BIČIULIS

Mūsų Tytuvėnai

2018-12-28

Tytuvėnų seniūnija įsikūrusi Kelmės rajono rytinėje pusėje, iš visų pusių apsupta Tytuvėnų apylinkių seniūnijos. Tytuvėnų seniūnijos ribos sutampa su Tytuvėnų miesto ribomis ir užima 9,8 kv. km plotą. Seniūnijoje 2018 m. lapkričio 1 d. gyveno 2025 gyventojai. Mūsų miestas – viena gražiausių vietovių Kelmės rajone. Miestą iš Šiaurės ir Vakarų pusių juosia sengirė su šimtametėmis pušimis. Iš Rytų pusės miesto pakraščius skalauja Giliaus ir Bridvaišio ežerai. Pačiame mieste dar tyvuliuoja du nedideli – Varlinio ir Tytuvos – ežerėliai, o patį miestą į dvi dalis dalija Tytuvos upelis, savo vandenis plukdantis iš Bridvaišio ežero į Lapišės upelį. Šis įteka į Dubysą ir taip toliau, todėl galime drąsiai teigti, kad Tytuvėnai turi vandens kelio susisiekimą su Baltijos jūra.

                      Tytuvėnus kerta krašto kelias Radviliškis–Raseiniai ir regiono kelias Kelmė–Tytuvėnai–Šiauliai. Taigi, yra puikus susisiekimas gerais keliais su visais didmiesčiais ir administraciniais centrais. Puiki geografinė padėtis, švari ir graži gamta, tačiau pastarąjį dešimtmetį bendras gyventojų skaičius mažėja. Nors paskutiniais metais pastebima tendencija į Tytuvėnus sugrįžti ir apsigyventi jaunoms šeimoms, čia kurti verslą arba važinėti dirbti į kitus miestus.

                      Mieste veikia gimnazija, kurioje mokosi apie 400 mokinių, vaikų lopšelis-darželis, palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė, poliklinika, paštas, biblioteka, kultūros centras, Tytuvėnų regioninio parko direkcija, keletas privačių parduotuvių, dvi kavinės, motelis, svečių nakvynės namai. Yra degalinė, geležinkelio stotis, girininkija, kelios medienos, žemės tvarkymo darbų, siuvimo įmonės. Veikia dvi kirpyklos, grožio salonas. Jose dirba nuo kelių iki keleto dešimčių darbuotojų. Mieste jau daugiau kaip dešimt metų veiklą vykdo VšĮ „Tytuvėnų piligrimų centras“, kurio steigėjai yra Kelmės rajono savivaldybė, Šiaulių Vyskupija ir Tytuvėnų parapija. Piligrimų centras rašo projektus ir pritraukia lėšas Bernardinų vienuolynui ir jo aplinkai tvarkyti, pritaikyti turizmo reikmėms. Vienuolyne vedamos ekskursijos, edukacinės programos, teikiamos maitinimo ir kitos paslaugos. Tytuvėnų mieste veikia dvi bendruomenės – „Tytuvėnų krašto bendruomenė“ ir „Gralis“. Jų veikloje dalyvauja nemažai tytuvėniškių. Taip pat veikia „Sveikatos klubas“, pagyvenusių žmonių klubas „Raskila“. Tytuvėnų gimnazijoje yra meno skyrius, kuriame mokosi apie šimtas mokinių. Čia mokomasi groti įvairiais instrumentais, dainuoti, piešti, lipdyti ir kitaip išreikšti meninius sugebėjimus. Tytuvėnų gimnazija garsi ne tik savo meno kolektyvų pasiekimais, bet ir sportiniais laimėjimais. Čia išugdytas ne vienas respublikoje ir Europoje garsus sportininkas. Tytuvėnai žinomi ir savo literatais. Labai gaila, kad šiemet mus paliko šviesios atminties Lietuvos rašytojų sąjungos narys Vladas Kalvaitis.

