BIČIULIS

Alvydas GEŠTAUTAS

                      Pastaraisiais metais Tytuvėnų mieste buvo gražių permainų. Tvarkomas bažnyčios ir vienuolyno ansamblis, pagrindinės gatvės. Sutvarkyta Zigmo Citavičiaus gatvė, kuria galima apvažiuoti Tytuvėnų miestą ir pasukti link Kelmės. Rekonstruota ir centrinė Tytuvėnų aikštė, kurioje įamžintas Sofijos Riomerienės, poeto Maironio, kunigo ir poeto Ričardo Mikutavičiaus atminimas, čia vyksta įvairūs renginiai. Daugelį metų ir tytuvėniškiams, ir jų svečiams akis badė šalia architektūros ansamblio ir svarbiausios aikštės esančios kūdros. Galiausiai atėjo eilė ir jas sutvarkyti, o aplink esančią teritoriją pritaikyti visuomenės poreikiams. Kai kurie Kelmės rajono savivaldybės vadovai teigė, kad šios kūdros išvalytos ir teritorija sutvarkyta galėjo būti ir anksčiau, tačiau tam priešinosi Tytuvėnų regioninio parko direkcija. Tačiau buvęs jo direktorius, o dabar – vyr. specialistas kraštotvarkai Vytautas Stonys tai neigia. Šiems darbams reikėjo ir lėšų. Pasak V. Stonio, dar praėjusios kadencijos Seimas ir Vyriausybė buvo numatę, kad šias lėšas skirs Saugomų teritorijų tarnyba. Tačiau 2016 m., kai į valdžią atėjo „valstiečiai“, jie Saugomų teritorijų tarnybos biudžetą sumažino 14 mln. eurų. Pinigų vėl reikėjo ieškoti. Jų atsirado, kai buvo atsisakyta miesto bibliotekos ir pašto teritorijoje statyti kultūros centrą. Šio objekto statybai lėšas skyrė Šiaulių regiono plėtros taryba. Nors kultūros centro statyba įstrigo, tačiau tam skirtos lėšos liko šiam miestui. Jas Šiaulių regiono plėtros taryba skyrė tolesniam Tytuvėnų miesto tvarkymui. Viešą konkursą Tytuvėnų viešųjų erdvių sutvarkymui bei pritaikymui visuomenės poreikiams laimėjo UAB „Račkausko AGROTECH“. Po konkurso sąmata sumažėjo 90 tūkst. eurų, ir pasirašyta darbų sutartis bendrai 1,565 mln. eurų sumai. Iš šios sumos 270 tūkst. eurų sudaro PVM, kuris keliaus į valstybės biudžetą. Sutartis tarp savivaldybės, kuri iš savo biudžeto įsipareigojo taip pat skirti pinigų, ir UAB „Račkausko AGROTECH“ pasirašyta 2018 m. gruodžio mėn., o praėjusių metų pradžioje rangovai pradėjo darbuotis.

                      – Turėjome problemų. Buvo atlikti kūdrų dugno geologiniai tyrimai. Pagal specialią metodiką specialistai paskaičiavo, kad dumblo gylis siekia 2 metrus, tačiau mėginiai buvo imti iš pakrančių, kur yra daug grunto. Kai pradėjome kasti dumblą, paaiškėjo, kad kai kuriose vietose jo sluoksnis siekė net 6 metrus. Iškasėme 31 tūkst. kubinių metrų dumblo, o 18 tūkst. kub. m jau išvežėme. Tačiau darbas dar nebaigtas. Dumblo kasimo ir išvežimo darbai kainavo daugiau kaip 300 tūkst. eurų. Šie darbai finansuojami iš Kelmės rajono savivaldybės biudžeto. Daug dumblo paėmė vienas stambus ūkininkas, jo reikėjo smulkesnius ūkius turintiems ir t.t.,– sako UAB „Račkausko AGROTECH“ direktorius Petras Račkauskas. – Jau atlikome pusę projekte numatytų darbų. Galėjome padaryti ir daugiau, tačiau tam trukdo nepalanki žiema, nes žemė nepašalusi. Statybos darbų vadovas Algimantas Blinstrubis. Dabar su juo darbuojasi dešimt žmonių. Jų skaičius nuolat kinta. Ateinantį pavasarį ir vasaros pradžioje žmonių reikės daugiau, kadangi prasidės aplinkos tvarkymas, reikės sodinti medelius. Darbus turime baigti iki šių metų liepos mėnesio. Tikimės, kad iki šios datos suspėsime viską padaryti.

