BIČIULIS

<Bronislavas KLIMAŠAUSKAS>

2013-01-29Praėjusį savaitgalį Kelmės miesto daugiabučių namų laiptinėse paviešintas AB „Suskystintos dujos“ generalinio direktoriaus įsakymas, kuriuo nuo vasario mėnesio Kelmės rajono savivaldybės gyventojai, naudojantys dujas iš bendrų rezervuarinių įrenginių, už šio kuro kubinį metrą mokės po 24,17 lito (9,47 Lt – kintamoji ir 14,70 Lt – pastovioji kainų dalys). Įdomu, kad pastovioji kainos dalis (14,70 Lt) turės būti mokama kas mėnesį, nors tu ir nesunaudosi nė gramo dujų, nors gyventojų sutartyse su bendrove aiškiai pasakyta, jog atsiskaitoma tik pagal skaitiklio parodymus.

Šie metai jau nuo pirmųjų dienų „džiugina“ kainų tarifais. Daugiau kaip penkiais centais pabrango elektros energijos kilovatas, parduodant, dovanojant arba nuomojant butą ar namą, būtinas energetinio įvertinimo sertifikatas ir kt. Šių kainų ūgtelėjimą sankcionavo Kainų ir energetikos komisija ar Vyriausybė, remdamasi ES direktyvomis. O suskystintų dujų vartotojams, pasirodo, užtenka vien bendrovės generalinio direktoriaus įsakymo, po kuriuo laiptinėse iškabinėtame tekste niekas net nedrįso pasirašyti.

Pastovioji suskystintų dujų kainos dalis – tai savotiškas abonementinis arba, dar paprasčiau kalbant,- vamzdžio mokestis. Jais iš daugiabučių namų kiemuose įrengtų bendrų rezervuarų į butus atkeliauja dujos, už kurių kubą 2004 metais mokėjome tik 5,89 lito. Šešių litų mėnesinis vadinamojo vamzdžio mokestis pradėtas reikalauti 2009 metais, dujų kubas tada pabrango iki 10,65 lito. Šiemet pastovioji mėnesinė kainos dalis padidinta dar beveik pustrečio karto (O kad tokiais tempais augtų atlyginimai ir pensijos!). Bet juk nei vamzdis tapo paauksuotas, nei nafta, iš kurios gaminamos suskystintos dujos, tiek nepabrango. Gal tai šį verslą valdančių bendrovės akcininkų noras ženkliau pasipelnyti, o gal tai mėginimas iš niekuo dėtų vartotojų padengti nemokių kaimynų skolas, nes AB „Suskystintos dujos“ sutartyse su gyventojais parašyta: „Jei Pardavėjas pagrįstai nustato, kad visi namo ar jų grupės, kuriems dujos tiekiamos iš vieno rezervuarinio įrenginio, gyventojai (pirkėjai) faktiškai sunaudojo daugiau dujų, Pardavėjas turi teisę skirtumą tarp faktiškai sunaudoto dujų kiekio, buvusio rezervuariniame dujų įrenginyje, ir dujų kiekio, už kurį gyventojai apmokėjo ar privalo sumokėti pagal skaitiklių parodymus ar butų gyventojų skaičių, paskirstyti lygiomis dalimis visiems namo ar namų grupės gyventojams (pirkėjams)“. Bet, rodos, niekas pastaruoju metu tokių tyrimų daugiabučiuose nedarė, o kad iš pačių rezervuarų neretą dieną sklinda nemalonus dujų kvapas – tai pastebi ir namų gyventojai, ir šiaip atsitiktiniai praeiviai. Tą dujų nutekėjimą irgi, matyt, reikia padengti.

Toks suskystintų dujų pastoviosios kainos dalies šuolis gal sudomins ir naujuosius parlamentarus, ir Kelmės rajono savivaldybės tarybą, lyg ir privalančius ginti savo rinkėjų interesus. O patys, nuolatinio įvairių kainų didėjimo išvarginti dujų vartotojai išsaugo teisę atsisakyti to „auksinio vamzdžio“ ir ieškoti kitų išeičių. Juk keista, kai vamzdis tampa brangesnis už pačias dujas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UAB ROSEBA