Akmentašystės tradicija Kelmėje – Kultūros paveldo sąvade

Nuo 2017 m. Lietuvoje pradėtas rengti Nematerialaus kultūros paveldo sąvadas. Dabar jame yra 48 vertybės, susijusios su įvairiomis meno, tautodailės, amatų, švenčių, kulinarinio paveldo ir kitomis tradicijomis. Neseniai šis sąvadas papildytas 9 vertybėmis, tarp kurių yra ir Akmentašystės tradicija Kelmėje.
Ši tradicija siejama su akmens skulptūrų meistro Juozo Liaudanskio (1904-1989) kūrybine veikla ir jos reikšme dabarčiai. Priminsime, kad Kelmėje kas antrus metus vyksta Lietuvos akmentašių plenerai, kurių metu kūrėjai iškala vis naujas skulptūras, papuošiančias įvairias miesto vietas. Kūrėjai laikosi pagarbaus, prigimtinės kultūros vertybėmis grįsto požiūrio į akmenį, užimantį ypatingą vietą žemaičių pasaulėvokoje.
Šis sąvadas papildytas ir lietuvišku komandiniu žaidimu – ritiniu. Vyresniosios kartos žmonės dar prisimena, kad anksčiau vykdavo šio žaidimo Lietuvos pirmenybės. Į sąvadą įrašyta ir Vilniaus universiteto studentų organizuojama Fiziko diena, Palangoje organizuojama Jurginių šventė, Kapinių šventė Kisiniuose (Klaipėdos rajonas), kur dar nuo XIX a. vidurio prisimenami tais metais mirusieji ir visi šį kraštą garsinę, bet amžinybėn iškeliavę žmonės. Sąvadas papildytas ir naminio alaus gaminimo tradicijomis Kupiškio bei Biržų rajonuose, cimbolais, styginiais mušamaisiais muzikos instrumentais, smuikeliais – ypač paplitusiais Dzūkijoje muzikos instrumentais, būgnijimu su kūlele, populiaru Rytų Aukštaitijoje. Toks būgnijimas neatsiejama šio regiono instrumentinių ansamblių ir kapelų dalis.
Maziliausko nuotraukos