Naujoji savivaldybės Taryba pradėjo darbą
Praėjusį ketvirtadienį savo veiklą pradėjo kovo 5 d. išrinkta 2023-2027 m. kadencijos Kelmės rajono savivaldybės taryba ir kovo 19 d. antrajame rinkimų ture tam pačiam laikotarpiui mero rinkimus laimėjęs Ildefonsas Petkevičius.
Pirmasis posėdis vyko Algirdo Lipeikos menų mokyklos salėje. Pirmiausia buvo sugiedotas Lietuvos himnas. Po to meras I. Petkevičius ir 25 savivaldybės Tarybos nariai prisiekė. Politikai priesaiką davė Kelmės rajono rinkimų apygardos pirmininkui Arūnui Kasparavičiui.
Perrinktąjį merą ir Tarybos narius, iš kurių 12 joje dirbs pirmą kartą, sveikino Vyriausybės atstovas Šiaulių ir Telšių apskrityse Rimvydas Pilibaitis, Kelmės dekanato dekanas – klebonas Mindaugas Grigalius, viešųjų ir biudžetinių įstaigų, verslo atstovai, pavieniai asmenys, artimieji.
Suformuota valdančioji dauguma ir frakcijos
Pirmojo posėdžio pabaigoje jam pirmininkavęs I. Petkevičius perskaitė kelis svarbius pareiškimus. Beje, Vyriausybės atstovas R. Pilibaitis atkreipė dėmesį, kad šie pareiškimai turėjo būti paviešinti tik pradėjus svarstyti darbinius klausimus, kadangi, nežinant, kas sudaro daugumą ir kas dirbs opozicijoje, negalima formuoti komitetų, nes juose pagal Vietos savivaldos įstatymą privalo būti išlaikyta proporcija tarp daugumos ir mažumos.
Valdančia dauguma pasiskelbė 15 rajono Tarybos narių. Meras sakė, kad ši dauguma susiformavo, atsižvelgus į Tarybos narių pageidavimus. Valdančiosios daugumos pareiškime kviečiami prisijungti ir kitų partijų atstovai išrinkti į savivaldybės Tarybą.
Perskaityti pareiškimai, kad įkurtos Laisvės ir teisingumo (10 narių, seniūnas Vytautas Barkauskas), Socialdemokratų (6 nariai, seniūnas Stasys Jokubauskas), Auganti Kelmė (3 nariai, seniūnė Jolita Koryznienė), Mišri (3 nariai, seniūnė Lina Milašauskienė) frakcijos bei Žaliųjų partijos grupė (2 nariai, seniūnė Lina Samulytė). Opozicine pasiskelbė tik Augančios Kelmės frakcija. „Bičiulio“ žurnalistui S. Jokubauskas sakė, kad ir Socialdemokratai dirbs opozicijoje.
Suformavo komitetus
Dar prieš pirmąjį posėdį naujos kadencijos Tarybos nariai pareiškė norą, kokiame komitete pageidautų dirbti. Komitetų formavimas buvo nelengvas, kadangi tarp valdančiąją daugumą sudarančiųjų partijų vyko intensyvios diskusijos dėl pirmininkų postų. Šiame posėdyje nei komitetų pirmininkų, nei jų pavaduotojų Taryba netvirtino, nes komitetai juos išsirinks pirmajame posėdyje. Teisės ir personalo skyriaus vedėjas A. Kasparavičius, paklaustas, kas vadovaus pirmiesiems komitetų posėdžiams, nes jų posėdžiuose išrinkti vadovai įgaliojimų neturės, kadangi juos turi dar patvirtinti Taryba, paaiškino, jog komitetai ir be oficialaus pirmininko gali išsirinkti tik to posėdžio pirmininką.
