vieno savo kolegos tarybos nario, kuris su džiaugsmu ir entuziazmu palaikytu būsimą mokesčio didinimą, negana to, galėtų aiškiai ir suprantamai paaiškinti visas mokesčio dedamąsias ir kintamąsias.

Tą painią ir drumstą metodiką sugalvojo ne savivaldybės taryba, bet buvusi vyriausybė savo nutarimu primetė ją tvirtinti savivaldybėms. Aišku viena, kad naujoji mokesčio tvarka bus labai palanki regioniniams atliekų tvarkymo centrams, nes bus galima lupti pinigus nuo visų gyventojų, ūkininkų, verslininkų, nesvarbu, turi jis atliekų ar ne. Komitetuose vyko karštos diskusijos tuo klausimu, bet administracijos direktorė, gindama naują tvarką, atsimušinėjo į klausimus atsakydama, kad mokestį reikia rinkti nuo visų – o gal kada nors tas pilietis ar ūkininkas turės šiukšlių?

Šiaulių regione nei viena savivaldybė dar nėra priėmusi sprendimo, kuriuo patvirtintų naują metodiką. Savivaldybių politikai supranta, kad buvusi vyriausybė savo nutarimu savivaldybių tarybas koja įgrūdo į purvą – tvirtinkitės naują tvarką, dėl padidinto mokesčio patys aiškinkitės su gyventojais, o mes čia, viršuje, su visais šracais ir biznieriais, kurie gaus pelnus dešimtis metų į priekį, trinsime rankas.

Nuo 2006 metų Kelmės rajono savivaldybė priėmė daug sprendimų, kuriuo imtasi geriau tvarkyti bei rūšiuoti atliekas – investavo nemažai pinigų į atliekų konteinerius, tvarkymo aikšteles, taip ženkliai sumažindami į savartyną patenkantį atliekų kiekį. Verslas taip pat įsitraukė – atsirado taromatai, surenkama nereikalinga buitinė technika, už kurią dar ir sumokama. Savivaldybė, norėdama efektyviau tvarkyti atliekų tvarkymo mokesčio surinkimą, prieš porą metų iš Šiaulių regioninio atliekų tvarkymo centro perėmė mokesčio administravimą. Visur mokyklose, bendruomenėse vyko ir tebevyksta renginiai, akcijos apie atliekų rūšiavimo naudą. Vietoj to, kad šiukšlių rūšiavimo naudą gyventojai pajustų ne tik matydami švaresnę ir sveikesnę aplinką, bet ir būtų skatinami už atliekų rūšiavimą mažinant mokesčius, sugalvota juos dar pakelti. Negana to, savartynuose įvestos įvairios rinkliavos ateityje dar labiau didins šiukšlių tvarkymo mokesčius. Kur logika – jei mažiau šiukšlių, mažiau turėtume ir mokėti už jų tvarkymą. Suprantama, tokia situacija nepalanki atliekų tvarkyme besisukančiam verslui, kuris prisisiurbė prie ministerijų valdininkų ir atliekų tvarkymo centrų.

Tarybos nariai mato šią neteisybę ir kaip politikai supranta savo atsakomybę – buvusios Vyriausybės nutarimas palankus ne visuomenei, bet būsimu pelnu suinteresuotoms grupėms. Priėmę sprendimą, mes atsistotume eilėje prie atliekų tvarkymo įrenginio, prie kurio jau atsidūrė daugiau kaip pusė buvusio Seimo. Tvarką reikia keisti visuomenei palankia kryptimi: rūšiuojame atliekas, mažiau teršiame savo aplinką – mažiau ir mokame.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UAB ROSEBA