BIČIULIS

Alvydas GEŠTAUTAS

Įvyko Kelmės rajono verslininkų asociacijos ataskaitinis-rinkiminis susirinkimas. Asociacijos veiklos ataskaitą perskaitė jos pirmininkas, ŽŪB „Kerkasiai“ vadovas Ildefonsas Petkevičius. Atsiskaitė ir revizorė Nijolė Šaltienė.

Susirinkime išrinkta nauja Verslininkų asociacijos taryba. Pirmininku vėl išrinktas I. Petkevičius, o pavaduotoju – UAB „Sivita“ vadovas Vytautas Sirusas.

Praėjusių metų duomenimis, Kelmėje buvo užregistruoti 467 ūkio subjektai, iš jų 47 nauji. Naujos įregistruotos įmonės įdarbino 82 žmones. Verslininkų asociacija vienija 65 smulkias ir vidutines įmones bei ūkininkus. Asociacijai priklausančiose įmonėse dirba 1280 darbuotojų. Ši nevyriausybinė organizacija teikia įvairius pasiūlymus savivaldybei, centrinėms institucijoms, glaudžiai bendradarbiauja su Darbdavių konfederacija, kurios prezidiumo narys yra I. Petkevičius. Buvo suorganizuoti įvairūs renginiai: informacinis turas  „Kelmės kraštas: atrask, pažink, pamėk“, kuriame dalyvavo vadžios atstovai, kolegos iš Akmenės, Joniškio rajonų, akcija „Jaunimo verslumo ugdymas“, jaunimo verslo idėjų konkursas „Atrask savo verslą Kelmės rajone“, kurį laimėjo „Kražantės“ progimnazijos mokiniai. Verslininkai dalyvavo kalėdinėje Kelmės miesto šventėje ir organizavo renginį „Jaunojo verslininko startas“. Didžiausias renginys – 13-ąjį kartą rajone surengtos „Verslo dienos“. Jame paskaitą skaitė Aleksandro Stulginskio universiteto profesorius Sigitas Daukila, renginyje dalyvavo Seimo nariai Juozas Rimkus, Kęstutis Masiulis. Šventėje buvo įteiktos tradicinės nominacijos. A. Margio įmonė ją pelnė už Kelmės miesto gražinimą ir sėkmingą verslo plėtrą, UAB „Ronelda“ – už sėkmingą verslo startą, UAB „Siūlė“ – už verslo pradžią ir sėkmingą savivaldybės Smulkaus ir vidutinio verslo rėmimo programos lėšų panaudojimą, Metų įmone pripažintas kooperatyvas „Kelmės prekyba“, Verslios moters apdovanojimą gavo „Auksoros“ įmonės savininkė J. Poškienė.

Sėkmingai bendradarbiaujama su Akmenės, Skuodo, Joniškio, Pakruojo ir kitų rajonų verslininkais.

Pasak I. Petkevičiaus, rajone verslui vis sunkiau plėtotis: sensta ir rajono gyventojai, ir verslininkai. Jauni žmonės mieliau renkasi didmiesčius, emigruoja, o likusieji rajone dažnai neturi atitinkamos kvalifikacijos ir motyvacijos dirbti.

Dialogas su rajono valdžia racionalus. Valdžia paiso savo pažado ir klausimus, susijusius su verslu, aptaria su verslininkais.

– Tik informacija kartais vėluoja. Neseniai elektroniniu paštu gavau mums svarbius rajono tarybos sprendimų projektus. Jie mano pašte atsidūrė popiet, o rajono tarybos posėdis vyko kitą dieną. Neįmanoma per pusdienį išstudijuoti dokumentų, pateikti pasiūlymų bei juos suderinti su politikais,– pastebėjo I. Petkevičius.

Tačiau daugiausia pretenzijų verslininkai adresavo Seimui, Vyriausybei, ministerijoms. Pavyzdžiui, 2008 m. laikinai, t. y. kol baigsis ekonominė krizė, PVM buvo padidintas nuo 18 iki 21 proc. Krizė baigėsi, o minėtas laikinumas tęsiasi iki šiol.

