Vėjo energetikos plėtra – ne tik energetinei nepriklausomybei
Šį rudenį Telšių rajone atidarytas didžiausias vėjo elektrinių parkas Baltijos šalyse žymi reikšmingą Lietuvos vėjo energetikos plėtros etapą – tai pirmasis vėjo parkas pastatytas po 5 metų pertraukos Lietuvoje ir prijungtas prie LITGRID tinklo. Pasak parko vystytojos „E energija“ grupės generalinio direktoriaus Gedimino Ulozos, sėkminga vėjo energetikos plėtra prisideda ne tik prie šalies energetinės nepriklausomybės, bet ir klimato kaitos mažinimo bei užtikrina mažesnes elektros kainas visiems vartotojams. Be to, tiesioginę naudą jaučia ir regionai, kuriuose vėjo parkai statomi. Kelmės rajonas – taip pat, čia jau kyla pirmosios „E energija“ grupės jėgainės.
Tryškiuose, Telšių r., iškilęs ir jau veikiantis 69,3 megavatų (MW) galios vėjo elektrinių parkas turėtų pagaminti apie 2 proc. šalies elektros energijos poreikio.
Nors oficialus parko atidarymas įvyko prieš daugiau nei mėnesį, bandomuoju režimu jis veikė jau beveik metus, tad vėjo energetikos plėtra Telšių krašte jau įvertinta apdovanojimais: praėjusiais metais Lietuvos savivaldybių asociacijos rengiamuose apdovanojimuose „Auksinė krivulė“ Telšių r. savivaldybė pelnė nominaciją „Pažaboję vėją“, o šį rudenį pati Telšių r. savivaldybė apdovanojo „E energija“ grupę „Padėkos bijūnu 2022“ tvariausio verslo nominacijoje.
„Šiuo metu iš Lietuvoje veikiančių vėjo elektrinių parkų Telšių r. veikiantis parkas yra didžiausias pagal pagaminamos elektros energijos kiekį. Kitas didelis žingsnis vėjo energetikos plėtroje bus šiuo metu Kelmės rajone vystomas 300 MW instaliuotos galios „E wind“ vėjo parkas, kuris jau nuo 2025 metų patenkins net 7 proc. šalies elektros energijos poreikio“, – komentuoja G. Uloza.
Tikslas – klimato kaitos mažinimas
Pasak jo, prieš kelerius metus „E energija“ grupės priimtas sprendimas investuoti į atsinaujinančią energetiką buvo itin toliaregiškas.
„Buvome vieni pirmųjų, kurie pasiryžo investuoti į atsinaujinančią energetiką tuo metu, kai elektros kaina buvo 4 kartus mažesnė nei dabar – iki 50 eurų už megavatvalandę (MWh). Šiuo metu matome, kad vėjo energetikos plėtra reikalinga ne tik stabilesnei elektros kainai užtikrinti, bet ir dėl pasikeitusios geopolitinės situacijos stipriai išaugusio šalies energetinės nepriklausomybės poreikio“, – sako G. Uloza.
Ne ką mažesnis atsinaujinančios energetikos vaidmuo tenka kovojant su klimato kaita. Skaičiuojama, kad Kelmės r. statomas „E wind“ vėjo elektrinių parkas stipriai prisidės ir prie anglies dvideginio (CO₂) emisijų sumažinimo – per visą parko gyvavimo laikotarpį bus sutaupyta iki 20 milijonų tonų CO₂.
Klimato kaitos mažinimas jau eilę metų yra pagrindinė „E energija“ grupės misija. Šio tikslo siekiame ne tik šiandien įgyvendindami vėjo ir saulės energetikos projektus, bet ir kituose įmonių grupės versluose veikiančiuose jau daugiau nei 20 metų: iškastiniu kuru kūrenamus šilumos katilus keičiame į biokuro katilus, modernizuojame šilumos tinklus mažindami nuostolius, o Lietuvoje esame pasodinę virš 2 tūkst. hektarų miško“, – pabrėžia G. Uloza.
Plėtra naudinga regionams
Dėl vėjo energetikos plėtros teigiamą efektą pajaučia ir regionai bei juose įsikūrusios bendruomenės, įsitikinęs pašnekovas. Šiuo metu Kelmės r. plėtojamas vėjo elektrinių parkas dar negeneruoja elektros energijos (šiuo metu statomos pirmosios 2 jėgainės – aut. past.), bet šalia parko esančios Pakėvio, Vaiguvos, Butkiškės, Kražių ir Šaukėnų bendruomenės jau gauna finansinę paramą, kurią gali skirti infrastruktūrai, kultūrai, švietimui bei kitiems poreikiams.
„Vėjo energetikos plėtra regionuose turėtų būti abipusiškai naudingas bendradarbiavimas, kurio galutinis rezultatas turi reikšmingos įtakos visos šalies gerovei“, – tvirtina „E energija“ grupės generalinis direktorius.
Pasak jo, dar didesnę tiesioginę naudą iš vėjo energetikos pajaus regionai dėl jau priimto Proveržio paketo, kuris numato tikslinę paramą šalia vėjo parkų įsikūrusioms bendruomenėms susietą su pagaminamos elektros kiekiu.
„Kalbame ne apie dešimtis, o šimtus tūkstančių eurų per metus, kurie bus skirti bendruomenių poreikiams – sukurtas vieningas valstybinis fondas leis bendruomenėms vykdyti įvairius infrastruktūros, kultūros, socialinius bei kitus projektus. Tai prisidės ne tik prie bendruomenių gerovės, bet ir palankesnio gyventojų požiūrio į atsinaujinančią energetiką“, – sako G. Uloza.
Viso per ateinančius 5 metus „E energija“ grupė siekia išvystyti iki 2000 MW vėjo, saulės ir hibridinių projektų portfelį Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse.
(Reklama)