Ambulatorinių slaugos paslaugų teikimas namuose
Visos Kelmės rajono pirminės sveikatos priežiūros įstaigos pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. birželio 2 d. įsakymą Nr. V-1357 nuo 2022 m. sausio 1 d. pradėjo teikti ambulatorines slaugos paslaugas namuose.
Ambulatorines slaugos paslaugas namuose gali gauti:
- Vaikai, turintys negalią, t. y. asmenys iki 18 metų, kuriems Lietuvos Respublikos teisės aktų, reglamentuojančių socialinių paslaugų valdymą, skyrimą ir teikimą bei neįgaliųjų socialinę integraciją, nustatyta tvarka yra nustatytas nesavarankiškumo lygis ir pripažintas sunkus ar vidutinis neįgalumo lygis.
- Suaugę asmenys, turintys negalią, t. y. asmenys, kuriems Lietuvos Respublikos teisės aktų, reglamentuojančių socialinių paslaugų valdymą, skyrimą ir teikimą bei neįgaliųjų socialinę integraciją, nustatyta tvarka yra nustatytas nesavarankiškumo lygis ir nuolatinės slaugos poreikis arba nuolatinės priežiūros I lygio poreikis, didelių ar vidutinių specialiųjų poreikių lygis.
- Senyvo amžiaus asmenys, t. y. senatvės pensijos amžių sukakę asmenys, dėl amžiaus iš dalies ar visiškai netekę gebėjimų savarankiškai rūpintis savo asmeniniu gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime bei sergantys lėtinėmis ligomis, kai jiems nustatytas Bartelio indeksas yra iki 61 balo. Bartelio indeksą pagal patvirtintą metodiką nustato pacientą gydantis gydytojas arba šeimos gydytojas, arba slaugytojas. Pirmą kartą Bartelio indeksą nustato šeimos gydytojas su slaugytoju, pasikeitus paciento būklei Bartelio indeksą nustato slaugytojas.
- Pacientai, kuriems po gydymo stacionare dėl somatinių ligų ir pažeidimų nustatytas bendras funkcinis sutrikimas, o Bartelio indeksas – iki 61 balo, ir kurie kasdieniame gyvenime yra visiškai priklausomi arba beveik visiškai priklausomi nuo kitų žmonių pagalbos (turi būti pateikta užpildyta Bartelio indekso nustatymo lentelė su išvada). Bartelio indeksą nustato pacientą gydantis ir išrašantis iš stacionaro gydytojas arba šeimos medicinos paslaugas teikiantis gydytojas, arba slaugytojas.
- Pacientai, kuriems yra atlikta tracheostomija ar gastrostomija ir būtina išsiurbti gleives iš kvėpavimo takų.
Ambulatorines slaugos paslaugas namuose teikia specialistų komanda:
- du visu etatu dirbantys specialistai – bendruomenės ir (ar) bendrosios praktikos, ir (ar) išplėstinės praktikos, ir (ar) psichikos sveikatos slaugytojai (toliau – slaugytojai). Jie pagal gydytojo paskyrimą atlieka injekcijas, prijungia ir prižiūri lašinę, paima kraują, šlapimą ir kt. laboratoriniams tyrimams, užrašo elektrokardiogramą, atlieka žaizdų priežiūrą, vykdo pragulų profilaktiką ir priežiūrą, dirbtinių kūno angų priežiūrą (stomų priežiūrą), matuoja AKS, pulsą ir kt.;
- du visu etatu dirbantys slaugytojo padėjėjai, kurie atlieka pragulų profilaktiką, užtikrina higienines asmens reikmes (išmaudo pacientą ar padeda jam išsimaudyti, prižiūri nagus, burnos ertmę, keičia sauskelnes, lašina lašus ir pan.), pagal slaugytojo paskyrimą tvarko paciento sekretą ir išskyras (keičia šlapimo surinktuvus, padeda pacientui naudotis tualeto kėde ir pan.) ir kt.;
- vienas visu etatu dirbantis kineziterapeutas, kuris, atsižvelgdamas į paciento sveikatos būklę, įvertina ir gydo raumenų, sąnarių ir nervų funkcijos sutrikimus. Kineziterapeutas specifiškai gali padėti palengvinti judesius ir funkciją, sumažinti skausmą, padidinti judėjimo potencialą. Kineziterapeutas taip pat moko ir padeda prisitaikyti, kompensuoti dėl ligos ar traumos prarastas funkcijas.
Per kalendorinius metus kiekvienas slaugos paslaugos gavėjas gali gauti ne daugiau kaip šimtą keturis (104) specialistų apsilankymus. Apsilankymų skaičių pagal poreikį nustato ir siuntimą gauti ambulatorines slaugos paslaugas išrašo paciento šeimos gydytojas – elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinėje sistemoje (ESPBI IS) užpildo elektroninę siuntimo formą. Norint gauti šias paslaugas, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Paslaugos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, gaunantiems šias paslaugas asmenims mokėti nereikia.
Jei asmuo ambulatorinės slaugos namuose paslaugas gauna iš Europos Sąjungos finansuojamų struktūrinių fondų, tokiu atveju sveikatos priežiūros įstaigos šios paslaugos nebeteikia (paslaugos negali būti dubliuojamos).
Stasys Lekšas,
Kelmės rajono savivaldybės tarybos
Socialinių klausimų ir sveikatos apsaugos komiteto pirmininkas