BIČIULIS

<Loreta DIRBANAUSKAITĖ>

Vasario 10 dieną vykusiame Savivaldybės turto valdymo ir komunalinio ūkio komiteto posėdyje buvo ne tik apžvelgti vasario mėnesio rajono tarybos posėdžio klausimų sprendimų projektai, bet ir nagrinėtas prekybininkų dėvėtais rūbais prašymas, neiškelti jų iš prekyvietės, esančios Dariaus ir Girėno gatvėje, bei nepalikti jų šeimų be pragyvenimo šaltinio.

Jau rašėme, kad prekybininkai dėvėtais rūbais, praėjusių metų pabaigoje sužinoję apie ketinimą keisti sklypo, esančio Dariaus ir Girėno gatvėje, paskirtį, susirūpino, ar jiems bus leista ir toliau čia prekiauti. Gautas atsakymas iš savivaldybės administracijos direktorės I. Sirusienės pasėjo dar didesnį nerimą dėl ateities. Atsakyme buvo rašoma, kad nuo balandžio 1 dienos turgavietėje, esančioje Dariaus ir Girėno gatvėje, nebus galima prekiauti dėvėtais rūbais, prekybininkai galės persikelti prekiauti į miesto centre esantį turgelį. Tuomet prekybininkai kreipėsi į rajono tarybos narį E. Ūksą, kuris sausio mėnesį vykusiame rajono tarybos posėdyje savivaldybės administracijos direktorės I. Sirusienės paprašė paaiškinti, kodėl prekybininkai išvaromi iš savo darbo vietos. Savivaldybės administracijos direktorė I. Sirusienė paaiškino, kad šio sklypo paskirtis yra inžinerinė ir čia prekyba negalima.

Prekybininkai dėvėtais rūbais, pasikalbėję su R. Giržadu, suprato, kad vietos atsiras tik dviem prekybininkam ir susirūpino, kur reikės dingti kitiems. Nė vienas, susikūręs sau darbo vietą, mokėjęs mokesčius, nenorėjo likti be darbo. Todėl kreipėsi į Savivaldybės turto valdymo ir komunalinio ūkio komitetą.

Pagrindinis atėjusių į komiteto posėdį prekybininkių dėvėtais rūbais atstovių R. Šutaitės, V. Vainienės ir G. Jasulaitienės argumentas – kodėl du mėnesius (iki balandžio 1 d.) galima pažeisti įstatymą ir prekiauti, o 8 ar 9 mėnesius, kol bus pakeistas miesto bendrasis planas, jau negalima. Savivaldybės administracijos direktorė I. Sirusienė prekybininkėms paaiškino, kad dėl visko kaltas… Ūksas, kuris, pagal jos turimas žinias, paragino prekybininkes kreiptis į administraciją. Po šio kreipimosi savivaldybės darbuotojai ir atrado dokumentą, kad 2008 metais buvo patvirtintas miesto bendrasis planas, kuriame tas plotas tapo inžinerinės paskirties ir ten prekyba negalima.

Savivaldybės administracijos direktorė I. Sirusienė sakė, kad pamačiusi, jog yra nusižengiama įstatymui, toliau to daryti negalinti, nes tuomet Vilniui (nesukonkretino kokiai įstaigai konkrečiai) vėl ją apskųs… Ūksas. Todėl, pasak I. Sirusienės, ji nesiims atsakomybės ir nepažeidinės įstatymų.

Prekybininkės bandė aiškinti, kad jos moka mokesčius, dirba ir užsidirba. Negi jų pinigų rajonui nereikia, kai ir taip skylėtas biudžetas, pinigų trūksta mokykloms ir kitoms reikmėms. Į tai nuskambėjo gana „keistas“ I. Sirusienės, tiesa, neužbaigtas atsakymas:

– O čia ne jūsų…

Deja, sakyčiau, kad rajono biudžetas – kaip tik visų mūsų reikalas (manau, būtent šio žodžio I. Sirusienė nepasakė).

Vykstant diskusijai tiek meras V. Andrulis, tiek komiteto nariai sutiko, jog reikia kažką daryti, negalima žmonių išvaryti į gatvę.

Administracijos direktorė I. Sirusienė, atsisakiusi viena prisiimti atsakomybę už įstatymų pažeidimą, siūlė rajono tarybai ieškoti išeities, priimti kokį sprendimą, leisiantį prekybininkams ir toliau prekiauti iki bendrojo miesto plano pakeitimo.

Komiteto pirmininkas P. Račkauskas siūlė nepalikti šio klausimo neišspręsto, o paskirti kažką atsakingą iš savivaldybės administracijos, kuris iki galo kuruotų šį klausimą.

Meras V. Andrulis sakė, kad išeitį visada galima rasti. Klausė, ar ši vieta, kaip ir kitose seniūnijose, negalėtų būti laikinai įtvirtinta kaip vieša vieta, tuomet ten būtų galima prekyba? Pasak jo, reikalingas tik rajono tarybos sprendimas.

Kadangi taip ir nepavyko iškart priimti nutarimo, buvo nuspręsta, kad komiteto nariai apžiūrės centrinį turgelį, pasikalbės su R. Giržadu ir nuspręs, ką siūlyti daryti bei duos atsakymą prekybininkams.

Po savaitės prekybininkai sulaukė atsakymo, kuriame rašoma „Komiteto nariai 2014 02 14 buvo nuvykę į VK „Kelmės prekyba“, susitiko su direktoriumi R. Giržadu, išsiaiškino dėl galimų prekybos vietų. Direktorius informavo, kad jų įmonei priklausančioje, miesto centre esančioje prekyvietėje padėvėtais rūbais gali prekiauti 4 prekeivės nuo šios dienos, vietos pakanka. Prašytume dėl konkrečių sąlygų kreiptis pas R. Giržadą“.

Deja, toks atsakymas prekybininkių netenkino. Jos vėl ketina eiti pas R. Giržadą ir prašyti parodyti konkrečiai tas 4 vietas. Be to, R. Šutaitė sakė, kad vėl kreipsis į savivaldybę ir į komitetą su prašymu svarstyti mero V. Andrulio siūlymą, kad prekyvietė, esanti Dariaus ir Girėno gatvėje būtų paskelbta vieša vieta. Tuomet, kaip ir visose seniūnijose yra leidžiama prekiauti viešose vietose, taip ir joms turėtų leisti prekiauti čia laikinai, kol bus pakeistas miesto bendrasis planas.

Kaip išvaryti prekybininkus dėvėtais rūbais (naujas scenarijus). Prekyvietėje, esančioje Dariaus ir Girėno gatvėje, leisti prekiauti dėvėtais rūbais, ją paskelbus vieša vieta. Mokesčius rinkti už konkrečiai užimamą vietą (vadinasi, mokesčiai padidės penkis kartus, nes jei nori parduoti, turi išdėlioti kuo daugiau prekių, t.y. užimti didesnį plotą). Minimalus laikotarpis už kurį turi susimokėti – mėnuo (nesvarbu lyja, sninga, ar sergi). Taigi, neišėjai geruoju, tai užsmaugsime tave mokesčiais.

Nebūtinai toks scenarijus bus panaudotas.

Kas laimės šioje kovoje? Neaišku. Tačiau aišku tai, kad laimėtojas gaus didįjį prizą: galimybę prekiauti ar nuomoti prekybos vietas (o gal ir nusipirkti?) itin patrauklioje vietoje. Kodėl? Todėl, kad metų pabaigoje priešais atsidarys „Maxima“. Kadangi netrūks pirkėjų joje, tai netrūks jų ir priešais esančioje prekyvietėje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UAB ROSEBA