                      Jau penkiolika metų vasaromis Tytuvėnuose skamba „Tytuvėnų vasaros festivalis“. Į klasikinės muzikos koncertus, kuriuose kūrinius atlieka profesionalūs kolektyvai ir visuotinio pripažinimo sulaukę solistai, susirenka daug žmonių ne tik iš aplinkinių miestelių, bet ir iš didmiesčių. Tai puiki galimybė neišvykstant iš Tytuvėnų paklausyti garsių atlikėjų koncertų Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno ansamblyje. Kasmet vyksta tradicinė miesto šventė „Tytuva“, kurią organizuoja Tytuvėnų seniūnija, kultūros centras. Šią šventę daugiausia remia vietos verslininkai.

                      Pastaruosius metus seniūnijoje atlikta nemažai viešųjų erdvių, gatvių, šaligatvių ir aikščių tvarkymo darbų. Prieš keletą metų puikiai sutvarkytos Sedulos ir Z. Citavičiaus gatvės, jos išasfaltuotos, įrengti šaligatviai ir gatvių apšvietimas. Patogūs šaligatviai įrengti dalyje Maironio gatvės, taip pat – puiki automobilių stovėjimo aikštelė tarp bažnyčios ir kavinės „Žara“. Tai itin patogu Tytuvėnus lankantiems turistams, nes galima saugiai pastatyti mašinas, autobusus ir aplankyti ne tik mūsų rajono, bet ir visos respublikos architektūros perlą – Tytuvėnų Šv. Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčios ir bernardinų vienuolyno ansamblį ir čia pat kavinėje papietauti. Tytuvėniškiai ir miesto svečiai džiaugiasi gražiai sutvarkyta centrine miesto aikšte, kurios neatskiriamu simboliu tapo 130-osioms gimimo metinėms pastatytas paminklas dailininkei Sofijai Romerienei. Iš europinių projektų įrengtas pėsčiųjų tiltas į Didžiąją Bridvaišio ežero salą, taip pat pavėsinės, lauko estrada, krepšinio aikštelė prie Giliaus ežero. Šį projektą įgyvendino Tytuvėnų regioninio parko direkcija. Tytuvėnų gimnazija projekto lėšomis įrengė lauko teniso aikštyną.

                      Artimiausiu metu numatoma išplėsti miesto vandentiekio ir nuotekų tinklus Maironio, Durpyno, Miškininkų, Paparčių gatvėse, sutvarkyti šaligatvius Šiluvos ir J. Basanavičiaus gatvėse. Dideli darbai numatomi Skogalio gatvėje – planuojama sutvarkyti erdves prieš vienuolyną. Sutvarkius užpelkėjusį plotą, atsiras tvenkiniai, pėsčiųjų takai, vaikų žaidimų aikštelė, apšvietimas, bus suformuoti gėlynai ir želdiniai.

                      Ir, žinoma, laukia didžiulis iššūkis – Tytuvėnų kultūros namai. Apie juos jau kalbame kelis dešimtmečius, parenkamos vietos, net projektai padaromi, bet dėl įvairių priežasčių šiems planams nebuvo lemta išsipildyti. Pastaruoju metu kultūros centrą planuojama pritaikyti sutvarkius vienuolyno ūkinius pastatus, kurie yra saugomi valstybės ir kuriems labai reikia remonto. Manoma, jog vienu metu būtų galima restauruoti esamus pastatus ir juos pritaikyti kultūros centrui.

                      Kitais metais bendruomenė „Gralis“ turėtų pradėti vykdyti projektą – įrengti tinklinio aikštyną su tribūnomis prie Bridvaišio ežero. Turėtų prasidėti ir Bridvaišio pliažo tvarkymas bei šių erdvių pritaikymas neįgaliesiems. Dabar į pabaigą eina miesto gatvių apšvietimo rekonstrukcijos projektavimas. Įvykdžius šį projektą mūsų gatvės taps šviesesnės ir saugesnės. Yra suprojektuoti keli sklypai verslo objektams statyti šalia geležinkelio stoties. Savivaldybė numato daug lengvatų ten besikuriančiam verslui, todėl kviečiame verslininkus investuoti ir čia kurti savo verslą.

                      Tytuvėnai nuo seno mėgstami poilsiautojų ir turistų. Manome, kad bendromis savivaldybės ir verslininkų pastangomis Tytuvėnus padarysime dar patrauklesnius ir gražesnius, kuriuose bus gera gyventi, ilsėtis ir atvykti turistams.

Savivaldybės administracijos informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UAB ROSEBA