BIČIULIS

Pagalba Kelmės rajone gyvenančioms šeimoms

Virginija ČERKAUSKIENĖ

Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė

                      Šeima – tai lyg maža valstybė: tėtis – prezidentas, mama – finansų, sveikatos apsaugos, kultūros bei ypatingųjų situacijų šeimoje ministrė, o vaikas – tai tauta, kuri visada ko nors reikalauja, piktinasi, net rengia streikus! Būti mama, tėčiu – gyvenimo esmė ir darbas dvidešimt keturias valandas per parą, o atlygis už šį atsakingą darbą – vaiko šypsena ir meilė. Tėvai nori būti tobuli tėčiai, mamos, tačiau tobulumui ribų nėra. Visi tėvai daro klaidų nepriklausomai nuo išsilavinimo ar darbo pobūdžio. Reikia nebijoti spręsti iškilusias problemas ir siekti šeimoje išgyventi kuo daugiau puikių akimirkų drauge.

                      Kelmės rajone šeimoms, norinčioms įgyti tėvystės įgūdžių ar juos tobulinti, siekiančioms išugdyti geriausias tėvų ir vaikų savybes bei atskleisti savo gebėjimus ir galimybes, į pagalbą ateina Kelmės rajono pedagoginė psichologinė tarnyba. Ši tarnyba veda efektyvios tėvystės mokymus, ir esant poreikiui, individualiai konsultuoja tėvus, susidūrusius su vaikų auklėjimo problemomis. Tėvams, auginantiems neįgalius vaikus (autistus), organizuojama pagalbos sau grupė. Šios grupės susitikimai vyksta vieną kartą per mėnesį. Tėvai turi galimybę pasikalbėti jiems aktualiais klausimais.

                      Kelmės rajono bendruomeniniai šeimos namai, įkurti Lietuvos samarių bendrijos skyriaus, taip pat teikia psichologo konsultacijas vaikams ir tėvams, susiduriantiems su tarpasmeninių santykių problemomis, tarpusavio nesutarimais. Seniūnijose organizuojamos paskaitos apie pozityvų aklėjimą. Tėvams, kurie nori gauti minėtas paslaugas, tačiau negali patys atvykti, pvz., neturi galimybių naudotis viešuoju transportu ar asmeniniu transportu, Bendruomeniniai šeimos namai teikia pavėžėjimo paslaugą į jų organizuojamus užsiėmimus. Kol tėvai dalyvauja renginiuose, teikiama vaikų (nuo trejų metų amžiaus iki pradedančių lankyti bendrojo lavinimo įstaigą) priežiūros paslauga. Asmenims, kuriems trūksta įgūdžių valdyti savo ir šeimos finansus, organizuojami mokymai, kaip finansus valdyti, kaip netapti greitųjų kreditų auka, suvaldyti riziką tapti nemokiam, naudotis elektronine bankininkyste.

                      Jaunoms, kūdikio besilaukiančioms šeimoms Kelmės rajono visuomenės sveikatos biuras reguliariai veda mokymus, kurių metu būsimi tėveliai sužino, kaip tinkamai pasiruošti naujagimio atėjimui. Tėvai skatinami kūdikį maitinti natūraliai, pateikiama informacija apie kūdikio žindymą, dažniausiai kylančias problemas. Tėvams vyksta pirmosios pagalbos mokymai, kaip išvengti buitinių traumų, teikti pirmąją pagalbą nelaimingo atsitikimo atveju.

                      Kad tėvystė būtų daug saugesnė ir ramesnė, mamos ir tėčiai žinotų, kaip pasirūpinti vaiko poreikiais, nepritrūkstant kantrybės, švelnumo, sveikatos, žinių, Visuomenės sveikatos biuras vykdo užsiėmimus tėvams, auginantiems 4-8 metų amžiaus vaikus. Psichologė užsiėmimų metu pateikia informacijos ir patarimų vaikų auklėjimo klausimais, su tėvais kartu diskutuoja, dalijasi patirtimi, kaip teoriniai vaikų auklėjimo pasiūlymai įgyvendinami praktiškai, atsako į iškilusius klausimus. Ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvams skaitomos paskaitos apie dantų fluorozę, burnos higieną, vaiko asmens higieną, dienos režimą ir dar daug kitų temų.

                      Šeimos, kurioms trūksta įgūdžių tvarkantis buityje, apsiperkant, prižiūrint vaikus, esančios krizinėje situacijoje, turinčios priklausomybių, gali kreiptis į Kelmės rajono socialinių paslaugų centrą socialinio darbuotojo pagalbos. Su šeima bus pasirašyta bendradarbiavimo sutartis, bus teikiamos reikalingos paslaugos. Socialinio darbuotojo pagalba gali būti teikiama visoms šeimoms, besilaukiančioms ir turinčioms nepilnamečių vaikų. Tėvai, auginantys vaikus su judėjimo negalia, gali kreiptis į šią tarnybą pavėžėjimo paslaugos.

                      Kelmės rajone šiuo metu veikia keturi vaikų dienos centrai, kur vaikai gali gauti nemokamą maitinimą, paruošti pamokas, dalyvauti būreliuose, išvykose, stovyklose, įvairiuose renginiuose. Vaikų dienos centrai veikia darbo dienomis po pamokų. Du maltiečių vaikų dienos centrai yra įsikūrę ugdymo įstaigose – Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijoje ir „Kražantės“ progimnazijoje. Samariečių vaikų dienos centras „Daugystė“ veikia prie Kelmės lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“, o Socialinių paslaugų centro vaikų ir jaunimo užimtumo dienos klubas „Parama“ – senojoje klebonijoje.

                      Tėvai, kurių vaikas daro administracinių ar baudžiamojo nusižengimo požymių turinčią veiką, neturi šešiolikos metų ir nelanko mokyklos ar ją blogai lanko, gali kreiptis į tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorę. Kartu su tėvais ir vaiku, poreikiui esant, pasitelkiant Kelmės rajono savivaldybės administracijos vaiko gerovės komisiją bus ieškoma priemonių padėti vaikui ir šeimai. Šeimos gali kreiptis į tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorę, jei vaikui reikalinga pagalba, bet rajone neteikiama tokio pobūdžio paslaugų. Bus ieškoma būdų, kaip šią problemą išspręsti.

                      Visos minėtos paslaugos vaikams ir šeimoms teikiamos nemokamai. Išsamesnę informaciją suteiks seniūnijose ar tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė. Artimiausiu metu informacija apie rajone teikiamas paslaugas bus paskelbta Kelmės rajono savivaldybės interneto puslapyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Prieš tai buvęs įrašas
«
Sekantis įrašas
»
UAB ROSEBA