BIČIULIS

Alvydas GEŠTAUTAS

UAB „Kelmės drena“ tvarko laiptus nuo B. Laucevičiaus skersgatvio, vedančius link Kražantės, ir tiltą per upę. Birželio 7 d. bendrovės darbininkai, kasdami žemes, aptiko maždaug toną sveriantį paminklą. Nekyla abejonių, kad šis paminklas anksčiau stovėjo buvusiose evangelikų reformatų kapinėse. Šalia jų buvo palaidoti ir vokiečių kariai, žuvę Pirmajame pasauliniame kare. Pirmasis apie tai mus informavo rajono vicemeras Egidijus Ūksas.

– Sovietų valdžia Kelmėje sunaikino daugiau kaip 300 metų istoriją turinčias evangelikų reformatų kapines Kelmėje, paminklus nuvertė nuo stataus šlaito į Kražantės upę. Taip sovietų valdžia kovojo su fašizmu. Upei nusekus, keletą metų nuo tilto buvo matomas nedidelis paminklo fragmentas. Tvarkant pėsčiųjų taką Kelmėje, atkastas vienas iš nuverstų paminklų. Ačiū ten dirbusiems Raimundui ir Justui Dikavičiams, kitiems įmonės darbuotojams, kurie atliko šį darbą. Dabar reikia šį paminklą iškelti, rasti jam tinkamą vietą,– „Bičiuliui“ sakė E. Ūksas.

Praėjusį pirmadienį į „Bičiulį“ atėjusi Aldona Samkienė prisiminė, kad 1968 m., kai ji buvo Kelmės vidurinės mokyklos abiturientė, „vokiečių tikėjimo“ kapinėse vyko tvarkymo darbai. Pasak jos, artimiesiems buvo leista išsikasti palaikus. Kai kurie organizavo ir perlaidojimo šermenis, o vidurinės mokyklos mokiniai talkininkavo kapinių teritorijos tvarkyme.

Besidomintis miesto istorija kelmiškis Vainius Urbonavičius mano, kad šios kapinės atsirado dar 17 amžiuje, kai Kelmės dvarą valdę Gruževskiai 1627 m. pastatė mieste evangelikų reformatų bažnyčią. Jo nuomone, reikia rasti senus dokumentus, galbūt patyrinėti buvusių kapinių teritoriją ir jas atkurti. Dabar šioje vietoje stovi Atgimimo laikais Kovo 11-osios akto signataro Antano Račo ir tuomet susikūrusios Kelmės vokiečių bendruomenės pastangomis pastatytas paminklas.

Pasak kelmiškio Juozo Klimašausko, tikėtina, kad šių kapinių panaikinimas turėjo ir politinių motyvų, nes visa vokiečių tauta dažnai buvo tapatinama su nacizmu.

Dar kiti kelmiškiai sako, kad šios kapinės panaikintos dėl to, kad nebeliko žmonių, kurių artimieji ten buvo palaidoti. Dar kiti teigė, jog ten norėta kurti skverą ar parką.

1 Komentaras

  • Kelmietis parašė:

    Prisiminimas: kai buvome vaikai, ten vyko kazkokie darbai ir buvo primetyta kaukoliu ir ju fragmentu. Keleta kaukoliu surinkome ir pasislepem po medziu. Po keliu dienu ten ju neberadome. Smagus buvo rusys su karstais, kuris dabar beveik uzakes. Virs jo kysojo kaminukas, gal skirtas vedinimui, per ji kalbedovomes i rusi. Eh..nei nesusimasteme tuomet apie sios vietos esme, rupejo vien dukimas..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Prieš tai buvęs įrašas
«
Sekantis įrašas
»
UAB ROSEBA