BIČIULIS

Loreta DIRBANAUSKAITĖ

Praėjusį penktadienį Kelmėje lankėsi sveikatos apsaugos ministras A. Veryga. Visuomenės sveikatos biure su ministru susitiko meras V. Andrulis, Seimo narys J. Rimkus, rajono savivaldybės administracijos darbuotojai, Socialinių klausimų ir sveikatos apsaugos komiteto nariai, asmens sveikatos priežiūros įstaigų vadovai, Bendruomenės sveikatos taryba.

Į susitikimą ministrą A. Verygą atlydėjo ministro patarėjas D. Kazlauskas, viceministrė G. Šakalytė.

Susitikimo pradžioje visuomenės sveikatos biuro direktorė L. Balčiūnienė susirinkusiems pristatė sveikatos apsaugos Kelmės rajone laimėjimus ir problemas. Pasak pranešėjos, Kelmės rajone gyventojų skaičius kiekvienais metais mažėja, 2017 m. Kelmės rajone gyveno 27832 gyventojai. Nuolat mažėja ir gimusiųjų skaičius. Kelmiškių sveikata rūpinasi penkios pirminio lygio asmens sveikatos priežiūros įstaigos (iš jų viena – privati), VšĮ Kelmės psichikos sveikatos centras, VšĮ Kelmės ligoninė, Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, įsteigtas 2008 metais. Vienam gydytojui tenka nuo 1288 iki 2479 prisirašiusių pacientų. Tačiau 2016 metais net 7 proc. prisirašiusiųjų buvo soc. nedrausti.

Pasak L. Balčiūnienės, 10 tūkst. gyventojų Kelmės rajone tenka 38 gydytojai, kai Lietuvos vidurkis yra 19,9 gydytojo. Šeimos gydytojų skaičius tenkantis 10 tūkst. gyventojų rajone yra 6,28, Lietuvos vidurkis – 7,14, o slaugytojų Kelmės rajone – 3,02, kai Lietuvoje – 2,14.

Viena iš problemų – ne visose asmens sveikatos priežiūros įstaigose įdiegta vidinė informacinė sistema ir neprijungta prie e-sveikatos informacinės sistemos. Be to, pasak pranešėjos, ilgai užtrunka informacijos pasirašymas elektroniniu parašu. Gydymo įstaigose trūksta kompiuterių.

Pranešėja pastebėjo, kad įkainio už vieno gyventojo pirminę ambulatorinę asmens sveikatos priežiūrą metinė bazinė kaina yra maža ir jau daug metų nekeliama.

Balčiūnienė sakė, kad Kelmės rajone fluoridų koncentracija geriamajame vandenyje net 21 vandenvietėje viršija nustatytą ribinę rodiklio vertę. Šią problemą spręsti savivaldybė palikta viena, be pagalbos. Šalinti fluoridus naudojant membraninį perskirstimą yra labai brangu. Kiti būdai dar kol kas moksliškai nepagrįsti. L. Balčiūnienė ministro A. Verygos prašė pagalbos sprendžiant šią problemą.

Be problemų L. Balčiūnienė įvardino ir pasiekimus. Kelmės bendrosios praktikos gydytojų centre įrengtas sanitarinis mazgas žmonėms su negalia (9946,74 Eur), čia įsigyta ir nauja odontologinė įranga (11600 Eur), VšĮ Šaukėnų ambulatorijoje pritaikytas įėjimas žmonėms su negalia (4244 Eur), suremontuotas stogas (16500,61 Eur). Be to, Kelmės ligoninėje buvo rekonstruota centralizuota sterilizacinė, jai nupirkta įranga (436 tūkst. Eur), pastatytas jungiamasis koridorius tarp III ir IV korpusų (230 tūkst. Eur), IV korpuse atnaujintas liftas (55499,61 Eur).

Pranešėja pasidžiaugė aktyvia savižudybių prevencijos darbo grupe, didėjančiu sveikų mokinių skaičiumi, mažėjančiu išduotų licencijų verstis mažmenine prekyba alkoholiniais ir tabako gaminiais skaičiumi.

Ministras A. Veryga savo pasisakyme pastebėjo, kad sveikatą visi deklaruojame kaip prioritetą, bet dažnai, tvirtindami biudžetą, tai pamirštame. Be to, pasak ministro, šiuo metu Lietuvoje yra didelis specialistų trūkumas. Jaunus specialistus vilioja į savo šalis Anglija, Vokietija.

