Dar 45 žmonės mokėsi tradicinių amatų
Kelmės kultūros centre darbą pabaigė tradicinės amatų dirbtuvės, kuriose keramikos, audimo, akmens tašymo mokėsi 45 dirbtuvių dalyviai.
Kelmės kultūros centro etninės kultūros ir tradicinių amatų skyrius šeštą kartą kvietė suaugusiuosius mokytis senųjų liaudies amatų. Pasak Kelmės kultūros centro parodų ir tradicinių amatų koordinatorės Eugenija Buivydienės, projektas įgyvendinamas nuo 2012 metų, siekiant populiarinti ir atgaivinti senuosius tradicinius amatus, dalintis gerąja patirtimi su kitais amatų centrais, organizuoti mokymus, amato mokyti kviesti sertifikuotus meistrus, lektorius. Veiklos vyko Kelmės kultūros centro amatų ir akmentašių dirbtuvėse spalio–lapkričio mėn. Lipdytinės keramikos mokė dailininkai keramikai Irena ir Vilius Šliuželiai, su molio žiedimu supažindino tautodailininkė keramikė, tęsianti Kuršėnų molio amato meistrų tradicijas Aistė Jekelaitytė, akmens tašymo mokė meno kūrėjas, tautodailininkas Valdas Bandza, juostas austi mokė tautodailininkė Loreta Račkauskienė, o austi staklėmis ir vyti juostas mokė Kelmės audėjos Onos Butvilienės mokinė Irena Arlauskienė. Tradicinių dirbtuvių uždarymo metu surengta darbų paroda. Pasidalinta mintimis apie vykusį darbą. Etninės kultūros specialistai sako, jog pastaruoju metu pastebimai mažėja skaičius meistrų, galinčių perduoti patirtį kitiems, neatsiranda ir norinčiųjų tęsti jų tradicijas, nes kol kas Lietuvoje iš tradicinio amato sunku pragyventi, tad tradicinio amato mokymasis dažniausiai – laisvalaikio praleidimo forma, noras išbandyti ir įvertinti savo gebėjimus. Dailininkė keramikė Irena Šliuželienė atsisveikindama su mokiniais sakė, jog labai gera žiūrėti į suaugusį žmogų, dirbantį su moliu, susikaupusį ir tuo pačiu besišypsantį. „Nieko nėra gražiau už kuriantį žmogų- sakė Irena Šliuželienė,– linkiu ir toliau puoselėti mūsų savastį – kultūrinį paveldą“. Tautodailininkė, juostų audimo meistrė Loreta Račkauskienė juokavo, jog dėka moterų, norinčių mokytis amato, jį tęsti ir perduoti, dirbtinio intelekto kūrėjai turės iš ko atgaminti tradicinius lietuviškų juostų raštus. Audimo staklėmis mokytoja, pedagogė Irena Arlauskienė, pristatydama savo mokinių darbus, sakė, jog šiais metais moterys mokėsi austi tautinio kostiumo detalę – prijuostę, būdingą Kelmės kraštui. Mokines konsultavo ir austi padėjo gyvosios tradicijos pateikėja ir audimo amato puoselėtoja, gargždiškė Zita Paulikienė. Akmens paruošimo, tašymo daugiausiai imasi vyrai. Tautodailininkas, meno kūrėjas Valdas Bandza pasidžiaugęs savo mokinių užbaigtais darbais, sakė, kad džiugina tai, jog šiose tradicinėse dirbtuvėse pasimokę tašyti akmenį vyrai darbuojasi nebe pirmus metus, o tie, kurie į jas atėjo pirmą kartą, jau žino, ką gamins kitais metais. Molio žiedimo meistrė, tautodailininkė Aistė Jekelaitytė pasidžiaugė bendryste, prisiliečiant prie tradicinio amato pagrindų, bei meistriškumo siekio. Tradicinių dirbtuvių dalyvius su dviejų mėnesių darbo rezultatais pasveikino Kelmės kultūros centro direktorė Laima Lapinskienė.
Tradicinių dirbtuvių darbo pabaigtuves dainomis papuošė Kelmės kultūros centro folkloro ansamblio „Taduja“ (vadovas Osvaldas Gerbenis) kolektyvas. Projektą „Tradicinių amatų dirbtuvės“ rėmė Lietuvos kultūros taryba ir Kelmės rajono savivaldybė, tad mokymai dalyviams buvo nemokami.