BIČIULIS

<Alvydas GEŠTAUTAS>

– Mielas bičiuli, mane praėjusio šeštadienio laikraštyje („Bičiulis“, 2012 02 11, „Zenonas Mačernius atsistatydins, kai atšils?“) išvadinusieji analfabetu patys tris kartus mažiau už mane išmano,– šių eilučių autoriui sakė savivaldybės administracijos direktorius Zenonas Mačernius. –Dabar aš pats apie tai parašysiu. Turėsite išspausdinti.

Žinoma, nustebino Z. Mačerniaus žodis – „turėsite“. Juk jis nebe partkomo lyderis ir mūsų laikraštis 23 metus niekam nepavaldus. Bet mielai būtume išspausdinę pono Zenono atsakymą savo kolegoms, tačiau jo vakar per visą darbo dieną taip ir nesulaukėme…

O įvykiai, susiję su Z. Mačerniaus atsistatydinimu, vis kunkuliuoja. Praėjusį penktadienį buvo susirinkusi dalis valdančios daugumos, t.y. politikai, nepriklausantys socialdemokratams.

– Mes – „mažiukai“,– sakė vienas socdemų partnerių rajono taryboje. – Nuo socialdemokratų viskas priklauso. Jei jie nenuolaidžiaus Mačerniui, mes kolegas greičiausiai paremsime.

Tiek Z. Mačerniaus bendrapartiečiams, tiek koalicijos partneriams rajono biudžeto projekte į akis krito išaugusios administracijos išlaidos. Valdantieji direktoriaus klausė, ar po atestacijos, kai daliai valstybės tarnautojų bus pakeltos klasės ir kategorijos, o tuo pačiu didės išlaidos atlyginimams, užteks jiems lėšų. Z. Mačernius kolegoms atsakė: jei pritrūks, tuomet valdininkai eis nemokamų atostogų arba kelias dienas dirbs 0,75 etato. Beje, iki šiol savivaldybės administracijoje nė vienas valstybės tarnautojas neturėjo aukščiausios iš trijų – pirmos klasės. Dabar, patikimų šaltinių teigimu, tokių siūlymų jau yra.

Užvakar posėdžiavo ir socdemai. Posėdyje nedalyvavo Z. Mačernius. Pasak mero Kosto Arvasevičiaus, konkrečių sprendimų nebuvo, todėl ir komentarų nebus.

– Pakentėkite ir neskubėkite, ateis laikas, bus sprendimai, kurių neslėpsime,– sakė rajono vadovas.

Beje, ir savivaldybėje, ir Kelmėje, ir kitose rajono vietovėse pasigirdo kalbų, kad Z. Mačerniui interpeliaciją ruošia opozicija.

Valstiečių liaudininkų frakcijoje šaltinių teigimu, konkretus sprendimas nepriimtas. Konservatorių–krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Egidijus Ūksas teigė, kad jie šio klausimo nesvarstė, nors teoriškai tai padaryti labai paprasta, nes interpeliacijai tereikia trečdalio, t.y. devynių tarybos narių reikalavimo. Vien opozicijoje tiek balsų yra.

– Daug kas mano, kad mes, opozicijos atstovai, pulsime Mačernių dėl gaisro Tytuvėnuose,– sakė E. Ūksas. – Mūsų nuomone, pirmiausia turi atsistatydinti Piligrimų centro direktorius Pranas Jurkaitis.

Be to, tiek Valstiečių liaudininkų, tiek konservatorių–krikdemų atstovai teigė, kad socialdemokratai patys turi spręsti Z. Mačerniaus problemą. Jie irgi sutinka, kad administracijos direktoriui trūksta svarbiausių žinių apie būtiniausius įstatymus, jis netinka tokioms pareigoms, kaip ir veiklai privačiame versle. Kai kurių opozicionierių nuomone, jo vieta politikoje, nes mėgsta daug kalbėti.

– Mane stebina Zenono Mačerniaus kalbos apie valdininkų nemokamas atostogas arba darbą ne visu krūviu,– sakė Valstiečių liaudininkų frakcijos seniūnas Gipoldas Karklelis. – Prieš kelerius metus pačiame krizės įkarštyje, kai aš vadovavau administracijai, tarnautojai geranoriškai sutiko tris dienas eiti nemokamų atostogų arba 12 dienų dirbti 0,75 etato. Darbininkai, kadangi jų algos mažesnės, sutiko atostogauti dvi dienas arba keliolika dienų dirbti mažesniu krūviu. Žmonės parašė pareiškimus. Jį parašė ir meras Kostas Arvasevičius. Vienintelis, kuris pareiškimo nerašė, buvo tuometinis vicemeras Zenonas Mačernius. Ar jis turi dabar moralinę teisę kalbėti apie nemokamas atostogas?

– Mačernius dirba tris kartus daugiau nei priklauso,– apibūdino save administracijos direktorius. – Tegul visi tiek dirba, kiek aš,– rajone bus daugiau tvarkos. Matyt, žmonės neturi ką veikti, jei susirūpino, kas buvo prieš trejus metus. Aš nesiknaisiosiu po praeitį. Bėda, kad kai kurie politikai nenori išgirsti, ką aš sakau. Valstybės tarnautojo klasės ar kategorijos pakėlimas dar nereiškia, kad tuoj padidės algos. Tai gali įvykti nuo lapkričio mėnesio. Jei bus pinigų, mokėsime, jei ne – nemokėsime. Jau biudžeto projektą aptarė du komitetai ir dėl to pretenzijų nereiškė.

Bet „Bičiulį“ konsultavę teisės žinovai teigė, kad, pakėlus klasę ar kategoriją, valstybės tarnautojams privalu mokėti ir ją atitinkančią algą. Jei tarnautojas dėl to kreiptųsi į teismą, bylą laimėtų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UAB ROSEBA