BIČIULIS

Tytuvėnų apylinkių seniūnija – didžiausia plotu Kelmės rajone. Ji įsikūrusi rajono pakraštyje, ribojasi su Šiaulių, Radviliškio, Raseinių rajonais. Šiandien seniūnijos plotas – 28 672 ha, joje yra 115 kaimų. Ne visuose likę gyventojų, bet pagrindinėse didžiausiose gyvenvietėse dabar gyvena netoli trijų tūkstančių žmonių. Daugiausia gyventojų devyniuose kaimuose: Pagryžuvio, Pavydų, Skogalio, Budraičių, Šedbarų, Pašiaušės, Kiaunorių, Mockaičių ir Johampolio. Seniūnijos teritorija suskirstyta į šešias seniūnaitijas. Aktyvią veiklą čia vykdo septynios kaimo bendruomenės. Viena iš pirmųjų įsikūrusi Budraičių bendruomenė ir šiandien savo ekologiškų produktų perdirbimo mikroįmonės, molio dirbinių, konditerijos ir kitomis veiklomis yra pavyzdys daugeliui Lietuvos bendruomenių. Savivaldybės, Kelmės krašto vietos veiklos grupės lėšomis baigiami atnaujinti visų bendruomenių pastatai, sumontuojamos šildymo sistemos. Jau sutvarkyti pastatai Mockaičiuose, Kiaunoriuose, Šedbaruose.  Savo eilės remontams baigti dar laukia Budraičių benduomeniniai namai ir Pagryžuvio kultūros namai. Šiuos pastatus numatoma baigti sutvarkyti artimiausiu metu. Vienas iš didžiausių, už daugiau kaip pusantro šimto tūkstančių eurų,  įvykdytas Pašiaušės kaimo bendruomenės namų ir parko sutvarkymo projektas.

            Pagryžuvyje, Mockaičiuose, Kiaunoriuose ir Šedbaruose veikia Tytuvėnų kultūros centro filialai. Tuose pačiuose kaimuose įsikūrę Tytuvėnų PSPC medicinos punktai bei Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešosios bibliotekos skyriai. Pagryžuvyje ir Mockaičiuose veikia Tytuvėnų gimnazijos skyriai, o Šedbaruose įsikūręs ir sėkmingai gyvuoja daugiafunkcis centras- mokykla ir vienintelis vaikų darželis Kelmės rajone, esantis kaime. Budraičiuose mokosi Kelmės PRC Tytuvėnų skyriaus ir Tytuvėnų jaunimo mokyklos mokiniai. Gyventojai vertina ir džiaugiasi, kad arti gyvenamosios vietos galima gauti tokias paslaugas – pasitarti su medicinos darbuotojais,  paskaityti knygą ar naujausią spaudą, praleisti laisvalaikį su bendraminčiais ar tiesiog dalyvauti suorganizuotame renginyje. Ypatingai džiugu, kad mažieji seniūnijos gyventojai gali lankyti mokyklą ar darželį netoli namų.

            Verslininkai taip pat vertina savivaldybės pastangas sukurti geresnes gyvenimo sąlygas kaime. Neseniai Pavydų kaime esančias gamybines patalpas įsigijo ir investavo medienos perdirbimo įmonė. Sukurta darbo vietų vietiniams ir aplinkinių vietovių gyventojams. Šalia įsikūrusi ir paslaugas teikia maitinimo įstaiga. Pagryžuvyje veiklą vykdo net trys medienos ruošos ir apdirbimo įmonės, gaminami langai. Mediena perdirbama ir Pašakarnio kaime. Nuolat darbo pasiūlo Kiškonių kaime kiaules auginanti danų kapitalo įmonė, ten pat veikia biodujų jėgainė, gaminanti elektros energiją. Jau daug metų Tyrelio durpynuose veikia durpių gavybos įmonė, Pašiaušėje apdirbami akmenys. Sezoniniams, ir ne tik, darbams įdarbina ekologinę produkciją auginanti bei sėklininkyste besiverčianti įmonės. Iš beveik keturių šimtų seniūnijoje registruotų ūkininkų ūkių daugiau kaip pusšimtis deklaruoja daugiau kaip penkiasdešimt hektarų grūdinių kultūrų plotus.

            Patogus susisiekimas su didesniais miestais daliai gyventojų suteikia galimybę įsidarbinti toliau nuo gyvenamosios vietos. Kol kas Pašiaušės kaimas neturi asfaltuoto susisiekimo, bet 2019 m. jau yra numatyta išasfaltuoti kelią Pašiaušė–Kiaunoriai. Jau kitais metais prasidės ir Mockaičių ir Johampolio gyvenviečių geriamojo vandens tiekimo gyventojams projektas. Jo metu bus išgręžtas naujas gręžinys, paklotos naujos trasos – liks tik prisijungti prie vandentiekio sistemos. Pagryžuvio ir Šedbarų kaimuose pastatyti vandens nugeležinimo įrenginiai, labai pagerinta vandens kokybė. Tokių pačių įrenginių laukia Kiaunorių gyventojai, nes vandens kokybė šiam kaime yra labai bloga.