Priminsime, kad jau kelias kadencijas savivaldybės Taryba sudarydavo šešis komitetus: Biudžeto ir investicijų, Savivaldybės turto valdymo ir komunalinio ūkio, Kaimo reikalų ir verslo, Švietimo, kultūros ir viešosios tvarkos, Socialinių klausimų ir sveikatos bei Kontrolės. Pastarasis komitetas pagal Vietos savivaldos yra privalomas ir jam vadovauja opozicijos atstovas. Kadangi iki šio posėdžio oficialiai pasiskelbė, kad opozicijoje dirbs tik Augančios Kelmės frakcija, todėl šis komitetas bus formuojamas vėliau.
Socialdemokratai Algirdas Steponkevičius ir Emilija Kvietkuvienė siūlė tikslinti trijų komitetų pavadinimus. Tačiau tam penkiolika valdančiųjų nepritarė. Kai kas atkreipė dėmesį, kad jau pirmame posėdyje tapo aišku, jog valdančioji dauguma dirbs „buldozerio“ principu.
Politikai nusprendė, kad vietoje buvusių likusių penkių komitetų naujoje kadencijoje dirbs keturi: Biudžeto ir ekonomikos, Investicijų, ūkio ir kaimo reikalų, Socialinių klausimų ir sveikatos bei Švietimo, kultūros ir teisėtvarkos.
Biudžeto ir investicijų komitete dirbs Albertas Brazas, Rimantas Viršilas, Egidijus Želvys (partija „Laisvė ir teisingumas“), S. Jokubauskas, A. Steponkevičius (Socialdemokratų partija) ir Saulius Mockus (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai).
Investicijų, ūkio ir kaimo reikalų komitete dirbs Rimas Bertašius, Zigmas Filipavičius (partija „Laisvė ir teisingumas“), Dainius Ivoškis (Socialdemokratų partija), Evaldas Kmitas (Liberalų sąjūdis), J. Koryznienė (Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“), Tautvilas Putvis (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai) ir L. Samulytė (Žaliųjų partija).
Socialinių klausimų ir sveikatos komitete dirbs V. Barkauskas, Tadas Kasparas (jauniausias Tarybos narys, kuriam šiemet sukanka 23 metai), Nemira Sutkienė (partija „Laisvė ir teisingumas“), Daiva Antanavičienė (Žaliųjų partija), Vitalija Lukoševičienė (Socialdemokratų partija) ir Janina Skeberdienė (Valstiečių ir žaliųjų sąjunga).
Švietimo, kultūros ir teisėtvarkos komitete dirbs Vidimantas Parnarauskas, Diana Razminienė (partija „Laisvė ir teisingumas“), Irena Janušienė, E. Kvietkuvienė (Socialdemokratų partija), Eimantas Gajauskas (Valstiečių ir žaliųjų sąjunga) ir L. Milašauskienė (Liberalų sąjūdis).
Mūsų žiniomis, valdančiąją daugumą sudarys 10 narių turinti partija „Laisvė ir teisingumas“, po du mandatus rinkimuose iškovoję liberalsąjūdininkai ir Žaliųjų partija bei Saulius Mockus. Pagal Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių sąrašą išrinktas T. Putvis nusprendė dirbti opozicijoje ir sustabdė narystę jį į Tarybą delegavusioje politinėje organizacijoje. Mūsų šaltinių teigimu, Biudžeto ir investicijų komiteto galimu pirmininku buvo įvardijamas A. Želvys, bet pastarosiomis dienomis minima ir A. Brazo pavardė.
Į Investicijų, ūkio ir kaimo reikalų komiteto vadovo postą bus siūlomas E. Kmitas. Socialinių klausimų ir sveikatos komiteto būsimu pirmininku ilgai buvo minimas T. Kasparas. Tačiau, kai praėjusį antradienį V. Barkauskas pareiškė norą dirbti šiame komitete, jis tapo pagrindiniu pretendentu į pirmininko postą. Švietimo, kultūros ir teisėtvarkos komitetui greičiausiai vadovaus V. Parnarauskas.
