BIČIULIS

<Alvydas GEŠTAUTAS>

„Pasiilgus neįprastos nakvynės, gaivaus ežero vandens – sunešto šaltinių, gryno pušyno oro, žavingo kraštovaizdžio, kviečiame atvykti į poilsiavietę prie Medinio ežero.

Jūsų laukia ramus poilsis jurtose.

Kodėl jurtose? Ilgai galvojome ir nusprendėme, kad jurta – pagaminta iš natūralių medžiagų: medžio ir vilnos harmoningai įsilies į natūralų gamtos kraštovaizdį.“– skelbia viena interneto svetainė.

Į atšiaurius Rusijos kraštus keliauti nereikės. Jurtų kaimelį aptiksite Kelmės apylinkių seniūnijos Panūdžių kaime, prie ežero, pavažiavus kelis kilometrus nuo Palendrių vienuolyno. Galima sukti ir nuo Lukojaus (Kryžbarko) ežero pusės.

Čia šiauliškiai ekonomistai Darius ir Rita Kuzminskai nusipirko Medinio ežerą, šiek tiek žemės ir įkūrė unikalią kaimo turizmo sodybą.

– Su žmona 1999-2000 metais dirbome Anglijoje,– prisimena Darius. – Tada atkreipiau dėmesį, jog Jungtinėje Karalystėje yra daug privačių kempingų. Tas faktas liko sąmonėje. Kadangi verslo reikalais dažnai būnu Maskvoje, kartą atsidūriau už 200 kilometrų nuo Rusijos sostinės unikaliame 60-70 jurtų „miestelyje“. Teritorija užima apie penkis hektarus. Tiesa, didelis jos plotas skirtas automobilių stovėjimo aikštelėms. Taip ir gimė mintis pastatyti bent vieną jurtą Lietuvoje. Kelmės rajone atsidūriau pagal skelbimą. Bent pusę metų spaudoje mačiau skelbimą, kad Kelmės rajone parduodamas Medinis ežeras. Kilo mintis jį pamatyti. Tuomet jis atrodė liūdnai – prižėlęs. Bet ryžausi pirkti jį ir žemės. Ežerą išvalėme, įžuvinome. Kilo mintis pastatyti ir pirmąją jurtą.

– Galėjau statyti įprastus medinius namus – taip būtų buvę pigiau, tačiau jurtos, ekologiškas gyvenimo būdas, tapo mano hobiu. Jose visai kitaip miegi, ilsiesi,– aiškino D. Kuzminskas.

Maždaug 40 kvadratinių metrų ploto jurta savo erdve prilygsta įprastam dviejų kambarių butui. Tik iš pirmo žvilgsnio daugeliui lankytojų šis statinys atrodo mažas ir palaikis – it palapinė. Tačiau, pravėrę įprastas rakinamas duris, patenki į erdvų būstą su medinėmis grindimis, virtuve, židiniu, stoglangiu. Už sienos – dušas ir tualetas, o lubų aukštis siekia tris metrus. Joje – dvigulė lova, vadinamasis „kampas“, ant kurio gali miegoti du žmonės.

Pati jurta – aptraukta neperšlampančiu audeklu ir stovi ant tvirto medinio pagrindo, kuris yra gerai apšiltintas bent 20 centimetrų izoliaciniu sluoksniu. Tokio būsto tikrai nenuneš vėjas.

D. Kuzminskas planuoja jurtų sienas iškloti antru veltinio sluoksniu, tuomet net ekstremalios oro sąlygos čia bus nebaisios.

Kai lauke 15-20 šalčio, krosnelė patalpas prišildo pakankamai. Tačiau komforto mažiau. Įrengus antrą sluoksnį, jurtoje bus nebaisūs ir 30 laipsnių šalčiai.

Be to, jurta – tarsi palapinė, jai statyti leidimų nereikia. Tačiau kaina už kokybiškai pastatytą ir normaliai įrengtą jurtą gali šokiruoti tuos, kurie įsivaizduoja, kad tai pigus būstas,– 50 tūkstančių litų.

Be to, Darius pastebi, kad velta vilna gerai tarnauja ir žiemą, ir vasarą. Žiemą ji saugo patalpas nuo šalčio, o vasarą – nuo karščio.

Jurtas Kuzminskai statė toliau vieną nuo kitos, kad atskiros artimųjų ir draugų kompanijos viena kitos nevaržytų.

Dabar Kuzminskai rengia dar vieną – skaityklos pastatą. Tiesa, jo sienos bus ne iš veltos avies vilnos, o iš šiaudų bei molio.

– Mąstome ir apie tai, kad kiekvienas svečias paliktų skaityklai knygą. Taip ją turtinsime,– tęsia verslininkas.

Pasak Dariaus, kai kada čia švenčia ir vestuvininkai. Tačiau pagrindiniai klientai – žmonės, norintys tylaus, judraus poilsio. Artėjančios vasaros beveik visiems savaitgaliams vietos užsakytos.

