BIČIULIS

Ona PETRAVIČIENĖ

                      Prie lapkričio 8 d. Lietuvos ūkininkų pradėtos visuotinės protesto akcijos „Žaliasis kryžius“ prisijungė ir dalis mūsų rajono žemdirbių. Prisijungę prie tylaus pirmojo akcijos etapo ūkininkai žalios spalvos kryžius pastatė prie magistralinio, respublikinės ir rajoninės reikšmės kelių. Lapkričio 26-ąją šalyje vyks antrasis protesto akcijos etapas, į kurį ūkininkai ruošiasi atvykti su savo technika. Nutarėme pasidomėti, ar mūsų žemdirbiai irgi ketina atkreipti rajono valdžios ir visuomenės dėmesį į žemės ūkio problemas.

                      Mindaugas Makauskas, Kelmės apylinkių seniūnijos ūkininkas:

                      – Iš 480 ha šiemet deklaruotų pasėlių tik nedidelė dalis ribojasi su didesnio intensyvumo keliais, todėl solidarizuodamasis su kitais šalies grūdų augintojais pastačiau penkis žalius kryžius. Vieną jų – Pagojo kaime, prie buvusios tarpkolūkinės statybos organizacijos. Tuo keliu kasdien į darbą ir iš jo važiuoja rajono savivaldybės meras Vaclovas Andrulis, noriu, kad jis matytų, jog Kelmės rajono, kaip ir visos Lietuvos ūkininkams, yra sunku. Žemdirbio negaili ne tik gamta, bet ir valdžia. Skaudu ir dėl to, kad dabar apie ūkininkus daug kur kalbama kaip apie blogiausius žmones…

                      Antrajame protesto akcijos etape dalyvausiu pirmiausia dėl šalyje kurstomos nesantaikos tarp miesto ir kaimo žmonių. Nesuprantu politikų ir valdžios sprendimų, kuriais iš vienų pinigus bandoma atimti, o kitiems atiduoti. Ketinama didinti mokesčius ūkininkams, kad senyvo amžiaus asmenims būtų padidintos pensijos. Tačiau aš pats daug žemės nuomojosi iš pensininkų ir žinau, kokius pinigus pastarieji kasmet susižeria į savo kišenes iš dirbančių ūkininkų. Gi paties žemdirbio pelnas didžia dalimi priklauso nuo gamtos ir grūdų rinkos. O jeigu nori išlaikyti konkurencingą ūkį, reikalingos investicijos ir paskolos, dėl kurių 5-6 metus jautiesi kaip pririštas.

                      Kukečių seniūnijos ūkininkas Vytautas Kareiva:

                      – Prie savo laukų kryžių nestatėme, tačiau ateinantį antradienį protesto akcijoje tikrai dalyvausiu ir  kokį traktorių atsiųsiu.

                      Trise kasmet grūdinėmis apsėjame apie 800 ha ir prikuliame apie 3 tūkst. t derliaus. Ūkininkauti pradėjęs nuo 1994 metų, nepamenu tokios vasaros ar rudens, kad grūdų nebūtų tekę džiovinti. Gi dabar valdžia užsimojo panaikinti lengvatas ne tik ūkininkų technikai, bet ir grūdų džiovykloms skirtam kurui. Girdi, jis prastos kokybės, teršia aplinką. Kodėl meluojama? Bent jau iš mūsų džiovyklos jokio dūmo nesimato. Bet tam reikėjo didelių investicijų. O dabar – lyg perkūnas iš giedro dangaus… Bent jau būtų numatytas pereinamasis laikotarpis.

                      Liolių seniūnijos ūkininkas Albertas Brazas:

                      – Nors Pieno gamintojų susirinkime buvo nutarta prie protesto akcijos prisijungti truputį vėliau, tačiau žinau, kad dalis galvijų augintojų jau dabar savo žemėse pastatė žalius kryžius. Ir aš planuoju akcijoje dalyvauti, nes mane kaip ir kitus ūkininkus piktina valdžios požiūris į žemės ūkį, noras nuo kitų metų didinti ne tik akcizo mokestį. Garsiai kalbama apie melioracijos mokesčio įvedimą. Kalbama, kad už kiekvieną hektarą reiktų mokėti po dešimt eurų. Įdomu, kur iš ūkininkų surinkti pinigai vėliau atsidurtų?..

                      Pakražančio seniūnijos ūkininkas ir Kelmės ūkininkų sąjungos pirmininko pavaduotojas Vytautas Barkauskas:

                      – Gyvenu toli nuo pagrindinių kelių, todėl savo žemėse žalio kryžiaus nestačiau. Beje, prieš dieną grįždamas automagistrale iš Vilniaus į Kryžkalnį pakelėse mačiau gal trejetą kryžių… Tačiau kaip Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininko pavaduotojas pritariu mūsų žemdirbių protesto akcijai ir lapkričio 26 d. vyksiančiam renginiui jau turime leidimą. Planuojame, kad šioje akcijoje dalyvaus apie pusšimtis mūsų rajono ūkininkų traktorių. Akcija prasidės Kelmėje, Raseinių g., nuo autobusų parko, ir bus vykstama pro valdiškas institucijas, kurios aptarnauja ūkininkus. Tikimės, kad su protesto dalyviais pasikalbės ir rajono valdžia, kuri šiemet ūkininkams atsisakė sumažinti žemės ūkio mokestį – net ir ypatingai sunkiai pastaruosius du metus gyvenantiems gyvulių laikytojams.

Tokių kryžių yra kiekvienoje seniūnijoje

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Prieš tai buvęs įrašas
«
Sekantis įrašas
»
UAB ROSEBA