Savivaldybės bendrovės dirbo nuostolingai
2021 m. veiklos ataskaitas rajono savivaldybės Tarybai bei jos Savivaldybės turto valdymo ir komunalinio ūkio komitetui pateikė UAB „Kelmės autobusų parkas“, UAB „Kelmės vanduo“ ir UAB „Kelmės vietinis ūkis“ direktoriai Arūnas Butkus, Mindaugas Užmiškis, Dainius Popovas. Balsų dauguma ataskaitoms pritarta.
Apie šių bendrovių atskiras veiklos sritis pataruoju metu jau nemažai rašėme. Apie jas daug diskutuota ir rajono Taryboje. Todėl ir šiemet savivaldybės Tarybos posėdyje apie šias bendroves diskutuota gerokai mažiau nei praėjusiais metais.
2021 m. šios trys bendrovės dirbo nuostolingai. Kelmės autobusų parkas patyrė 38754 eurų nuostolį. Nors ir pernai, ir užpernai siautė kovido pandemija, tačiau 2021 m. bendrovė pervežė 10 tūkst. keleivių mažiau nei užpernai. Jau rašėme, kad nuo šių metų ši bendrovė Kelmės rajono teritorijoje visus keleivius veš nemokamai ir patirtos išlaidos bus dengs savivaldybė. Pasak A. Butkaus, pastebimas keleivių pagausėjimas. Direktorius pajuokavo, kad yra ir tokių keleivių, kurie važiuoja iš Žalpių į Kelmę alaus atsigerti.
2021 m. bendrovė buvo išsikėlusi 6 uždavinius: autobusų parko atnaujinimą, remonto bazės stiprinimą, remonto ir paslaugų kokybės gerinimą, bendrovės teritorijos ir gamybos bazės atnaujinimą, darbo sąlygų gerinimą. Tarybos narys Algirdas Steponkevičius teiravosi direktoriaus, kiek iš šių uždavinių pavyko įgyvendinti. Bendrovės vadovas atsakė, kad iki galo nė vieno. Vėliau, kai politikai tvirtino direktoriaus kintamosios algos dalį ir nustatė 21 proc., A. Steponkevičius stebėjosi, už kokius nuopelnus tai daroma, jei bendrovė neįvykdė nė vieno iškelto uždavinio.
– Man keista, kad Kelmės autobusų parko direktoriaus alga pernai buvo 2719 eurų ir neaišku už ką tokią algą gavo, jei pagrindiniai uždaviniai buvo neišspręsti. Kyla klausimas, ką jis veikė? Vairuotojų vidutinis darbo užmokestis – 1009 eurai. Už ką jie gavo algas, visiems aišku, – po posėdžio „Bičiuliui“ sakė A. Steponkevičius. – Šiemet bendrovės administracijai bus dar lengviau – kiek perveš keleivių, už tiek savivaldybė ir užmokės. A. Butkui reikėtų daugiau bendradarbiauti su seniūnijomis dėl maršrutų. Kai buvo rajono Tarybos narių susitikimas su Šaukėnų gyventojais, paklausiau seniūno, ar pastaraisiais metais teko bendrauti su šio parko vadovu. Seniūno atsakymas buvo neigiamas.
UAB „Kelmės vanduo“ pernai patyrė 65 tūkst. eurų nuostolį. Pasak M. Užmiškio, tam įtakos turėjo pabrangusi elektra, kuras, kiti ištekliai. Vien elektra pabrango beveik keturis kartus. Be to, ypač kaimo vietovėse, vandentiekio trasos nutiestos kai kur daugiau nei prieš keturiasdešimt metų, jos per tą laiką susidėvėjo ir maždaug apie 30 proc. vandens nepasiekia vartotojų. Tai irgi didžiulis bendrovei nuostolis.