– Mes iš kitų Kelmės rajone teikiančių turizmo paslaugas išsiskiriame tuo, kad ir žiemą nejaučiame svečių stygiaus,– kalba D. Kuzminskas. – Žiemą pas mus atvyksta žmonės iš Lietuvos, užsienio didmiesčių, norėdami ramiai, be įmantresnės civilizacijos patogumų kelias dienas pailsėti. Jei Medinio ežeras neužšalęs, žvejoja nuo kranto, jei užšalęs – ant ledo. Kiti slidinėja, slidėmis leidžiasi nuo šalia esančių kalvelių arba tiesiog vaikšto miško takeliais. Todėl poilsio kainos nei žiemą, nei vasarą nesiskiria.

Jurtose prie Medinio ežero jau bent po 3-4 dienas poilsiavo svečiai iš Olandijos, Suomijos, Pietų Afrikos, Rusijos bei kitų valstybių. Darius pastebėjo dar vieną įdomų dalyką per dvejus veiklos Panūdžiuose metus. Pirmaisiais metais daug poilsiautojų buvo iš Šiaulių, šiemet padaugėjo užsakymų iš Vilniaus ir Kauno. Žmonės informaciją randa ne tik internete. Daug poilsiautojų, praleidę kelias dienas jurtose, atvažiuoja pailsėti ir kitą kartą. Kita vertus, išbandžiusieji ramybę, ekologinį (viskas čia įrengta iš gamtos dovanų) poilsį, paagituoja ir pažįstamus.

Kiekvieną kaimo turizmo gerbėją domina ir maitinimas. Jau rašėme, kad tai ne keturių, ar penkių žvaigždučių viešbučio poilsio sąlygos. Kiekvienoje jurtoje yra viryklė, tad žmonės gali pasigaminti valgio. Be to, R. ir D. Kuzminskai bendrauja su prie magistralinio kelio atkarpos Šiauliai-Kelmė veikiančia „Laukinukės“ kavine. Apsigyvenusieji Panūdžių jurtose gali užsisakyti karštų patiekalų iš minėtos kavinės.

Daugelį domina kainos. Savaitgalį bet kuriuo sezono metu už parą, praleistą jurtoje, kurioje ilsėtis gali penki žmonės, mokėsite 200, o darbo dienomis – 120 litų.

Ko gero, Medinio ežero pakrančių jurtos yra pigiau ir efektyviau nei „poilsis“ apniukusią vasaros dieną sausakimšoje Palangos širdyje – J. Basanavičiaus gatvėje.

Be to, Panūdžiuose svečių labui yra paplūdimys, žaidimų aikštelė, už dešimt litų suaugusiam žmogui galima naudotis šašlykine ir kt. Kai pamąstai apie į šią poilsiavietę įdėtas investicijas bei paslaugų kainas, akivaizdu, kad Kuzminskų šeimai ši idėja greitai neatsipirks.

Bet gyventi reikia. Todėl Darius sukasi ir kituose verslo baruose. Daug laiko praleidžia Maskvoje. Maskvos krašte Darius užsiima irgi ekologiniu verslu. Be to, ir pats jau pastatė ne vieną jurtą. Apie jo veiklą jau rodė reportažą vienas Rusijos kanalas. Neseniai šią darbščią šeimą aplankė ir Anglijos „Pionier TV“ žurnalistai, kurių parengtą reportažą apie Panūdžių jurtas galėsime pamatyti „Discovery“ kanalu.

Be to, Dariaus planuose dar yra viena idėja – įrengti hobitų poilsio patalpas. Jų namais ar nameliais nepavadinsi. Tai gyvenimui skirtos patalpos, įrengtos žeminėse.

Malonu, kad atokioje vietovėje Ritos ir Dariaus turizmo verslą atrado Kelmės apylinkių seniūnija. Ji šiai išradingai šeimai rajono svarbiausiame verslininkų renginyje „Verslo dienos“ užpernai skyrė nominaciją už verslo idėjos unikalumą.

– Jūsų laikraščiui jau esu sakęs, kad mūsų rajono kaimo turizmo sodybos labiau primena „balių“ sales,- sakė Kelmės apylinkių seniūnijos seniūnas Algis Dambrauskas, beje, pats su šeima Tytuvėnuose turintis svečių namus. – Kuzminskų propaguojamas turizmas ir yra tikrasis kaimo turizmas, kur dominuoja ne vestuvininkai, kiti pokylių mėgėjai, o ramaus poilsio gerbėjai. Šios jurtos – unikalios ir Lietuvoje. Mūsų šalyje turizmas klesti vasarą. O prie Medinio ežero gyvenimas verda ir žiemą. Tiesa, tam reikia vieno – tikros, pernykštės, o ne ką tik pasibaigusios žiemos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UAB ROSEBA