Vasara kelmiškius kviečia maudynėms, tačiau nuo malonumų atgraso rūkoriai
Šiųmetei vasarai lepinant puikiais orais, Kelmės rajono paplūdimiai knibždėte knibžda saulės vonių ir maudynių išsiilgusių poilsiautojų. Mėgautis šiais malonumais kelmiškiai gali drąsiai: miesto sveikatos biuras, ištyręs maudyklų vandens bei smėlio kokybę, skelbia – ji atitinka visus reikalavimus, todėl maudytis yra saugu. Visgi dažnam besiilsinčiam rūpi ne vien tyrimų rezultatai, bet ir prie vandens telkinių cigaretės prisidegti nevengiantys vasarotojai. Tačiau Kelmės rajono paplūdimiai paskelbti nerūkymo zonomis, todėl rūkoriai tiek nusižengia įstatymams, tiek kelia pavojų savo bei aplinkinių sveikatai ir gyvybei.
Parūkius galima ir nebeišnirti
Poilsiautojams, kurie be maudymosi drabužių ir rankšluosčio į paplūdimius pasiima ir cigarečių pakelį, verta priminti dar 2014-aisiais Kelmės valdininkų priimtą sprendimą. Jis nurodo, kad nerūkymo zonomis paskelbtos visoje rajono savivaldybės teritorijoje įteisintos maudyklos.
Todėl jau septynerius metus galiojantis draudimas rūkyti siekia kurti saugesnę aplinką kelmiškiams, apsaugant gyventojus nuo pasyvaus rūkymo poveikio. Visgi nutarimas įteisintas ne norint rūkantiesiems išrašyti kuo daugiau baudų, kurios gali siekti nuo 20 iki 50 eurų prasižengus pirmąkart ir nuo 50 iki 90 eurų pakartotinai. Nerūkymo zonų tikslas – didinti gyventojų sąmoningumą bei užtikrinti teisę nerūkantiesiems kvėpuoti švariu, tabako dūmais neužterštu oru.
Mojantiems ranka į tokius sumanymus, atsakymą turi geriausių pasaulio plaukikų rezultatus tiriantys mokslininkai. Jie nustatė: cigaretės dūmuose išsiskiriantis anglies monoksidas prisijungia prie raudonųjų kraujo kūnelių hemoglobino ir taip užkerta kelią deguonimi aprūpinti smegenis, širdį ir raumenis. Todėl atletai, kurie rūko, turi mažiau ištvermės bei jėgos. Tikimybė, kad sportuodami jie susižeis, taip pat yra didesnė. Taip išplaukia akivaizdi išvada – krante prisidegus cigaretę, ją surūkius bei nuėjus maudytis, galima ir susižeisti, ir netgi atgal nebeparplaukti.
Tokia lemtis tikėtina ir rūkantiesiems pasyviai. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad cigarečių dūmai aplinkiniams pradeda kenkti jau po penkių minučių. Po pusvalandžio nerūkančiojo kraujas pradeda krešėti ir dėl to jau po poros valandų žmogaus širdis pradeda plakti neritmingai, kas gali sukelti širdies priepuolio riziką. Belieka įsivaizduoti, koks pavojus tyko tų, kurie prie rūkančiojo iškvepiamų cigaretės dūmų praleidžia gerą pusdienį paplūdimyje.
Tuščias skrandis ir cigaretė – dideli priešai
Visgi cigaretės rūkymas kelia ne tik riziką nuskęsti. Prisidegta ji pradeda kaisti iki ypač aukštos temperatūros, siekiančios 600 laipsnių. Tokiame karštyje jau lydosi aliuminis, todėl nenuostabu, kad cigaretės dūmuose išskiria apie 6 tūkst. žmogui pavojingų cheminių medžiagų, o tarp jų ir beveik 100 kancerogenų. Jų keliamas pavojus – didžiausias, kadangi šie junginiai paskatina formuotis vėžines ląsteles. Taip pat degančios cigaretės dūmuose išsiskiria ir nuodai – dervos ir organizmui ypač žalingas anglies monoksidas.
Šios medžiagos ypač kenksmingos šalia esantiems vaikams, nėščioms moterims, netgi augintiniams. Todėl pastarieji mokslininkų įrodymai tik patvirtina dažnai žmonių užmirštamą faktą, kad visgi ne priklausomybę keliantis nikotinas, bet pastariosios medžiagos yra pagrindinės su rūkymu susijusių ligų sukėlėjos. Grėsmė kyla ir pasyviai rūkantiems – žmonės gali susirgti įvairiomis lėtinėmis, onkologinėmis ligomis, o, pavyzdžiui, šunims sutrikti kvėpavimo organų veikla.
Todėl paplūdimiuose, kuriuose vasaroja poilsiautojai su vaikais ir gyvūnais, cigaretės dūmai gerokai apkartina gyvenimą. Tačiau nederėtų pamiršti, kad rūkymas itin žalingas geriant alkoholį, sušilus ir ypatingai – tuščiu skrandžiu. Ilgiau nepavalgius bei prisidegus cigaretę, sveikatos priežiūros specialistų teigimu, skrandžio bei dvylikapirštės žarnos opos yra labai dažnos. Tai aktualu ir tiems, kuriems dūmus pučia šalia rūkantieji.
Todėl besiruošiantieji į paplūdimius su cigarečių pakeliu turėtų prisiminti – maudyklos ne veltui paskelbtos nerūkymo vietomis. Tačiau jei noras užplėšti dūmą visgi kyla, paėjus kiek toliau nuo aplinkinių, bus apsaugota ir jų sveikata, ir gyvybė.
„Bičiulio“ informacija