BIČIULIS

<Rita ŠČIGLINSKIENĖ>

Vienur tankiau, kitur rečiau pilkųjų riedulių Lietuvos laukuose prisėjo ledynmečiai. Tirpstant ledynams, vandenys Žemaitijoje vagas išgraužė, daug dirvožemio pernešė, tik akmenis paliko, jų neįveikė. Tad ir žmonėms tie akmenys daug visokiausių minčių sukeldavę. Vieniems atrodė, kad jie iš žemės dygsta, kitiems, kad velnias jų prisėjęs. Kiekvienoje apylinkėje žmonės žinojo didesnį ar ypatingesnį akmenį. Akmenys buvo suvokiami kaip skiriamoji vieta tarp dviejų pasaulio sferų – antžemio ir požemio, gyvųjų ir mirusiųjų.

Kaip seniau, taip ir dabar, akmuo žmogaus gyvenime užima gana svarbią vietą , tik šiomis dienomis galbūt mažiau jam pagarbą reiškiame, gal ne taip stipriai su juo ryšį jaučiame. Tačiau kelyje jam pasitaikius vis tiek paglostyti, paliesti norime. Akmenys tai tarsi sustingęs laikas, apipintas mitais, sakmėmis, pasakomis.

Liepos 3 d. prie akmentašių dirbtuvių Kelmėje susirinkome pratęsti žmogaus ir akmens bičiulystę. Tą bičiulystę, kuriai įkvėpė žemaičių akmentašių karalius Juozas Liaudanskis. Jis, netgi būdamas 80 metų, nepaisydamas orų kalė didžiausius akmenis ir laimingas kartojo „Akmuo ir darbas mane ramina“.

Uždėjo liaudies meistras Juozas Liaudanskis Kelmei akmens žymę, tuo mes saviti, tuo įdomūs, tuo unikalūs. Kas yra susilietęs su liaudies meistro akmentašio Juozo Liaudanskio darbais, autoriai iš karto juos atpažįsta, nes jie turi kažkokį švytėjimą, spinduliavimą, kuris liudija apie jo darbų autentiškumą. Reikšminga ir simboliška, kad minint liaudies meistro akmentašio Juozo Liaudansko 100-asias gimimo metines 2004 metais Kelmėje buvo surengta pirmoji kūrybinė akmentašių stovykla. Ši tradicija nenutrūko. Per keturias kūrybines stovyklas sukurtos 22 skulptūros, kurių Albertas ir Dalius Martinaičiai, Arnas Arlauskas, Remigijus Šležas, Vidas Cikana, Linas Mockus, Paulius Daujotas, Jonas Vaicekauskas, Kazys Bimba, Valdas Bandza.

Pratęsdami akmeninės skulptūros tradicijas, šiais metais su lauko rieduliais bandys susidraugauti Jonas Vaicekauskas, Kazimieras Bimba, Valdas Bandza, Paulius Daujotas.

Gintaro Juškevičiaus nuotrauko

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Prieš tai buvęs įrašas
«
UAB ROSEBA