Dabar UAB „Kelmės vanduo“ pagrindinius projektus įgyvendina Kelmėje, nes pagal šiuo metu galiojančias direktyvas pirmenybė teikiama miestams, kuriuose gyvena du ir daugiau tūkstančių gyventojų. Per įvairias sueigas daug nusiskundimų ir rajono, ir šios bendrovės vadovai išgirsta iš Kelmės Dvaro gatvės mikrorajono gyventojų, kur pernai ir šiemet tiesiamos vandentiekio ir nuotekų trasos. Darbai vėluoja ir geriausiu atveju bus baigti šį arba birželio mėnesį. Pradėti ir pradiniai darbai, susiję su Nepriklausomybės gatvės mikrorajono ir kai kurių kitų Kelmės miesto gatvių trasų tiesimu. Pagal europinę direktyvą Kelmėje artimiausiu metu 98 proc. gyventojų turi būti prisijungę prie centralizuotų nuotekų. Tačiau dabar tokių tėra kiek daugiau kaip 90 proc. Kada kaimiškose vietovėse bus priartėta prie panašaus rodiklio – neaišku, nes ten geriausiu atveju prie centralizuotų nuotekų tėra prisijungę apie 60 proc. gyventojų. Prasidės ir Kelmės valymo įrengimų plėtros darbai.
Pernai direktoriaus atlyginimas buvo 2382 eurai, o vidutinis vieno dirbančiojo mėnesinis atlygis sudarė 1188 eurus.
UAB „Kelmės vietinis ūkis“ pernai patyrė 257 tūkst. eurų nuostolį. Tiek bendrovės vadovai, tiek savivaldybės administracijos specialistai teigia, kad pagrindinė nuostolių priežastis maži paslaugų įkainiai, kurie ypač pasijuto praėjusiais metais, kai pabrango elektra, kuras. Pasak D. Popovo, bendrovė iki šių metų dirbo pagal 2016 m. patvirtintus įkainius. Šiemet UAB „Kelmės vietinis ūkis“ prašė, kad įkainis už atliekų išvežimą būtų padidintas 33 proc., tačiau savivaldybės Taryba jį padidino 22 proc. Nuostolingai dirbo pirtis, esanti Kelmėje, A. Mackevičiaus gatvėje. Nuostolinga buvo ir šildymo paslauga (Tytuvėnuose esančių namų šildymas). Ši paslauga bendrovėje atsirado 2021 m., kai prie jos buvo prijungta UAB „Kelmės šilumos tinklai“, o jos direktorius Edmundas Zaleckis tapo D. Popovo pavaduotoju šilumai.
UAB „Kelmės vietinio ūkio“ direktoriaus atlyginimas pernai siekė 2974 eurus, o pavaduotojo šilumai 2154 eurus per mėnesį. Kai kurie politikai atkreipė dėmesį, kad šioje bendrovėje pastebimas didelis atliginimo atotrūkis tarp vadovų ir darbininkų. Pastarųjų mėnesio darbo užmokestis tėra 853 eurai. Taip yra dėl to, kad šioje bendrovėje dirba nekvalifikuotų darbininkų, ir jiems mokama tik minimali mėnesio alga. D. Popovo teigimu, toks darbininkų nedidelis atlygis yra istoriškai susiklostęs. Pasak direktoriaus, bendrovė stengiasi kasmet darbininkams padidinti atlyginimus bent penkiais procentais.
Posėdžiuose kilo diskusijų ir dėl atliekų išvežimo iš viešųjų vietų – kapinių, parkų. Politikams buvo paaiškinta, jei kapinėsi susikaupia daug atliekų ir jas reikia išvežti dažniau nei numatyta grafike, tuo turi rūpintis seniūnijos, apie tai informuoti bendrovę bei už papildomą vežimą atsiskaityti. Parkuose, paplūdimiuose, kitose poilsio vietose paliktų šiukšlių tarp kurių pasitaiko netgi padangų ir pan. bendrovė nerenka ir neveža, tuo turi pasirūpinti seniūnijos.
Dirbo nuostolingai nes plovė kelmiečių pinigus, taigi reikia ir merui biški, ir vicemerui, ir rajono merui, ir patiems reikia. Tuoj pavadinimus pakeis ir bus gerai, vėl !!!!!!
Mere Petkeviciau, gal jau laikas būtų pakeisti tuos vadovus, nes jie nesugeba vadovauti toms įmonėms, darbuotojai ten geri, tik vadovai problema, dar kaip jums atrodo, kada savivaldybės įmonę Kelmės knygynas tyčia subankrotina jos vadovė, o po mėnesio atidaro savo knygyna, ar tai normalu?