BIČIULIS

Alvydas GEŠTAUTAS

                      Sausio 8 d. Šiaulių apylinkės teismo Kelmės rūmai baigė nagrinėti laikinai iki vasario 21 d. nuo pareigų nušalinto Kelmės rajono mero Vaclovo Andrulio bylą, kurioje jis kaltinamas galimai paėmęs 5 tūkst. eurų kyšį už Tytuvėnų miesto viešųjų erdvių sutvarkymo bei pritaikymo visuomenės poreikiams projektą. Nusikalstamos veikos imitavimą atliko Tytuvėnuose darbus vykdžiusios UAB „Račkausko AGROTECH“ direktorius, mūsų rajono savivaldybės tarybos Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Petras Račkauskas. V. Andrulis 2019 m. gegužės 19 d. aikštelėje prie Kražantės upės susitiko su P. Račkausku ir pastarasis merui davė 5 tūkst. eurų – pusšimtį šimto eurų kupiūrų, kurios buvo pažymėtos. V. Andrulis, paėmęs pinigus nuėjo į tarnybinį automobilį, kur jį ir sulaikė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai.

                      Sausio 8 d. valstybės kaltintojas, Šiaulių apygardos prokuratūros prokuroras Andrej Mirnyj, savo baigiamojoje kalboje pateikęs atitinkamus argumentus, pasiūlė teismui, kad V. Andruliui būtų skirta 75 tūkst. eurų bauda ir penkerius metus atimta teisė dirbti valstybės tarnyboje, savivaldybės ar valstybės įmonėje. Teismas sprendimą skelbs vasario 11 d.

                      Prokuroras A. Mirnyj baigiamojoje kalboje pažymėjo, kad teisiamojo kaltė įrodyta visiškai – tiek liudytojų parodymais, tiek surinktais įrodymais. Valstybės kaltintojas teigė, kad teisiamasis pats buvo pripažinęs kaltę. Prokuroras sakė, kad kyšį politikui padavęs P. Račkauskas veikė įstatymų numatyta tvarka, jokios iniciatyvos nerodė, pinigų nesiūlė. Pasak A. Mirnyj, susitikimai vyko mero iniciatyva ir jis pirmasis įvardijo sumą, kurią reikia „nugręžti“ iš Tytuvėnuose vykdomo projekto subrangovo UAB „Trotas“. Be to, prokuroro teigimu, teisiamasis pats važiavo į susitikimus su verslininku ir politiku.

                      Su valstybės kaltintoju nesutiko V. Andrulio advokatas Mindaugas Bliuvas. Jo įsitikinimu V. Andrulis turi būti išteisintas. Gynėjas pažymėjo, kad byloje nėra faktų, už ką galėjo būti duotas kyšis, o tai pagal teismų praktiką yra privalomas dalykas. M. Bliuvas atkreipė dėmesį, kad iš Kelmės rajono savivaldybės administracijos gauti dokumentai liudija, jog dabar nušalintas meras išskirtinio dėmesio nerodė Tytuvėnų viešųjų erdvių sutvarkymo projektui, ne viename susirinkime, kuriame buvo aptariama šių darbų eiga, V. Andrulis net nedalyvavo, o kada ateidavo į pasitarimus, ne visada jo nuomonė sutapdavo su projektą kuravusių specialistų požiūriu. Teisiamojo gynėjas atkreipė dėmesį, kad tą teisme paliudijo savivaldybės darbuotojai Mantas Ralys, Laima Tyliutė, Dalia Skardžiuvienė, Vytautas Sakalauskas. Be to, advokatas teigė, kad jo ginamasis į teisėsaugininkų akiratį pateko dar anksčiau ir teismo leidimu buvo stebimas dėl darbų, susijusių su Vaiko ir šeimos gerovės centru, gatvių apšvietimu bei Liolių socialinės globos namų rekonstrukcija. 2019 m. spalio mėnesį STT pareigūnai neaišku kokiu tikslu pradėjo domėtis projektu Tytuvėnuose.

                      Bliuvas, o prieš tai vykusiame posėdyje ir V. Andrulis, teigė, kad visi susitikimai dėl Tytuvėnų viešųjų erdvių sutvarkymo projekto vyko P. Račkausko iniciatyva. Dėl 5 tūkst. eurų kyšio P. Račkauskui priklausančioje degalinėje V. Andrulis teigė tik pajuokavęs.

                      Be to, gynėjas atkreipė dėmesį, kad STT ir P. Račkauską ryšiai sieja nuo 2016 m., kai iš pastarojo STT pirko paslaugų už 1,5 tūkst. eurų. Gynėjas teigė, kad V. Andrulio veikla gali būti vertinama kaip neetiška, nekorektiška. Apie galbūt neetišką poelgį baigiamojoje kalboje sakė ir V. Andrulis ir dar kartą neigė savo kaltę. Priminsime, kad prieš tai vykusiame teismo posėdyje teisiamasis teigė, jog iš P. Račkausko jokių pinigų neprašė. Apie paimtus 5 tūkst. eurų jis kalbėjo, kad pagalvojęs, jog P. Račkauskas jam šią sumą davęs kaip paskolą automobiliui pirkti. Kas tai buvo – kyšis ar paskola, spręs teismas.

                      Praėjusių metų antroje pusėje rašėme, kad ši byla teismo galėjo ir nepasiekti, nes prokuroras A. Mirnyj pirmiausia pasiūlė V. Andrulį bausti baudžiamuoju įsakymu, t.y. sumokėti baudą. Politikui tokia išeitis netiko ir jis paprašė, kad būtų nuo baudžiamosios atsakomybės atleidžiamas pagal laidavimą. Prokuroras tokį prašymą atmetė. Kokia bauda buvo siūloma pagal baudžiamąjį įsakymą, prokuroras neįvardino, tačiau kad ji galėjo būti solidi, abejonių beveik nekyla. Pagal dabar galiojančius teisės aktus atsakomybė už korupcinius nusikaltimus yra labai griežta. Už 50-12,5 tūkst. eurų kyšį bauda siekia nuo 5 iki 200 tūkst. eurų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UAB ROSEBA