BIČIULIS

Alvydas GEŠTAUTAS

Ant reklamos stulpo, stovinčio šalia Žemaitės viešosios bibliotekos, pakabintas vieno kandidato į merus portretas. Iš karto juokiausi. Mat, kažkuris šios partijos rinkimų štabo narys savo favorito portretą pakabino ant kito skelbimo taip „išradingai“, kad virš politiko galvos liko kyšoti „okupuoto“ pranešimo įžanga su tokiu užrašu: „Planinis šunų ir kačių sterilizavimas ir vakcinavimas“. Vaizdas iš kelių metrų atrodo taip, lyg sakinys apie sterilizavimą ir vakcinavimą būtų pretendento vadovauti rajonui moto. O po politiko portretu – kandidato lozungas: „Aš žinau jūsų problemas ir galiu padėti jas spręsti“. Kartu ėjęs žmogus dar pajuokavo: „Jei čia kabėtų veterinarijos daktaro portretas, būtų logiška, bet šis veikėjas – agronomas, ir geriau tiktų užrašas apie sėklos kokybę“. Po to viena šios partijos atstovė panaikino nevykusią kito skelbimo citatą. Tačiau kitą rytą, kai ėjau pro tą patį reklamos stulpą, jau pastebėjau chuliganų pėdsakus – politiko portretas buvo išniekintas. Tas pats padaryta su kitoje stulpo pusėje kabojusiu minėto veikėjo paveikslu. Kiti savivaldos rinkimų plakatai buvo nuplėšti arba apdraskyti, kandidatų akys išbadytos. Ant kitų plakatų, reklaminių lapų, kviečiančių švęsti Vasario 16-ąją, linksmintis Užgavėnių dieną, buvo prismaigstyta pavienių žmonių skelbimų apie kiaulių, karvių, butų bei namų pardavimus, renginius, kurie buvo jau įvykę prieš savaitę, dvi ar du mėnesius. Netgi vasario antroje pusėje kabojo Seimo vicepirmininko Kęsto Komskio portretas ir šalia jo užrašas kviečiantis kelmiškius į susitikimą… vasario 6-ąją, nors tą dieną politikas Kelmėje taip ir nepasirodė. Tiesa, ant kelių šios partijos plakatų, archeologų terminu kalbant, jau buvo vienas kultūrinis sluoksnis, t. y. politikų povyzos, „sušaudytos knopkėm“, prilaikančiomis įvairius buitinius skelbimus. O reklamą apie praėjusiųjų metų rudenį vykusį Teatrų festivalį jau dengia trys ar keturi kultūriniai sluoksniai. Tai akmenukas į susitikimų, renginių organizatorių daržą. Negi sunku tuoj po renginio pasirūpinti, kad su juo susijusios reklamos neliktų? Pamenu Atgimimo laikus, kai Sąjūdžio aktyvistai po renginio ar susitikimo tą patį vakarą nukabindavo nuo reklamos stulpų skelbimus.

Beje, ant tų stulpų vyksta ir „laukinė“ konkurencija. Neseniai viena pažįstama šeima tris kartus ant reklaminių stulpų kabino skelbimus apie parduodamus baldus. Ir kažkas juos per pusdienį nuplėšdavo ir pakabindavo savąją panašaus turinio reklamą. Kai žmonės tą pačią informaciją paskelbė laikraštyje, per kelias valandas sulaukė keturių skambučių ir sėkmingai pardavė tam, kuris pasiūlė didesnę kainą.

Ne vienos savivaldybės centre mačiau reklaminius plakatus, asmeninius skelbimus ne ant stulpų, o specialiame stende po stiklu. Pasirodo, seniūnijos pačios tuo pasirūpino, norintieji skelbtis už nedidelį mokestį po stiklu „pakiša“ skelbimą. Tuose miestuose ar miesteliuose reklaminių stulpų nėra.

– Mes irgi norime tą padaryti. Dabar su dailininku ieškome tam tinkamos vietos. Planuojame pavasarį pašalinti reklaminius stendus prie bibliotekos, „Koopso“, naujojo „Maximos“ prekybos centro, A. Mackevičiaus gatvėje,– „Bičiuliui“ sakė Kelmės miesto seniūnas Romas Atkočaitis. – Bet yra dar viena bėda. Žmonės skelbimus kabina ant įvairios paskirties stulpų, tvorų, netgi kapinėse. Už reklamą tam nenumatytose vietose galima surašyti administracinės teisės pažeidimo protokolą. Bet kas tuo užsiims? Savivaldybėse, kurios turi įsteigusios Viešosios tvarkos skyrius, situacija paprastesnė. Yra žmonės, kurie tuos dalykus stebi.

– Rajono taryba buvo patvirtinusi išorinės reklamos taisykles, tačiau Vyriausybės atstovas nurodė šį sprendimą panaikinti. Juk buvo laikotarpis, kai per rinkimų kampaniją politikai reklamą galėjo viešinti tik specialiai numatytose vietose. Dabar to nebeliko ir politikų portretai, jų pažadai kabinami ten, kur rinkimų organizatoriams šauna į galvą,– teigė Teisės ir personalo skyriaus vedėjas Arūnas Kasparavičius. – Negalima politinės reklamos skelbti tik viešose patalpose. Žinoma, ant stulpų ar kapinėse reklama – nelegali. Bet protokolą gali surašyti pats seniūnas. Tik reikia tokį žmogų užtikti įvykio vietoje. Kitu atveju bus sunku įrodyti, kad jis neteisėtai elgiasi.

Žinoma, geriausia išeitis – apsaugoti Kelmę nuo reklaminių stulpų, labiau primenančių kabančius šiukšlynus, jų atsisakyti ir tegul veltui (jei seniūnija turtinga ir jai nereikia pinigų) ar už simbolinį mokestį išorinė reklama būtų viešinama stende. Kol to nėra, belieka apeliuoti į žmonių, renginių organizatorių kultūrą. Juk po renginio nepašalinta reklama ar jos kabinimas ant kitos informacijos, skelbimų draskymas rodo žemą kultūros lygį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Prieš tai buvęs įrašas
«
UAB ROSEBA