BIČIULIS

Alvydas GEŠTAUTAS

                      UAB „Litesko“ filialas „Kelmės šiluma“ kreipėsi į rajono tarybą, kad ši patvirtintų naują tiekiamos šilumos kilovatvalandės kainą. Lyginant su dabar apskaičiuojama, ji turėjo padidėti apie 5 proc. Sprendimo projektą pristačiusi Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyr. specialistė Rasita Bujokienė ir į rajono tarybos narių klausimus atsakiusi „Kelmės šilumos“ direktorė Lilita Žukauskienė teigė, kad Kelmės miestui šilumą tiekianti įmonė Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) pateikė mažesnes šilumos kainos dedamąsias dalis (jas sudaro pastovioji ir kintamoji dalys – aut. pastaba), tačiau VERT kai kuriuos rodiklius padidino. Visi posėdyje dalyvavę 23 rajono tarybos nariai šiam projektui nepritarė arba balsuodami susilaikė. Tačiau tokia politikų pozicija jokios įtakos neturės, nes VERT šilumos kainą nustatys vienašališkai. Priminsime, kad taip nutiko ir šių metų pradžioje, kuomet rajono taryba nepritarė UAB „Kelmės vanduo“ teikiamų paslaugų didesniems įkainiams. Tuomet šiai bendrovei didesnius įkainius vienašališku sprendimu nustatė tada dar egzistavusi Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Pastaroji taip pasielgė dėl to, kad politikai, nepritardami naujų įkainių projektui, nenurodė motyvų, nepateikė nei savivaldybės administracijos specialistų skaičiavimų. Ir šį kartą rajono tarybos nariai savų argumentų bei skaičiavimų nepateikė.

Žukauskienė pastebėjo, kad pastovioji kainos dalis mažėtų nuo 2,75 ct iki 2,67 ct už šilumos kilovatvalandę, tačiau didesniąją kilovatvalandės kainos dalį sudaro kintamoji jos dalis. Pastaroji nuolat keičiasi, todėl kiekvieną mėnesį gyventojai, įmonės, įstaigos moka už vieną šilumos kilovatvalandę vis kitokią kainą. Pavyzdžiui, birželio mėnesį viena kilovatvalandė pagal iki šiol dar egzistuojančią tvarką kainavo 6,4, o pagal naująją siektų 6,6 ct. Kainos skaičiavimo metodika yra labai sudėtinga ir ją sudaro daugiau kaip dešimt įvairių rodiklių. Pastoviąją kainos dalį sudaro įmonės išlaikymas, t. y. darbo užmokestis, mokesčiai, remontai ir t.t. Kintamąją dalį sudaro šilumos gamybos išlaidos. Pastarosios ypač priklauso nuo kuro kainos biržoje, kuri kiekvieną mėnesį keičiasi. Direktorė pastebėjo, kad kainos pokyčiams įtakos turi ir sumažėjusi šilumos gamyba. Pavyzdžiui, prieš keletą metų per metus buvo pagaminama apie 25 tūkst. šilumos kilovatvalandžių. Dabar šis rodiklis sumažėjo iki 18 tūkst.

                      – Esu kaltas aš, kad šilumos kaina vis didėja. Nebūčiau renovavęs namų, gal ir kaina nebūtų didėjusi,– replikavo UAB „Račkausko AGROTECH“ direktorius ir rajono tarybos narys Petras Račkauskas.

                      Jau po posėdžio L. Žukauskienė „Bičiuliui“ sakė: rugsėjo mėnesį „Kelmės šiluma“ vėl kreipsis į rajono tarybą, kad ši pritartų įmonės modernizavimo planui. UAB „Litesko“ savininkai nori Kelmėje automatizuoti A. Mackevičiaus gatvėje esančią katilinę. Tai sumažintų įmonės išlaikymo išlaidas, o tuo pačiu – ir pastovioji kainos dalis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Prieš tai buvęs įrašas
«
UAB ROSEBA