BIČIULIS

Alvydas GEŠTAUTAS

Vilniaus universiteto Geografijos ir kraštotvarkos katedros docentas Rolandas Tučas atliko prognostinį Lietuvos gyventojų kaitos 2017-2021 m. tyrimą. Jo rezultatai yra pesimistiniai. R. Tučas, analizuodamas artimiausio laikotarpio šalies gyventojų kaitos tendencijas, pirmiausia rėmėsi pastaraisiais metais dominavusiomis, taip pat analizavo socialinę-ekonominę regionų situaciją. O nuo pastarosios labai priklauso ir gyventojų kaita.

Prognozės nedžiugina. Ypač jos pesimistinės Kelmės rajonui. Pagal R. Tučo tyrimo duomenis, labiausiai gyventojų mažėjimą turėtų pajusti Pagėgių savivaldybė. Docento tyrimo duomenimis, šioje savivaldybėje 2017-2021 m. gyventojų sumažės 14,1 proc. Antroje vietoje pagal žmonių mažėjimo tempus yra mūsų rajonas: Kelmės rajone 2017-2021 m. gyventojų sumažės 13,4 proc. Liepos 1 d. duomenimis, mūsų rajone gyveno 27754 žmonės. Taigi, pagal šį prognostinį tyrimą iki 2021 m. Kelmės rajone turėtų gyventi apie 24 tūkst. žmonių. Statistikos departamento duomenimis, pernai iš kitų Lietuvos vietovių į mūsų rajoną gyventi atvyko 668, o išvyko 1008 žmonės. Iš užsienio atvyko arba grįžo į gimtinę 151 žmogus, o išvyko į svečius kraštus 457 rajono gyventojai. Pastebėsime, kad išvykstančiųjų į kitas Lietuvos vietoves ir užsienį skaičius nuo 2012 metų kasmet vis didesnis.

Tučo tyrimo duomenimis, Skuodo rajone po ketverių metų gyventojų skaičius turėtų sumažėti 13,2, Visagino – 13,1, Joniškio – 13, Pakruojo – 12,9, Ignalinos – 12,6 proc. Kiek geresnės prognozės yra mūsų regiono centrui – Šiauliams bei jų rajonui, kur prognozuojamas atitinkamai 6,6 ir 4,7 proc. gyventojų mažėjimas. Beje, žiedinių Kauno, Klaipėdos, Panevėžio rajonų savivaldybėse gyventojų skaičius irgi mažės lėčiau nei šalia esančiuose didmiesčiuose. Taip yra todėl, kad Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje gyvenantys žmonės statosi namus šalia didmiesčių esančiuose kaimuose, kuriasi kolektyviniuose soduose, nes nori ramybės.

Tučas pastebi, kad oficiali gyventojų statistika skiriasi nuo realios. Pastaroji yra dar pestimistiškesnė. Pavyzdžiui, jaunuomenė, studijuojanti didmiesčiuose, toliau deklaruoja gyvenamąją vietą pas tėvus, t. y. rajonuose. Bet didžioji dalis absolventų į rajonus gyventi nebegrįžta. Be to, yra darbingo amžiaus žmonių, kurie dalį laiko gyvena ir dirba užsienyje, o grįžę į Lietuvą, čia pasiilsi, leidžia pinigus, bet nedirba. Yra ir nuolat gyvenančių kitose valstybėse, bet oficialiai deklaruojančių, kad gyvena Lietuvoje.

– Į tokius duomenis žiūriu atsargiai,– teigia mūsų rajono meras Vaclovas Andrulis. – Gyvenimas parodys kokia bus tikrovė. Vyriausybė rengia Baltąją knygą, kurioje yra surašytos priemonės, kaip atgaivinti regionus. Tačiau kol kas nežinomi mechanizmai, kaip tai bus daroma.

Kur kas konkrečiau į ateitį žiūri verslininkas, rajono tarybos narys Petras Račkauskas:

– Mūsų rajonas yra nepatrauklus investicijoms. Prastas susisiekimas. Teturime vieną magistralinį kelią. Stambiems pramonininkams vien jo neužtenka. Apie modernias technologijas galime tik svajoti. Kas jas aptarnaus? Juk šiuolaikines inžinerijos studijas baigusieji pas mus neatvažiuoja. Įmonių steigimas, gamybos plėtimas kasmet susiduria su papildomu biurokratizmu. Pavyzdžiui, anksčiau, jei norėjai pradėti žvyro karjero eksploatavimą nuosavoje žemėje, užteko dokumentams sutvarkyti keturių mėnesių. Dabar, jei nori tik praplėsti karjero eksploatavimą, sugaišti mažiausiai pusantrų metų. Anksčiau mokestis už kubą naudingų iškasenų buvo 7, o dabar jis siekia jau 46 eurocentus. O jei verslininkas nuomoja žemę iš valstybės ir eksploatuoja karjerą, už hektarą moka 10 tūkst. eurų. Be to, karjero eksploatavimo projektas kainuoja tūkstantį eurų, reikia mokėti už geodezinius matavimus ir t.t. Tai tik vienas pavyzdys. Bet su panašiais dalykais susiduriama ir kituose versluose.