Komitetų pirmininkai ir jų pavaduotojai bus renkami kitą savaitę vyksiančiuose jų posėdžiuose, o tvirtinami – balandžio 27 d. vyksiančiame savivaldybės Tarybos posėdyje. Jame turėtų meras teikti ir vicemero kandidatūrą. Taryba jai turi pritarti arba nepritarti. Pagal naują Vietos savivaldos redakciją, jei Taryba du kartus atmeta mero teikiamą vicemero kandidatūrą, tuomet šį pareigūną savivaldybės vadovas gali skirti savo potvarkiu. Užkulisiuose pagrindiniu pretendentu į vicemero postą įvardijamas partijos „Laisvė ir teisingumas“ mūsų rajono skyriaus pirmininkas Kęstutis Bilius. Jis buvo išrinktas į šios kadencijos savivaldybės Tarybą, tačiau mandato atsisakė. Pagal Vietos savivaldos įstatymą, vicemeras, kaip ir meras, negali būti savivaldybės Tarybos narys.
Kiti sprendimai
Pagal naują Vietos savivaldos įstatymo redakciją nebelieka savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigybės. Todėl Taryba panaikino 2022 m rugsėjo mėnesį priimtą sprendimą „Dėl Kelmės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus ir direktoriaus pavaduotojo pareigybių aprašymų patvirtinimo“. Beje, nuo šios kadencijos keičiasi administracijos direktoriaus priėmimo į šias pareigas ir atleidimo tvarka bei funkcijos. Iki šiol administracijos direktorių mero teikimu slaptu balsavimu tvirtindavo savivaldybės Taryba. Nuo šiol tai darys meras savo potvarkiu. Mūsų žiniomis, realiausia pretendentė į savivaldybės administracijos vadovo postą yra iki šiol jo pavaduotoja dirbusi Danutė Laivienė. Ji kovo 5 d. vykusiuose rinkimuose buvo išrinkta į savivaldybės Tarybą pagal partijos „Laisvė ir teisingumas“ sąrašą, tačiau mandato atsisakė, nes jis nesuderinamas su savivaldybės administracijos direktoriaus pareigomis. Tačiau dėl D. Laivienės tinkamumo šioms pareigoms nebuvo gautos pažymos iš atitinkamų tarnybų. Pagal posėdyje patvirtintus naujus savivaldybės administracijos nuostatus, kai direktorius atostogauja, serga ar dėl kitų priežasčių negali eiti pareigų, jį pavaduoja Bendro priėmimo skyriaus vedėjas. Tad nuo balandžio 21 d. administracijos direktorių pavaduoja minėto skyriaus vedėja Dalia Miklovienė. Jeigu ir šio skyriaus vedėjas negalėtų eiti pareigų, tuomet direktorių pavaduotų Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas. Dabar šio skyriaus vedėja dirba Justina Zaleckienė.
Pagal naują Vietos savivaldos įstatymo redakciją administracijos direktoriaus pareigybės bus siauresnės. Nuo šiol jam pavaldūs bus tik administracijos skyriai ir seniūnijos. Savivaldybei pavaldžių biudžetinių ir viešųjų įstaigų bei bendrovių vadovus pagal konkursų rezultatus skirs ir atleis meras. Meras tampa pagrindiniu vykdomosios valdžios atstovu. Iki šiol juo buvo administracijos direktorius.
Be to, savivaldybės Taryba priėmė sprendimą pavesti merui vykdyti kai kurias paprastajai savivaldybės Tarybos kompetencijai priskirtus įgaliojimus: biudžetinių ir viešųjų įstaigų metinių ataskaitų rinkinių tvirtinimą, viešųjų įstaigų vidaus kontrolės tvarkos nustatymą, sprendimų dėl valstybės socialinių ir ekonominių programų tikslinių lėšų, kitų valstybės fondų lėšų ir materialiojo turto paskirstymo biudžetinių įstaigų priėmimą ir t.t. Iki šiol sprendimus minėtais klausimais priimdavo savivaldybės Taryba. Dabar, kai tą galės padaryti meras savo potvarkiais, sprendimų priėmimas bus operatyvesnis.
S. Maziliausko nuotraukos
Įdomu, koks šiandien vagių planas ????