Šventė, paskelbusi darbymečio pradžią
Užvakar rajono mokyklose nuskambėjęs pirmasis skambutis bei šventiškai paminėta Mokslo ir žinių diena mokytojus ir mokinius pakvietė ne į pramogas, o į darbymetį, vyksiantį prie vadovėlių, kompiuterių, laboratorijose. 2022-2023 mokslo metais Kelmės rajone veiks šešios gimnazijos, dvi pagrindinės mokyklos, viena progimnazija, du lopšeliai-darželiai, specialioji mokykla, Švietimo pagalbos tarnyba, kurioje mokysis suaugusieji. Mokslo metai prasidėjo ir Kelmės Algirdo Lipeikos menų mokykloje, Kelmės sporto ir Kelmės profesinio rengimo centruose. Rugpjūčio paskutinių dienų duomenimis šiais mokslo metais mokysis 3155 mokiniai (67 mokiniais mažiau nei praėjusiais mokslo metais), o juos ugdys daugiau kaip 300 mokytojų.
Šiais mokslo metais Rugsėjo 1-osios šventinis skambutis nebeskambėjo Mockaičiuose ir Šedbaruose, nes šiose vietovėse bus ugdomi tik ikimokyklinukai. Nebelieka ir savarankiškos Liolių pagrindinės mokyklos, tapusios Kelmės „Kražantės“ progimnazijos pagrindinio ugdymo skyriumi. Preliminariais duomenimis daugiausiai mokinių padaugėjo „Kražantės“ progimnazijoje ir Tytuvėnų gimnazijoje. Pastarojoje užvakar apsilankė ir „Bičiulio“ laikraščio atstovai.
Pirmiausia mokslo metų pradžios šventė vyko Mockaičiuose, po to Tytuvėnų gimnazijoje, vėliau mieste esančiame Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo skyriuje, o šventinis maratonas baigėsi Šedbaruose.
Gimnazijos direktorė Irma Stankuvienė dar prieš mokslų metų pradžios šventę gimnazijoje mums sakė: Tytuvėnų gimnazija 2022-2023 m. m. pasitinka su 509 ugdytiniais. Pokytis – 3 klasių komplektais ir 60 ugdytinių daugiau, negu paeitais mokslo metais. Džiaugiamės kompetentingais mokytojais, aktyviais, nuoširdžiais ir stropiais mokiniais, puikiais abiturientų rezultatais, pasirašyta bendradarbiavimo sutartimi su Kauno technologijų universitetu bei praturtinta gamtos mokslų laboratorija nauja įranga iš Kelmės rajono savivaldybės skirtų lėšų. Mokslo metus pradėsime įgyvendindami Erasmus+ bendradarbiavimo projektą su Lenkijos Respublikos Miastko miesto mokiniais.
Šis rugsėjis paskutinis 27 gimnazijos abiturientams ir pirmasis – 32 pirmokėliams.
Giedant Lietuvos himną, Lietuvos valstybės vėliavą plevėsuosiančią visus mokslo metus, iškėlė pirmokė Amelija Balsytė ir abiturientas Jonas Seselskas.
Mokslo metų iškilmių šventėje, kurią vedė Ugnė Norkutė ir Pijus Zeleckis, gimnazijos bendruomenę sveikino I. Stankuvienė, Tytuvėnų miesto seniūnas Romas Čerkauskas, Kelmės rajono savivaldybės tarybos narė, buvusi šios ugdymo įstaigos auklėtinė Neringa Bagdonavičienė, mūsų rajono savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jokubauskas, Lenkijos Miastko miesto, bendradarbiaujančio su Tytuvėnų miestu, atstovas Boguslaw Szkwarek, beje, į šventės dalyvius kreipęsis lietuviškai. Sveikino Seimo nario Antano Čepononio patarėja Regina Karašauskytė, įteikusi krepšinio kamuolį kūno kultūros mokytojui Vytautui Kybartui. Sveikinimo žodį tarė ir maldai pakvietė Tytuvėnų klebonas Evaldas Alūza. Sveikino ir gimnazijos Meno skyriaus vedėja Nijolė Astašauskienė, pirmokų, abiturientų atstovai bei kiti. Šventę paįvairino mokinių meninė programa.
Užvakar prasidėjusiais mokslo metais yra nemažai naujovių. Nebelieka jungtinių komplektų 5-8 klasėse. Nustatyta, kad 1-10 klasėse minimalus mokinių skaičius gali būti 8, o 3-4 gimnazistinėse arba 11-12 klasėse – 12 mokinių. Maksimalus mokinių skaičius pradinio ugdymo grandyje negali viršyti 24, o kitose klasėse – 30 mokinių. Šiais mokslo metais numatyta sutelkti didesnį dėmesį į matematikos ugdymo procesą. Abiturientai jau vasario mėnesį laikys bandomąjį šio dalyko egzaminą. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija sudarys darbo grupę, kuri teiks pasiūlymus dėl matematikos ugdymo stiprinimo programos.
