Kelmės rajono meras: atsinaujinanti energetika reikalinga kiekvienam iš mūsų


Išaugusios elektros kainos tapo dar vienu įrodymu, kad Lietuvai svarbu siekti energetinės nepriklausomybės, elektros gamybai įdarbinant vėją. Reikšmingo, iki 300 MW galios, modernaus vėjo jėgainių parko „E wind“ statybos prasidėjo ir Kelmės rajone. Apie tai, kodėl turime prisijaukinti vėjo energetiką, kokios jos perspektyvos ir kokią naudą ji teikia vietos gyventojams, kalbamės su Kelmės rajono meru Ildefonsu Petkevičiumi.
Kokia Jūsų, kaip rajono mero, nuomonė apie vėjo energetikos projektus Kelmės rajone?
Į tokius projektus žiūriu palankiai. Jie suteikia galimybę gaminti elektrą Lietuvoje, tapti energetiškai mažiau priklausomiems, naudotis pigesne elektra, kas ypač svarbu dabar, kai elektros kainos neleidžia žmonėms ramiai miegoti ir gyventi. Svarbiausia, kad vėjo jėgainių projektai būtų vykdomi be konfliktų tarp projektų vykdytojų ir vietos gyventojų, turi būti randamas kompromisas, kad nauda būtų abiem pusėms.
Kokia gi ta nauda vietos gyventojams?
Vėjo jėgainių parkų naudą iš tiesų galima atrasti daugelyje sričių. Tokių parkų vystytojai paprastai sutvarko aplinkinę infrastruktūrą, pavyzdžiui, kelius, kuriais naudojasi to regiono žmonės. Vėjo jėgainėms statyti yra nuomojami žemės sklypai, tad pajamų gauna jų nuomotojai, o 15 proc. nuo šių pajamų mokesčių pavidalu patenka ir į rajono biudžetą. Projektų vystytojai taip pat moka į biudžetą ir nekilnojamojo turto mokestį.
Rajono gyventojams gali atsirasti ir papildomų darbo galimybių, nes prireikia rankų vėjo jėgainių parkų teritorijai ir aplinkinei infrastruktūrai prižiūrėti, tvarkyti.
Kaip vertinate rajone vystomo „E wind“ parko statytojų, „E energija“ grupės atstovų, bendradarbiavimą su bendruomenėmis, įsipareigojimus joms teikti finansinę paramą?
Teigiamai – vietos bendruomenės turi jausti, jog šalia jų namų atsirandančios jėgainės jiems yra naudingos. E wind“ projekto vystytojai ne tik įsipareigojo remti bendruomenes finansiškai, bet ir komunikavo su jomis dar iki projekto pradžios, atsakinėjo į gyventojams kilusius klausimus apie vėjo jėgaines, tai yra labai svarbu Papildomos vystytojų skiriamos lėšos leidžia bendruomenėms susitvarkyti infrastruktūrą, atsinaujinti aplinką, susiremontuoti ar renovuoti pastatus, patenkinti kitus poreikius. Tokiu būdu ne tik gerėja pačių bendruomenių gyvenimas, bet jos tampa ir skatinančiu pavyzdžiu kitiems regionams įsileisti į kaimynystę vėjo parkus, nesibaiminti jų.
Koks yra Kelmės rajono gyventojų požiūris į vėjo energetiką ir jėgaines?
Yra visokių nuomonių – vieni gyventojai nepatenkinti, kad jėgainės statomos šalia jų sklypų, kiti – kad jėgainės statomos ne ant jų sklypų.
Labai svarbus projekto vystytojų bendravimas su žmonėmis, dialogas, kalbėjimasis, rodymas, kad jiems svarbi visų nuomonė, o pagal galimybes atsižvelgiama į ją. Paprastai gyventojai baiminasi jėgainių skleidžiamo triukšmo ir šešėliavimo, nes yra girdėję apie tai. Tarkime, jei jėgainė iškils žmogaus sodybos rytinėje pusėje ir nuolat mes ant sklypo šešėlius, tai nėra gerai, tačiau turėdami galimybes vystytojai gali kažkiek pakeisti jėgainės statymo vietą, nuo to nenukenčiant projektui. Ir vystytojai tikrai geranoriškai sutinka koreguoti planus, kiek tai yra įmanoma.
Vėjo jėgainių projektų vystytojai šiuo atžvilgiu yra teigiamas pavyzdys.
Kaip manote, ką reikėtų padaryti, kad gyventojai lengviau prisijaukintų vėjo jėgaines?
Pirmiausia, projektų vystytojai turi bendrauti su žmonėmis, teikti jiems objektyvią informaciją. Žmonės turi žinoti, kas yra tos jėgainės, kokia bus jų nauda ateityje ir jiems, ir visai šaliai. Vėjo elektrinių parkai Lietuvoje dar yra naujovė, o naujovėms prisijaukinti reikia ir laiko, ir pastangų.
Pastebiu, kad prieš vėjo jėgaines labai dažnai pasisako žmonių grupės, kurios nieko bendro su tomis jėgainėmis neturi – gyvena toli, šalia jų namų parkų statybos nenumatytos, tačiau jie labai aršiai kovoja prieš. Neturėdami jokių argumentų, nesileisdami į civilizuotas diskusijas, jie aiškina, kad vėjo jėgainės žalingos sveikatai, darko kraštovaizdį ir panašiai. Atrodytų, tarsi veikia gal net norėdami pakenkti valstybės interesams, kuomet siekiame tapti nepriklausomi nuo Rusijos energetinių išteklių.
Kiekvienas turime suprasti, kad atsinaujinanti energetika šiandien labai reikalinga mums visiems. Mes nesame labai tankiai apgyvendintas regionas. Pagal gyventojų tankumą Lietuva atsilieka nuo Vokietijos, Danijos, o pažiūrėkime, kiek vėjo jėgainių parkų pristatyta tose šalyse, ir jos nedaro jokios žalos gyventojų sveikatai ar gyvenimo kokybei. Todėl linkėčiau kiekvienam mūsų mažiau pasiduoti nepagrįstoms baimėms, o daugiau pasitikėti objektyvia informacija.
(Reklama)