Kražių festivalyje: nuo tradicinės spektaklio premjeros iki šiuolaikinės muzikos
Rugpjūčio 15–17 dienomis vyko tradicinis 19-asis Kražių festivalis. Jis prasidėjo per Žolinės šventę Kražių Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčioje, kurioje po šv. Mišių įvyko festivalio atidarymo koncertas. Tai buvo muzikinė valanda „Tarp dangaus ir žemės“ su „DIAmanti trio“. Programoje dalyvavo vargonininkė Jurgita Kazakevičiūtė, operos solistė Dovilė Kazonaitė, Ilona Pliavgo ir Aistė Bružaitė. Festivalio renginius vedė Simonas Storpirštis ir Robertas Lenartavičius.
Šiame festivalyje daugiau nei ankstesniuose buvo teatrui skirtų akimirkų. Antroji festivalio diena prasidėjo teatro „Kitas kampas“ improvizacijų šou su Kirilu Glušajevu ir Martynu Nedzinsku. Pastarieji į įvairias pačioje scenoje kuriamas improvizacijas įtraukė ir žiūrovus. Žiūrovai visa tai priėmė gyvai.
Tikrovėje festivalis turėjo įžangą, nes beveik dvi savaites veikė tradicinė vaikų ir jaunimo teatro stovykla „Collegium“, kuriai ne pirmus metus vadovavo ir kartu su jaunaisiais aktoriais spektaklį „Nelengvas pasirinkimas“ kūrė jau minėtasis R. Lenartavičius. Beje, pirmąją festivalio dieną Robertas vedė ir edukacinę programą „Pasirink aktoriaus profesiją“.
Šiemet stovykloje dalyvavo 20 mokinių iš Kražių, Kelmės, Vaiguvos, Vilniaus. Teatro paslapčių mokėsi ir viena mergaitė, su tėvais grįžusi atostogauti iš Anglijos.
– Pačią spektaklio idėją subrandinau dar ruošdamasis teatro stovyklai. Norėjau jame atskleisti jaunų žmonių situaciją, kai jie atsiranda tolimesnio gyvenimo pasirinkimo kryžkelėje. Stovykloje repetavo 12–18 metų vaikai. Daugiausia buvo 15–16-mečių. Tokio amžiaus jauni žmonės jau mąsto apie savo ateitį. Su jais daug diskutavome. Jaunų žmonių perteikti įspūdžiai, jų požiūris ir padėjo sukurti spektaklio dialogus,– „Bičiuliui“ po premjeros sakė R. Lenartavičius. – Sunkus pasirinkimas – tai ir tolimesnis gyvenimo kelias po mokyklos, susijęs su profesija, požiūriu į kasdienybę, vertybes. Bendraudamas su jaunaisiais aktoriais, pastebėjau, jog didžiausia kliūtis, žvelgiant į ateitį, yra jaunuomenės emocijos. Jauni žmonės dažnai renkasi gyvenimo kelią, užvaldyti emocijų, kurios aptemdo racionalų mąstymą. Todėl ne visi vėliau gyvenime lieka laimingi. Tačiau tai ir gyvenimo realybė. Juk jaunimas dažnai pasirenka vieną ar kitą specialybę, o vėliau pasuka kitu keliu, įgyja naujas kompetencijas. Aš pats, baigęs mokyklą, mokiausi kolegijoje vadybos. Bet gyvenime vadybininku beveik nedirbau, nes panirau į aktorystę, režisūrą ir t.t. Spektaklyje ir bandėme visa tai perteikti. Jo turinys – sudėtingas, nes sudėtingas ir jaunuomenės tolesnio gyvenimo, jo vertybių pasirinkimas.
Draugystė su „Ignitis renewables“
Jau ne vienerius metus teatro stovykla „Collegium“ negauna finansavimo iš Kultūros tarybos ar fondų. Šiemet pagalbos ranką ištiesė bendrovė „Ignitis renewables“, kuri sutiko būti festivalio draugu ir padėti suorganizuoti šią stovyklą. Atsinaujinančios energetikos bendrovė „Ignitis renewables“ Kelmės rajone ir Kražių seniūnijoje stato vėjo elektrinių parką ir kuria šviesią kaimynystę su vietos bendruomenėmis.