                      Pagal šį projektą bus išvalytos dešimtmečius Tytuvėnų nepuošusios dvi kūdros. Jos bus sujungtos, o perėjimui pastatytas tiltelis. Iš viso numatyta pastatyti tris tiltus. Be to, dalis teritorijos jau išklota trinkelėmis, aiškėja takų kontūrai. Bendras jų ilgis bus apie 1,5 km. Jau rengiamos treniruoklių, žaidimų, automobilių stovėjimo aikštelės, taip pat bus daug žalumos, medžių. Visa teritorija bus apšviesta. Planuojama įrengti vaismedžių sodą. Tvenkiniai nuo seno sujungti su Bridvaišio ežeru. Šioje teritorijoje bus ir kitų Tytuvėnus puošiančių permainų.

                      Tytuvėnų miesto seniūnas Romas Čerkauskas džiaugėsi beveik kasmet mieste vykstančiomis gražiomis permainomis. Tačiau Tytuvėnams, kurių gyventojai puoselėja mintį, kad miestui būti suteiktas kurorto arba bent kurortinės vietovės statusas, dar reikia naujo kultūros centro, kuriam paskelbtas patalpų nuomos konkursas. Patį centrą po to, kai paveldo sergėtojai neleido jo statyti miesto centre, buvo numatyta rengti vienuolyno ūkiniuose pastatuose. Atrodo, ši idėja miršta, nes, pavyzdžiui, trankesnės muzikos koncertai nelabai derėtų sakraliniame objekte. Be to, reikia tvarkyti dar kai kurias pagrindines miesto gatves, ne visur yra nutiestos vandentiekio ir nuotekų trasos. Šiaurinėje Bridvaišio ežero dalyje Tytuvėnų regioninis parkas tvarko paplūdimį, o Kelmės rajono savivaldybė yra numačiusi jį pritaikyti neįgaliesiems.

Maziliausko nuotraukos

6 Komentarai(ų)

 • Algimantas parašė:

  Kol Kelmėje sėdintys ,,mąstys“. kad geriau atleist meno vadovą kaimuose ir kol palaikys Tytuvėnų kultūros direktorę, neturinčią Aukštojo išsilavinimo, ir pavaduotoją, neparašiusią nei vieno kultūrinio projekto, tol kultūra Tytuvėnuose bus sumišus. Ne kompetencija per daug kainuoja, kada direktorės atlyginimas į rankas 1200 eurų. Seniai avarinį pastatą reikėjo griaut, vaizdo nepriduoda, o ,,patogi“ direktorė gali sėdėt ir namuose, ,,avilio“ šildymo kaštai sumažėtų, “pliusas“ Kelmės biudžetui, gal tada į 6 vietą nuo galo pasislinktų…

 • qp parašė:

  Jau kas kas kulturos namai Tytuvenuose tai parodija… Is viso ta pastata centre nugriaut….

 • Kolias parašė:

  Jei norit grąžinti Tytuvėnus tai pirma reikia griauti senus vaiduoklius

 • pensininkas parašė:

  Buldozeriniai mąstymai dabar madoj…Kaip prie Sovietų

 • Nijole parašė:

  Tik griauti tą pastatą vaiduoklį, o administraciją atleisti, vistiek nieko nedirba. Jei tvarkome Tytuvėnus, tai reikia nuo ,,šaraškino“ kontorų pradėt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UAB ROSEBA