Rugpjūčio 25 dieną posėdžiavusi mūsų rajono savivaldybės Taryba priėmė keletą sprendimų, susijusių su užvakar startavusiais mokslo metais. Politikai pritarė, kad rajono mokyklos dalyvaus „Karjeros specialistų tinklo vystymas“ projekte. Beje, ir Lietuvos mastu bus didinamas karjeros (profesinio orientavimo) specialistų skaičius. Mūsų rajonui pagal mokinių skaičių priklauso 2,9 etato. Tačiau yra viena sąlyga, kad vienoje mokykloje toks specialistas privalo dirbti mažiausiai 0,5 etato krūviu. Tokių ugdymo įstaigų rajone nėra. Todėl savivaldybės Taryba nutarė, kad šie specialistai dirbs Švietimo pagalbos tarnyboje ir teiks pagalbą mokykloms.
Rajono politikai pritarė, kad rajono ugdymo įstaigos partnerio teisėmis dalyvaus projekte „Atviros ekosistemos atsiskaitymams negrynaisiais pinigais bendrojo ugdymo įstaigų valgyklose kūrimas“. Tai naujovė mūsų rajone. Pagal ją dalyje mokyklų valgyklų, kur bus galima įdiegti atsiskaitymo kortelėmis tvarką, mokiniai galės tai padaryti, turėdami specialų pažymėjimą. Juo bus galima atsiskaityti tik mokyklų valgyklose.
Minėtame Tarybos posėdyje kilo daug diskusijų dėl situacijos Pakražančio ir Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijose. Jau senokai buvo žinoma, kad Kražiuose nebus formuojama atskira pirmokų klasė, kadangi seniūnijoje šiemet tėra keturi vaikai, lankysiantys pirmąją klasę. Buvo siūloma tėvams, kad Kražių pirmokai ir trečiokai mokytųsi jungtinėje klasėje. Tačiau tėvai nesutiko. Tuomet buvo pasiūlyta keturiems pirmokams mokytis Pakražančio gimnazijoje, kurioje tokiu atveju susidarytų 11 mokinukų klasė. Politikai išsakė įvairių nuomonių. Kai kas stebėjosi, kad Pašilėje gyvenantis pirmokas turės būti vežamas į Pakražantį. Buvo teigiančių, kad tokių „šiltnamio“ sąlygų sudarymas keturiems vaikams yra socialiai neteisingas. Tarybos narys Algirdas Steponkevičius pasiūlė, kad tokiu atveju reikėtų Kelmėje gyvenantiems vyresnių klasių mokiniams organizuoti pavėžėjimą ir į Tytuvėnų gimnaziją. Pastebėsime, kad Tytuvėnuose mokosi net 14 mokinių iš Kelmės. Dėl Kražių seniūnijoje gyvenančių pirmokų pavėžėjimo sprendimo projekto rengėjai siūlė pirkti autobusėlį – ne didesnį kaip devynių vietų ir ne už didesnę kaip 20 tūkst. eurų sumą. Tokių pat principu buvo pateiktas pasiūlymas pirkti autobusėlį ir Kražių gimnazijai. Savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jokubauskas aiškino, kad tokiam autobusėliui užtenka paprasto vairuotojo pažymėjimo ir nereikės steigti papildomų vairuotojų etatų, o mokinius už priemoką galės vežti gimnazijų pagalbiniai darbuotojai arba mokytojai. Tai irgi sukėlė diskusiją, nes kai kam kilo klausimų, kas tokiu atveju ruoš autobusėlius techninei patikrai, juos valys ir t.t. Po ilgų diskusijų komitetuose ir tarybos posėdyje politikai nusprendė, kad leis pirkti kol kas tik vieną autobusėlį, o kam – Pakražančio ar Kražių gimnazijai – jis atiteks, spręs, kai transporto priemonė bus nupirkta. Tuo pačiu pastebėsime, kad Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijoje šiais mokslo metais nebus ne tik pirmos, bet ir 11 arba 3 gimnazijinės klasių. Kražių gimnazijoje preliminariais duomenimis mokysis 26 mokiniais mažiau nei praėjusiais mokslo metais. Tai didžiausias mokinių sumažėjimas iš visų rajone mokslo metus pradėjusių mokymo įstaigų.
Tikri mokinių ir klasių komplektų skaičiai paaiškės pirmosiomis mokslo metų dienomis, todėl gali įvykti ir neeilinis rajono savivaldybės Tarybos posėdis, kuriame bus patikslintas klasių komplektų skaičius.
Česlovo Gudausko ir Stasio Maziliausko nuotraukos