Pasak P. Račkausko, labai keistai elgiasi ir mūsų rajone susikūrę politinių partijų skyriai. Verslininko ir politiko teigimu, partijų tikslas – ne rajono gerovė, o savų žmonių įdarbinimas bet kokia kaina.

– Niekas nežiūri į žmonių išsilavinimą, kompetenciją. Žmonės dėl tokio valdančiųjų elgesio piktinasi. Tas irgi turi įtakos emigracijai. Panaši situacija ir Lietuvoje. Man keista, kai į Seimą išrinko tiek žmonių „nuo dirvono“, galinčių dirbti tik su šake. Netgi latrus! Ar jie gali spręsti valstybės reikalus? Dažnai varstau valdiškų įstaigų kabinetų duris, o juose retai randu sėdinti rimtą profesionalą. Valdžios kabinetuose dažniausia ne dirba, o nosį krapšto ne specialistai, o „savi“,– teigia P. Račkauskas.

Per pastaruosius metus mūsų rajone nemažai investuota europinių, valstybės ir savivaldybės biudžetų lėšų į kelių, gatvių, aikščių, pastatų tvarkymą. Ar vertėjo tiek investuoti, kai tokiais tempais mažėja rajone gyventojų? Be to, mūsų rajono bendruomenė sparčiai sensta, mirtingumas didesnis už gimstamumą.

Laimė, jei mūsų rajono gyventojai išvyksta gyventi į Vilnių, Kauną, Klaipėdą. Tokiu atveju jų sumokėti mokesčiai lieka Lietuvos, Sodros ar Privalomojo sveikatos draudimo biudžetuose.

Labai liūdna, kad ir kai kurie mūsų rajono vadovai, politikai neturi normalaus supratimo apie ekonominius dalykus, neskiria elementarių sąvokų ir dar savo tokiu „išprusimu“ dalinasi „facebooke“. Pavyzdžiui, labai dažnai mūsų politinis elitas neskiria tiesioginių užsienio ir materialinių investicijų. Pavyzdžiui, tiesiogines užsienio investicijas sudaro tik iš kitų šalių kapitalo įkurtos įmonės. O kai kas šiai kategorijai nori priskirti ir ES fondų lėšas, netgi europines išmokas žemdirbiams.

17 Komentarai(ų)

 • audrius parašė:

  Gana kalbėti apvaliai. Duokit pavardes tų politikų ir citatas. Taip norisi kažko juokingo…

 • DORTMUNDAS parašė:

  Manau Kelmės rajono žmonės dar labiau koncentruosis į gražų ir patrauklų Kelmės miestą o pats rajonas taps žemės ūkio kooperatyvu. Tokios liūdnos prognozės statomos dėl mažų užsienio investicijų,bet tai tik prognozė vieno žmogaus. Stiprus ir modernus žemės ūkis rojone su patraukliu rajono centriniu miestu Kelmė gali klestėti.

 • Ko laukiam parašė:

  Tada ko laukiam,Mero Baltos knygos? Keičiami savivaldybes juridinį statusą i zemes ūkio bendrove pavadinimu “IDIOTAI” ir judam i priekį,vadovus agronomus turim, savivaldybe pilna geru melžėjų uz minimumą ir sau judam i priekį,kas mums tos prognozes,kas mums tie ekspertai!!!!du patys kiečiausi ekspertai sėdi savivaldybėje ir žino ka daro! tik norėtųsi nebe apsivemti,o juos jau apvemti uz tokį rajono nustekenima,kada turėdama du vaikus ,abu su vyru sąžiningai dirbdami,vos maistui ir mokesčiams užtenkame.Jie nesuvokia,kad reikia daugiau ir geriau apmokamų darbo vietų kurti rajone,traukti investicijas.O jie vaikštinėja abu sau kaip Povai po miestą pasuipute ir jiems ant mūsų paprastu žmonių,dirbančių uz minimumą DZIN!

