Žemdirbiai ruošiasi protesto akcijai
Sausio 8 d. Lietuvos ūkininkų sąjunga, kitos žemdirbių organizacijos rengia žemės ūkyje dirbančiųjų vienybės ir protesto akciją, kurioje bus keliamos aktualios žemės ūkio problemos. Tą dieną Lietuvos ūkininkai prie pagrindinių magistralinių kelių uždegs solidarumo laužus, eismui netrukdančiose vietose pastatys didžiagabaritę techniką ir t.t.
– Per Kelmės rajono teritoriją eina vienas magistralinis kelias. Dabar deriname vietas, kur degs laužai, stovės technika magistralinio kelio Ryga–Karaliaučius atkarpoje nuo ribos tarp mūsų ir Šiaulių rajonų link Kryžkalnio, – „Bičiuliui“ sakė Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas. – Tuo viskas nesibaigs, nes sausio antroje pusėje Lietuvos žemdirbiai vyks į Vilnių ir protesto akciją tęs. Neaišku, kur ji bus – prie Vyriausybės ar Žemės ūkio ministerijos, o gal kitoje vietoje, nes leidimas jai dar nėra išduotas. Ūkininkai į sostinę vyks su sava technika, tad įvairių parengiamųjų darbų bus aibė. Dėl dabartinių žemės ūkio problemų visa atsakomybė tenka ne Seimui, o Vyriausybei, Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijoms. Mūsų reikalavimai dar tikslinami. Bet aišku, jog bus keliamas reikalavimas dėl nurodymo, kad toje žemėje, kur po 2018 m. nebeliko daugiamečių žolių plotų, jie vėl pagal nurodymus turi būti atkurti. Kam daugiamečių žolių pievos reikalingos tik grūdus auginančiam ūkininkui, jei jis neturi savo ūkyje nė vieno gyvulio? Netenkina ir apsauginiai plotai, t.y. atitinkamas metrų kiekis nuo melioracijos griovių, upelių ar kitų vandens telkinių. Tuos metrus savavališkai pats su savimi pasitaręs nustatė aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Tose apsauginėse zonose vos ne maksimaliai draudžiama ūkinė veikla. Pagal naujausius teisės aktus nuo lapkričio 15 d. iki kovo pabaigos draudžiama žemę tręšti mėšlu. Nors mūsų gamtinės sąlygos dažnai tai leidžia daryti ir lapkričio antroje pusėje. Paprastai ministro įsakymu tie darbai būdavo pratęsiami. Dabar to nebeliko. Aktualios ir gyvulių laikytojų problemos. Žaliavinio pieno kainos yra protu nesuvokiamos. Ar galima rasti paaiškinimą, kai ūkininkas už 4,5 proc. riebumo pieno litrą gauna mažiau nei kainuoja nugriebto 3,5 proc. riebumo pienas parduotuvėje. Nuo sausio 1 d. įvedamas 304 eurų akcizas suskystintų dujų tonai. Jos vartotojams labai pabrangs. Vadinasi, padidės kaštai augalininkams, džiovinantiems grūdus, gyvulininkams, kurie irgi be dujų negali išsiversti. Tai palies visus rajono gyventojus, nes pabrangs ir dujos, naudojamos buityje.
Reikia labai kruopščiai išanalizuoti problemas ir tik tada priimti sprendimus. Daug atvejų kada žemdirbiai patys nebesiskaito su niekuo. Pajutę pinigų perteklių nori diktuoti sąlygas visiems: valdžiai, teisėsaugai, politikams. Dėl to labai liūdna, nes turtas išpaikina žmones. Ekonomikos čia nebe daug, perka reikia nereikia, prabangios mašinos, kelionės po visą pasaulį. Ūkininkų daug, bet tik kelios dešimtys bando reguliuoti gyvenimo eismą pagal savo supratimą….. o jo dažnai trūksta…..
Žalius kryžius degins. Vel pilnas Vilnius bus verksnių.