BIČIULIS
Edukacijos metu moksleiviai mokosi rašyti plunksna barokiniu šriftu (Kultūros centro muziejaus nuotr.).

Edukacijos metu moksleiviai mokosi rašyti plunksna barokiniu šriftu (Kultūros centro muziejaus nuotr.).

                      Jau daugelį metų Kražių Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus kultūros centras visus norinčius kviečia nusikelti į Baroko laikus. Edukacinė programa „M. K. Sarbievijus ir Kražiai“ lankytojams leidžia susipažinti ne tik su vieno įtakingiausių XVII a. Europos poeto kūryba, bet ir to laikotarpio muzika, šokiu, raštu.

Kultūros centro muziejaus vedėjas Vygantas Mažonas pasakoja, kad poreikis parengti tokią edukacinę programą kilo maždaug 2012 metais sulaukus ne vieno mokytojo prašymo. Kur kitur, jei ne čia, geriausia susipažinti su Kražių kolegijoje poetiką dėsčiusio ir šio miestelio apylinkių grožį savo eilėse aprašiusio M. K. Sarbievijaus kūryba.

Skaito lotynų kalba

                      Iškilaus, Europoje itin vertinto poeto kūrybą pristatančiose edukacinėse programose kviečiami dalyvauti 10-12 klasių moksleiviai.

„Siekdami sudominti lankytojus, stengiamės sukurti M. K. Sarbievijaus meto atmosferą. Pavyzdžiui, programos vedėjai pasipuošia baroko stiliaus drabužiais. Vaikai net nustemba, kai juos pasitinka tarsi iš kitos epochos atkeliavę veikėjai,“ – pasakoja V. Mažonas.

                      Edukacijos metu lankytojai sužino ne tik apie M. K. Sarbievijaus kūrybos kelią, jos ypatumus, išskirtinumą. Atsižvelgdami į grupės dydį, vedėjai parenka kurį nors vieną M. K. Sarbievijaus kūrinį ir pamoko, kaip pasirinktą posmą užrašyti plunksna barokiniu šriftu – pereinamąja antikva.

                      Sava ranka persirašytą M. K. Sarbievijaus kūrinio posmelį dalyviai perskaito ne tik lietuvių, bet ir lotynų kalba, tad iššūkis kai kam būna nemenkas. V. Mažonas paaiškina, kad lotynų kalba, kuria rašė M. K. Sarbievijus, to meto aukštuomenei ir inteligentijai buvo suprantama, aiški ir pakankamai plačiai vartota.

                      K. Sarbievijaus kūryba pristatoma skambant baroko kompozitorių kūriniams, be to, edukacinės programos dalyviai kviečiami pasimokyti ir pagrindinių menueto žingsnelių.

Į edukacinį užsiėmimą – su Kultūros pasu

                      Kadangi Sarbievijaus kūryba yra įtraukta į vienuoliktokų privalomos literatūros sąrašą, didžiausias susidomėjimas Kražių kultūros centro edukacine programa pastebimas rudenį būtent tarp šios amžiaus grupės moksleivių. Dažniausiai čia atvyksta aplinkinių rajonų mokyklos, tačiau sulaukiama ekskursijų ir iš Kauno, Panevėžio, Telšių.

                      Kaip teigia V. Mažonas, norint perprasti Sarbievijaus kūrybą, reikia nemažai žinių ir pastangų, nes ji labai sudėtinga, čia susipina daugybė antikinių ir krikščioniškų prasmių, gausu metaforų. Edukacinis užsiėmimas praturtina mokymosi procesą, padeda vaikams geriau suprasti ir pamilti literatūrą.

                      Edukacinė programa nemokama, jei mokykla dalyvauja Kultūros paso programoje. Su kultūros pasu moksleiviai gali lankytis teatruose, muziejuose, parodose, įvairiose ekskursijose, padedančiose pažinti šalies kultūrą, istoriją ir paveldą. Pagal kultūros paso programą vienam mokiniui metams skiriama 15 eurų.

                      Projektą „Aktuali kultūra“ įgyvendina Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo finansuojamo veiksmų programos 12 prioriteto „Techninė parama, skirta informuoti apie veiksmų programą ir jai vertinti“ ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis. Daugiau informacijos: www.esinvesticijos.lt ir www.lrkm.lt

 

Pasitikrink žinias

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UAB ROSEBA