– Tai tik mūsų draugystės pradžia su šiais atsinaujinančios energijos gamintojais,– sakė Kražių M. K. Sarbievijaus centro direktorė bei miestelio bendruomenės pirmininkė Lina Mikalajūnaitė. – Kitas mūsų bendradarbiavimo žingsnis bus „Ignitis renewables“ prisidėjimas prie miestelio bendruomenės namų aplinkos tvarkymo.
– Jau baigėme skaičiuoti sąmatą, nes norime pretenduoti paramą iš „Ignitis renewables“ ir pakeisti šviestuvus Kolegijos aikštėje. Planuose – sutvarkyti ir Ž. Liauksmino gimnazijos teritorijoje esanti aikštelė,– kalbėjo Kražių seniūnijos seniūnas Rolandas Karčiauskas.
Režisieriui ir jauniesiems aktoriams dėkojo L. Mikalajūnaitė bei R. Karčiauskas, atkreipęs dėmesį, kad į festivalio renginius susirinko daugiau žmonių, nei gyvena Kražiuose ir jų seniūnijoje.
Koncertų įvairovė
Kiti Kražių festivalio renginiai buvo muzikiniai. Žiūrovai ypač šilai reagavo į grupės JET pasirodymą. Atlikėjai Jonas Sakalauskas, Eugenijus Chrebtovas, Tomas Pavilionis valandą trukusioje programoje atliko ir klasikos kūrinius, ir dainavo pramogines dainas.
– Į Kražius man atvykti visada miela. Kai koncertavau dar su „el Fuego“, dalyvavome Kražių festivalyje. Be to, Kražiuose organizavome operiniam dainavimui skirtas stovyklas, įgyvendinome kitus muzikinius projektus. Mielas man ir Tytuvėnų kraštas. Neramiais pokario metais mano senelis Jonas Sakalauskas iš Skuodo persikėlė į Šedbarus, kurie priklausė tuometiniam Tytuvėnų rajonui. Šedbarai – ir mano tėčio Antano gimtinė. Jis Tytuvėnuose baigė vidurinę mokyklą ir išvažiavo studijuoti į Kauno politechnikos institutą. Oficialiai esu vilnietis. Tačiau save galiu pavadinti ir kaimo vaiku, nes moksleiviško gyvenimo metais vasaros atostogas leidau ir Šedbaruose, ir Pakruojo rajone, kur gyveno seneliai iš mamos pusės,– „Bičiuliui“ pasakojo J. Sakalauskas. – Kai vadovavau Valstybiniam operos ir baleto teatrui, nebuvo kada koncertuoti ir bendrauti su nuostabiais Lietuvos žmonėmis. Dabar prasidėjo naujas mano gyvenimo etapas, susijęs su kūrybine veikla. Šiuo metu steigiu savo muzikinį teatrą. Tad džiaugiuosi, grįžęs į sau įprastą gyvenimo ritmą – koncertinę veiklą, kuri vėl atnaujina betarpišką bendravimą su mūsų krašto žmonėmis. Vėl iš arti pamačiau Lietuvą, kuri per tuos metus, kai dirbau administracinį darbą, labai pasikeitė, tapo dar gražesnė. Grupei JET dėkojo Kelmės meras Ildefonsas Petkevičius, Savivaldybės tarybos narys Dainius Ivoškis.
Festivalyje taip pat koncertavo atlikėjai Adrina, Gamka, „Remis Retro“, Mantas Jankavičius, grupės „Hypocrite“, „Thundertale“.
Renginio dalyviai ir Kražių festivalio metu galėjo daugiau sužinoti apie atsinaujinančią energetiką ir sudalyvauti „Ignitis renewables“ edukacijose. Drąsesnieji virtualios realybės pagalba turėjo galimybę užsilipti ant vėjo elektrinės ir pasižiūrėti gražų saulėlydį. Gyventojus domino ir daugiau informacijos apie jau statomą „Ignitis renewables“ vėjo elektrinių parką Kelmės rajone.
(Užsakomasis turinys)
S. Maziliausko ir „Ignitis renewables“ archyvo nuotr.