Kodėl hipoteka yra tokia svarbi?
Planuojant įsigyti didelės vertės pirkinį, kreditoriui dažnai reikalinga garantija, kad pasiskolintą sumą galėsite grąžinti. Vienas populiariausių būdų tai užtikrinti – pasinaudoti hipoteka, t. y. turto įkeitimu. Ji leidžia fiziniam arba juridiniam asmeniui pasiskolinti jo atveju maksimaliai didžiausią galimą sumą, o kreditoriui ji suteikia saugumo.
O dabar trumpai apžvelkime svarbiausius faktus apie hipoteką, kuriuos būtina kiekvienam žinoti.
Kaip naudojama hipoteka?
Dažniausiai hipoteka registruojama tuomet, kai yra sudaromas susitarimas su banku. Pavyzdžiui, skolinantis numatytą sumą nekilnojamam turtui, jo arba kito turimo nekilnojamo turto objekto įkeitimas tarnauja kaip saugiklis kreditoriui. Jeigu pasiskolintos sumos bankui negrąžintumėte, nekilnojamasis turtas atitektų jam.
Hipoteka gali būti paskirta ir kitais atvejais – įpareigoti mokėti alimentus, grąžinti skolą fiziniam asmeniui ir pan. Dažnai tokį būdą, siekiant užtikrinti įsigaliojusio teismo sprendimo įgyvendinimą, naudoja teismas.
Po to, kai sudarytas sandėris yra įgyvendinamas, hipoteka yra išregistruojama. Kitu atveju, to nepadarius, bus laikoma, kad turtas tebėra įkeistas. Žinoma, sėkmingai įgyvendintas susitarimas nėra vienintelė priežastis, leidžianti išregistruoti hipoteką. Tai gali padaryti ir kreditorius arba skolininkas savo iniciatyva, keisdami susitarimo sąlygas.
Maksimalioji hipoteka – kas tai?
Maksimalioji hipoteka, tai – turto įkeitimas ir banko patirtos išlaidos, siekiant įgyvendinti sudarytą sandėrį, kartu sudėjus. Tai reiškia, kad nevykdant sutartyje su kreditoriumi numatytų sąlygų, galima ne tik netekti užstatyto turto, bet ir kompensuoti kreditoriaus patirtas išlaidas (pavyzdžiui, išlaidos notarui ir pan.).
Ką dar svarbu žinoti?
Įkeistas turtas teisiškai visiškai priklauso jums. Tai reiškia, kad turto įkeitimas neturi jokios reikšmės jūsų kasdienybės pokyčiams. Jeigu tai – jūsų gyvenamoji vieta, tuomet joje galite gyventi – taip, kaip ir anksčiau. Taip pat galite jį nuomoti ar užleisti kitiems. Turtas bankui atitenka tik tokiu atveju, jeigu negalite įgyvendinti sutartyje numatytų įsipareigojimų.
Vis dėlto, reikia pažymėti, visiškai laisvas daryti su savo turtu tai, ką norite – nesate laisvas. Tai reiškia, kad įkeisto turto parduoti savavališkai negalite. Tam reikia informuoti banką ir keisti sudarytos sutarties sąlygas.
Ar hipotekos naudojimas – patrauklus besiskolinantiems?
Deja, reikia pripažinti, kad hipotekos naudojimas nėra pats patraukliausias tam, kuris skolinasi. Tai sąlygoja keletas dalykų. Visų pirma – tam tikras suvaržymas, galimybės laisvai disponuoti savo turtu praradimas.
Antra – nors įkeistas turtas priklauso jo savininkui ir bankui atitenka tik sutartyje numatytomis aplinkybėmis, tačiau pats įkeitimo faktas kelia neigiamas emocijas. Turtą įkeitusieji pasakoja, kad nuolatinis galimų pasekmių prisiminimas kelia nesibaigiančią įtampą ir baimę – „o kas, jeigu?“.
Trečia – turto įkeitimas nėra vienintelė duoklė bankui. Sudarant sutartį paskolai gauti, joje taip pat numatomos ir kitos sąlygos, kurios numato palūkanų dydį ir kt. Taigi, galiausiai neretai nutinka taip, kad galutinė bankui grąžintina suma gerokai viršija įkeisto turto vertę.