BIČIULIS

Alvydas GEŠTAUTAS

                      Spalio 9 d. Seime pristatytas naujas kitais metais vyksiančių parlamento rinkimų vienmandačių apygardų žemėlapis. Šias apygardas reikėjo peržiūrėti dėl to, kad Seimas nutarė vieną vienmandatę apygardą skirti užsienyje gyvenantiems tautiečiams, išsaugojusiems Lietuvos pilietybę. Be to, pagal vienmandačių apygardų sudarymo metodiką iškilo būtinybė dar vieną tokią apygardą sudaryti Vilniuje, nes sostinėje padaugėjo gyventojų. Tuo pačiu, dėl mažėjančio gyventojų skaičiaus viena apygarda naikinama Dzūkijoje, o kita Žemaitijoje.

                      Naują vienmandačių apygardų žemėlapį pristatė Vilniaus universiteto geografas, mokslų daktaras, docentas Rolandas Tulčas. Pasak jo, viena vienmandatė rinkimų apygarda atitenka užsienio lietuviams, o Vilniuje suformuojama dar viena – Pašilaičių vienmandatė rinkimų apygarda. Iš 70-ies vienmandačių rinkimų apygardų net 56-uose keičiamos jų ribos. Vienmandatėje rinkimų apygardoje negali būti mačiau nei 31 ir ne daugiau kaip 38 tūkst. rinkėjų. Pagal dabartinius skaičiavimus vienos apygardos vidutinis rinkėjų skaičius yra 34,2 tūkst.

                      Bene didžiausios permainos palies Kelmės rajoną. Priminsime, kad 2016 m. vykusiuose Seimo rinkimuose buvo Kelmės-Šiaulių vienmandatė rinkimų apygarda. Jai priklausė 40 rinkimų apylinkių mūsų ir 10 Šiaulių rajone. Pagal naują projektą šios rinkimų apygardos nebelieka ir suformuojama nauja – Žemaitijos pietinė, kuriai bus priskirtos 32 Kelmės rajono ir 21 Šilalės rajono rinkimų apylinkės. Šioje apygardoje, skaičiuojant ir tuos žmonės, kuriems kitų metų spalio 11-ąją, t. y. Seimo rinkimų dieną bus aštuoniolika metų, rinkimų teisę turėtų 38744 rinkėjų. Tikslinamas Radviliškio rinkimų apygardos pavadinimas ir projekte numatoma Radviliškio-Tytuvėnų rinkimų apygarda. Jai priklausytų visas Radviliškio rajonas bei 8 Tytuvėnų miesto ir Tytuvėnų apylinkių seniūnijose esančios – Tytuvėnų, Durpyno, Budraičių, Šedbarų, Pašiaušės, Kiaunorių, Mockaičių, Pagryžuvio – rinkimų apylinkės.

                      Mūsų rajone Seimo nariu išrinktas Juozas Rimkus klausė R. Tulčo, kur būtų Žemaitijos pietinės apygardos centras – Kelmėje ar Šilalėje? R. Tulčas pastebėjo, kad tiksliai atsakyti negali, nes tai jau yra Vyriausiosios rinkimų komisijos kompetencija. Tik jis pastebėjo, kad paprastai centru yra pasirenkamas didesnis miestas. Šiuo atveju pirmenybė turėtų atitekti Kelmei.

                      Pastebėsime, kad nuo nepriklausomos Lietuvos atkūrimo iki šiol vykusiuose Seimo rinkimuose mūsų rajonas priklausė vienai apygardai. Tik nuo 1992 m. iki 2012 m. prie mūsų rajono buvo priskiriamos trys Telšių rajono – Varnių, Pavandenės ir Janapolės – rinkimų apylinkės, o 2016 m., kaip minėjome, 10 Šiaulių rajono apylinkių.

                      Pagal naują projektą po kitais metais įvyksiančių Seimo rinkimų mūsų rajonas parlamente turėtų du savo atstovus.

                      – Nepritariu tokiam Kelmės rajono išskaidymui,– sakė J. Rimkus. – Ir mūsų – Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, ir kitos partijos jau turėjo įdirbį Šiaulių rajone. Nesigirdamas galiu pasakyti, kad man pavyko šiame rajone pelnyti didesnį populiarumą, nei Šiaulių politikams. Jei šis projektas taps dokumentu, tuomet visiems kandidatams bus labai sunku, nes Šilalės rajonas yra nežinomas kraštas. Taip pat ir Šilalės rajono politikams iki šiol neteko susidurti su mūsų savivaldybės rinkėjais.

                      Mūsų rajono padalinimui į dvi vienmandates apygardas nepritarė ir meras Vaclovas Andrulis.

                      – Iki lapkričio 8 d. mes laukiame iš būsimų kandidatų, savivaldybių, bendruomenių, pavienių rinkėjų pasiūlymų dėl R. Tulčo pateikto projekto. Tačiau pasiūlymai turi būti argumentuoti, paremti skaičiavimais. Teikiantieji pasiūlymus turi atsižvelgti ir į kaimyninių apygardų rinkėjų interesus. Žinoma, bus norinčių, kad viena ar kita savivaldybė priklausytų vienai apygardai. Tačiau daugeliu atveju dėl mažėjančio rinkėjų skaičiaus to padaryti neįmanoma. Pastebėsiu, kad Kelmės rajonas dalinamas į dvi apygardas. Bet yra tokių rajonų, kuriuos būsime priversti dalinti per tris apygardas. Seimas, įvertinęs pateiktus pasiūlymus, galutinį sprendimą dėl vienmandačių rinkimų apygardų ribų turi priimti iki gruodžio 21 d.,– „Bičiuliui“ sakė Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė. – Kur bus Kelmėje ar Šilalėje – Žemaitijos pietinės apygardos centras, mūsų komisija sprendimą priims vėliau. Greičiausiai Radviliškio-Tytuvėnų apygardos centras bus Radviliškyje.

                      Kelmės rajono padalinimas į dvi vienmandates apygardas politinėms partijoms ir jų koalicijoms sukels papildomų rūpesčių. Kiekviena politinė organizacija turės pasitelkti daugiau žmonių, nes reikės dviejų rinkimų štabų. Teks derinti kandidatus į Seimą su Šilalės ir Radviliškio rajonų bendrapartiečiais, tartis su kaimynais dėl atstovų delegavimo į apygardų komisijas ir t.t.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Prieš tai buvęs įrašas
«
UAB ROSEBA