Dažnai gydytojai negauna taip reikalingos informacijos iš kitų institucijų apie pacientus. Ministras pastebėjo, kad dabar itin atidžiai saugomi asmens duomenys, o pacientai ne. Pasak A. Verygos, turėtų būti sudarytos galimybės ir medikams gauti tam tikrą informaciją apie pacientus. Dažnai baiminamasi, kad konfidencialūs duomenys apie pacientus bus paviešinti, tačiau to negali atsitikti, nes juk kiekvienas prisijungimas prie duomenų bazės yra fiksuojamas. Ministras A. Veryga sakė, kad jau šiuo klausimu kalbėjo su Vidaus reikalų ministru. Matyt, teks keisti teisinį asmens duomenų apsaugos įstatymo reguliavimą. Rajono savivaldybės tarybos narys V. Metrikis stebėjosi, kad sveikatos apsaugos srityje yra neapibrėžtas laikinas vadovavimas įstaigai. Švietimo įstaigai laikinai vadovauti galima tik metus, po to turi būti skelbiamas konkursas.

Kelmės aklųjų ir silpnaregių centro direktorė J. Samušienė prašė, kad ministras atkreiptų dėmesį į jų problemas, kai pas akių ligų gydytoją net su regėjimo negalia nebegalima patekti be šeimos gydytojo siuntimo. Tai ypač aktuali problema atokiose vietovėse gyvenantiems žmonėms su regėjimo negalia. Jie turi samdyti žmogų, kuris palydės pas šeimos gydytoją, po to jau pas akių ligų gydytoją. Klausė, ar nėra galimybės nors du kartus per metus šiuos žmones priimi be siuntimo.

Ministras paprašė visus pastebėjimus ir prašymus jam atsiųsti raštu.

Po šio susitikimo ministras A. Veryga lankėsi Kelmės ligoninėje ir Respublikinės Šiaulių ligoninės Šaukėnų gerontopsichiatrijos skyriuje.

Po apsilankymo mūsų rajone A. Veryga savo „Facebook“ paskyroje pasidalino šiais pamąstymais: „Grįžtu iš vieno liūdnesnių savo vizitų ir kas skaudžiausia iš savo krašto. Šiandien su Kelmės meru, laikinąja Šiaulių ligoninės direktore, Šaukėnų seniūnu ir kitais atstovai kalbėjomės apie Šaukėnų gerontopsichiatrijos skyrių, kuriame deja, bet nebėra gydytojų psichiatrų ir jų nepavyksta pritraukti, kad užtikrinti visą parą priežiūra psichikos sutrikimų turintiems pacientams. Gydymo įstaiga negali dirbti be gydytojo ir pacientus kartu su likusiais darbuotojais siūloma perkelti į Respublikinę Šiaulių ligoninę.

Susiduriame su pačia žiauriausia realybe, kai tuštėjant regionams nebelieka ten reikalingų specialistų ir nebeįmanoma teikti reikiamų paslaugų.

Tik laiko klausimas, kada su šita problema susidursime dar aštriau. Etapinių kompetencijų įteisinimas ir rezidentų pagalba galėtų tapti vienu iš pagalbos mechanizmų laikinam periode, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje net ir padidinę atlyginimus medikams negalėsime pasiūlyti tokių pat sąlygų kaip skandinavai, vokiečiai ar britai. Mūsų specialistai pažeidžiant tarptautinius geros praktikos įsipareigojimus ir toliau aktyviai bus vyliojami iš šalies.

Gerbkim ir mylėkim savo medikus, nes kai neliks jų, tai neliks kaimuose ambulatorijų, šeimos gydytojų kabinetų, net ir antrinio lygio paslaugų, kurios neįmanomos be gydytojų ir slaugytojų.

Dauguma medikų pavargę ir perdegę, neretai turi atsakyti už sistemos netobulumus, eiles, nepakankamai empatišką bendravimą. Neteisinu netinkamai besielgiančių, bet jei neteksim medikų, tuomet priekaištauti nebeturėsime kam.

Ačiū tiems, kas sunkiai ir kantriai dirba mylėdami savo šalį ir jos nepalikdami.“ (kalba netaisyta – aut. pastaba).

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Prieš tai buvęs įrašas
«
UAB ROSEBA