– Teisės aktai pertekliniai. Tikrinimai ypač suintensyvėja prieš Kalėdas. Kai kurie kontrolieriai į tikrinimus atsineša „tašes“. Kam jos? Aišku, kad kyšiui pasiimti,– teigė verslininkas, rajono tarybos narys Petras Račkauskas.

– Turime būti vieningi. Jei kam iškyla problema, ji kartu turi būti ir mūsų asociacijos rūpestis,– siūlė kitas politikas ir verslininkas Kęstutis Bilius.

– Šiauliuose, jei kurioje nors įmonėje vyksta patikrinimas, verslininkų asociacija deleguoja savo atstovą kaip neutralų stebėtoją. Tokią praktiką galėtumėme taikyti ir Kelmėje,– siūlė Šiaulių banko Kelmės padalinio vadovė Rima Jankauskienė.

Mūsų verslininkai su pasiūlymais kreipėsi ir į Seimo narį J. Rimkų. Pasak I. Petkevičiaus, jo atsakymai biurokratiški, valdiški, rašyti tam, kad būtų atsakyta.

– Gaunu iš J. Rimkaus, o tiksliau iš jo padėjėjos Janinos Skeberdienės atsakymą dėl rengiamų teisės aktų, susijusių su alkoholio prekybos ribojimu. Atsakymo tekstas pradedamas Pasaulinės sveikatos organizacijos statistika. Mane labiau domina situacija Kelmės rajone, t. y. kiek pas mus yra žmonių, priklausomų nuo alkoholio, kiek jo tenka vienam rajono gyventojui ir panašiai,– kalbėjo „Kelmės prekybos“ vadovas Rimantas Giržadas. – Esu atsakingas už bendradarbiavimą su Darbo birža. Pastebėjau, kad ji be jokio tikslo vėjais išleidžia valstybės pinigus. Pavyzdžiui, iš paruoštų darbo rinkai kelių dešimčių bedarbių tik vienas kitas įsidarbina. Jų įsidarbintų gal daugiau, tačiau autobusų kursavimo grafikai nepriderinti prie darbo pradžios ir pabaigos Kelmėje. Pavyzdžiui, ir man reikėjo atleisti iš darbo dvi moteris, gyvenančias Butkiškėje, nes jos į darbą neturėjo kuo atvažiuoti. Su tokiomis problemomis susiduria ir kitos mūsų įmonės.

– Mums dažnai siūloma orientuotis į Skandinavijos šalis. Tai ypač mėgsta sakyti dabartiniai Seimo nariai. Ypač aiškindami apie tenykštį alkoholio prekybos ribojimą,– kalbėjo verslininkas iš Tytuvėnų Vygantas Každailis. – Neseniai priėmiau grupę iš Skandinavijos. Joje buvo savivaldybių merai, administratoriai. Jie visas dienas pas mus šventė. Vienas meras net Kryžių kalne vaikščiojo su buteliu. Paklausiau svečių: „Pas mus jūs pateikiami kaip blaivaus gyvenimo pavyzdžiai. Bet nuo taurelės nenusigręžiate?“ Jie atsakė, kad viešose vietose varžosi vaišintis, tačiau išgeria namuose. Jei pas mus bus suvaržytas alkoholio vartojimas viešose vietose, padidės girtavimas buityje. Be to, jei bus įsteigtos specializuotos alkoholio parduotuvės, kaimuose parduotuvės žlugs, daugės bedarbių. Kai degalinėse uždraudė prekiauti alkoholiniais gėrimais, aš turėjau atleisti puse darbuotojų.

– Tikrintojai atvažiuoja tik bausti. Per tuos baudimus nebeliks verslo. Tada nebeturės darbo ir tikrintojai,– replikavo rajono tarybos narys, verslininkas ir ūkininkas Albertas Brazas.

Verslininkai kalbėjo apie vis didesnį biurokratizmą, didėjančią popierių gausą, už kurių pildymą kartais konsultantams reikia sumokėti ne vieną tūkstantį eurų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Prieš tai buvęs įrašas
«
Sekantis įrašas
»
UAB ROSEBA