  • taip parašė:

   pritariu 100%-blogai kad pas mus jau vien tik avinų banda,be savo nuomonės,baimės pilni.Kelmės rajonui -amen.Turėjom vilties ir ta jau pastipo

  • Ops parašė:

   Ypač povė pasipūtus.net povą savo stotu užgožia.Nemato jie realybės,kaip reikia pragyvent iš tokių atlyginimų ir sažiningai mokant mokesčius.Pritariu Račkausko pasisakymui,kad savi visokie neišmanėliai sukišti į postus.Net juokas nebeima…

  • Jonas parašė:

   Pritariu, kad isgyvent dabar yra issukis, tenka patirt savo kailiu. tik nesuprantu prie ko cia rajonas? Seimas ir vyriausybe turi pradet kazka daryt del kainu, nes jei taip toliau tuoj bus pz pz

 • Petras parašė:

  Panasu kad prognoizes teisingos. Isvazuoja jaunimas, isvaziuoja.
  O del @Baltos knygos@ tai teko girdeti, kad tai neigyvendinamu pasakiaciu rinkinys. Tad baikit kliedesius, kad regionine politika kazka pakeis.

 • Deja parašė:

  Tai pavyzdys,kaip nereikia dirbti.. Tik kažin,ar įkišus galvą į smėlį, įmanoma tai pamatyti ir suprasti??

 • To,konkursai parašė:

  Pabandykite nugalėti konkurse! Visokios parnarauskienes sukištos, kurios nesugeba šiukšlių grafiką parengti.Prisidirbę karjeroje eina be konkurso. Konkursas, tik žaidimas!

  • Skaitytoja parašė:

   Oi kad daugiau būtų tokių kaip p.Parnarauskienė – ji turi žinių, žino savo darbą. O yra tokių, kurios nesupranta kur ir ką dirba. Valstybės tarnautoja save Facebook save reklamuoja -sekxi-na ir Kas?? koridoriais vaikšto„rūkoriai“ prasmirdę. TAI KAIP GALI NUGALĖTI KONKURSE NORMALUS ŽMOGUS. TIK SAVI.

 • Įdomu parašė:

  Jums Petrai liberalams praeitą kadenciją būnant valdžioje ir pridarbinai žmonių į savivaldybę „nuo dirvono“, už tai dabar ir krapšto nosį. Tu dabar kalbi iš savo politinio skyriaus varpinės apie darbuotojų įdarbinimą, nes bet kokia kaina nori savo partietį bet kur įkišti,matyt ne kokį kiši jeigu nelaimi konkurso.

 • rimtai parašė:

  Nuo kada žvyro verslininkas tapo proto bokštu,gal ekonomikos mokslus krimtai? Jeigu nepatinka politinė, ekonominė situacija rajone ar Lietuvoje, palik visų mūsų turtą iškasenas ir eik į Seimą, jeigu žmonės išrinks ir parodyk ką gali žmonių naudai, o ne liežuviu bele ką malk. Nebūk bobtauza.

 • KALTI parašė:

  Praktiskai visus konkursus laimedavo Jis..po kurio laiko niekas i tuos konkursus net neina, nes laimetojas visada aiskus. Cia tas pats, kaip ir i naujas darbo vietas savivaldybeje, i konkursus (jei jie isvis rodomI) dori, kompetentingi zmones net neina jau daug metu, nes visi seniai zino, kad laimetojas aiskus jau seniai….NA MES VISI GI TAI ZINOME..

 • as parašė:

  Kaip man gėda, kad pas mus taryboje sėti tokie verslininkai ir politikos ekspertai kaip didysis rajono verslininkas. Kaip puikiai jis praeitoj kadencijoj sukišo savivaldybėje savo žmones. Didžioji dauguma įdarbintų savivaldybėje vien jo partijos žmonės. Juk visas miestas kalbėjo, kad jei nori darbo savivaldybeje – eik pas poną Račkauską. Apie laimetus viešuosius pirkimus AGROTECHO įmonės nereikia nei plėstis. Aš tik nesuprantu kaip taip meras užsileido..
  Dabar jau aišku jis stebisi, kai visa Lietuva stebisi liberalų partijos „gerais darbais“ Lietuvai ir prognozės šiai „skaidriai“ ir „protingų žmonių“ partijai ne kažką…
  Va kai tokie politikos ir ekonomikos ekspertai kaip ponas P. Račkauskas sėdi pas mus tarybose, seime ir profesionalų vyriausybėje tol jokios baltos knygos nepadės.
  Tai tik asmeninė vieno žmogaus nuomonė.

  • Yra parašė:

   Todėl ir sėdi didysis verslininkas prie „Povės“ , nes jeigu ten nesėdėtų ir nebūtų joks verslininkas. Yra kaip yra.

 • Aciu jums parašė:

  Kaip cia gaunasi, oficialiuose straipsniuose nesusidaro pilnas vaizdas musu rinktu politiku, valdanciu rajona, o va komentaruose musu zmones issako visa tiesa.

  • to ačiū jums parašė:

   Ar Jūs tikit laikraščiais? Ką nori tą išgiria, ką nori tą išpeikia. Reikia sensacijų, juk tai yra verslas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Prieš tai buvęs įrašas
«
Sekantis įrašas
»
UAB ROSEBA