            Vykdant reformą, Aukštelkės pensionato Pagryžuvio skyriaus gyventojai buvo perkelti gyventi į grupinio gyvenimo namus. Tai padės jiems būti savarankiškesniems, padės integruotis į vietos bendruomenes. Ištuštėję Pagryžuvio dvaro pastatai laukia naujų savininkų ir naujos veiklos.

            Budraičių kaime veikia neseniai savivaldybės ir Europos Sąjungos lėšomis renovuotas baseinas ir pirtys. Šalia jo įgyvendinamas kitas savivaldybės inicijuotas projektas – beveik už du šimtus tūkstančių eurų  įrengiama aktyvaus poilsio salė. Joje bus vietos aerobikos užsiėmimams, treniruokliams, poilsio zonai. Budraičių bendruomenės namuose įsikurs ir vaikų dienos centras.

            Seniūnijoje yra 17 socialinių būstų. Rajone daug dėmesio skiriama būstų atnaujini-mui ir pritaikymui patogiam gyvenimui. Šiais metais savivaldybė investavo per keturiasdešimt tūkstančių eurų, kad būtų pagerintos gyvenimo sąlygos: Kiaunoriuose 4 butuose įrengti sanitariniai mazgai, pastatyti valymo įrengimai, įvesta šildymo sistema, Pašiaušėje pakeistas namo stogas, įrengtas sanitarinis mazgas.

            Kiekvienais metais tvarkomos seniūnijos gyvenviečių gatvės ir keliai. Jų seniūnijoje priskaičiuojama iki penkių šimtų kilometrų. Gyventojų patogumui stengiamasi išasfaltuoti dar neasfaltuotas gatves, pagerinti privažiavimą atokiau gyvenantiems, sutvarkyti kelkraščius ir pakeisti sulūžusias pralaidas.  Žinoma, lėšų visiems keliams atnaujinti neužtenka, todėl stengiamasi tvarkyti pačius blogiausius ar intensyviausiai naudojamus. Kiekvienoje gyvenvietėje bendruomenių ir seniūnijos jėgomis yra įrengtos poilsio zonos, tvarkoma aplinka, prižiūrimi parkai ir gėlynai.

            Tytuvėnų apylinkės gali didžiuotis nuostabia gamta, gamtos ir kultūros paveldo objektais. Dubysos, Gryžuvos upės, Gauštvinio, Apušio, Žerbuvos ežerai, Kubilių piliakalnis ir daugiau kaip keturiasdešimt kitų gamtos ir kultūros paveldo objektų, dviračių ir pėsčiųjų trasos pritraukia lankytojų iš visos Lietuvos. Dalis seniūnijos teritorijos įeina į Tytuvėnų ir Dubysos regioninių parkų ribas. Vienas gražiausių ir įdomiausių  pažintinių takų Lietuvoje – akmenų rūžos takas, Tytuvėnų regioninio parko įkurtas netoli Kiaunorių kaimo. Neatsitiktinai gražiose ir vaizdingose seniūnijos vietose kuriasi kaimo turizmo sodybos ir poilsiavietės. Jų seniūnijoje yra net septynios.

            Atsinaujinančius kaimus, gražią gamtą ir gerėjančias gyvenimo sąlygas pastebi ir žmonės. Neretai gyvenamuosius namus nuperka, atsikelia ir pradeda kurtis gyventojai iš kitų šalies vietovių. Tik nuolat rūpindamiesi savo aplinka, gyvenančiais šalia, sukursime aplinką, kurioje gera ir malonu gyventi. To siekia  Kelmės rajono savivaldybė, to siekia ir Tytuvėnų apylinkių seniūnija.

Savivaldybės administracijos informacija

1 Komentaras

  • Pabuskit_is_sapno parašė:

    Patraukli vieta gyventi, dirbti ir kurti. Dirbti… Be keliu fermu ir lentpjuviu nieko aplink nera ka dirbti, nei 1 gamykla neisdygo per 30 metu, gyventoju visame rajone sumazejo apie 50%… Susitaikykit su realybe nera cia nei ka dirbti nei ko kurti ir niekas jau nebenori gyventi rajone kuris yra penketuke labiausiai atsilikusiu visoje Lietuvoje. Kas geriausiai cia atsitinka tai vasarai atejus visi “palakti“ alkoholio prie uznendrejusiu ezeru atvaziuoja ir po to palieka siukslyna iki kitos vasaros.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UAB ROSEBA