BIČIULIS

Bronislava BUCHIENĖ

Sausio 23 dieną į Tytuvėnų kultūros centrą sugužėjo apie du šimtus tytuvėniškių. Jie atėjo susitikti su Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos atstovais bei Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba. Čia vyko tarybos išvažiuojamasis posėdis. Vilniečių vadovai –departamento direktorės pavaduotojas Algimantas Degutis ir tarybos pirmininkas Romas Pakalnis. Buvo sprendžiami du tytuvėniškiams svarbūs klausimai: dėl bibliotekos pastato įtraukimo į Nekilnojamųjų kultūros paveldo vertybių registrą ir miestelio istorinės dalies ribų nustatymo. Šiame susitikime dalyvavo Kelmės rajono meras Vaclovas Andrulis, administracijos direktorė Irena Sirusienė, savivaldybės architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiasis specialistas Vilmantas Kizis, Tytuvėnų seniūnas Romas Čerkauskas, kiti garbūs svečiai.

Turint minty, kad Tytuvėnai yra regioninio parko teritorijoje ir gyventojai turi paklusti daugeliui taisyklių bei apribojimų, labai svarbu buvo išsiaiškinti pasekmes, kai istorinės dalies ribos bus nustatytos. Vyresnysis paminklotvarkininkas Marius Skerniškis pristatė parengtą planą. Tačiau ir po specialistų kalbų daugeliui liko neaišku, kaip galės tvarkytis savo namuose, ar nauja tvarka palies visus istorinėje dalyje esančius pastatus, ar tik du, tarkim, Basanavičiaus gatvėje esančius vertingus statinius. Daugelis miestelio gyventojų sutinka, kad atskiri pastatai ar jų elementai yra vertingi, tačiau priešinasi naujų apribojimų įvedimui ir prašė nepritarti istorinės dalies ribų nustatymo projektui.

Kitas klausimas sukosi apie konkretų statinį – dabartinę miestelio biblioteką. Tik dvi moterys (vienas procentas) besąlygiškai prašė palikti šį namą, išsaugant ateinančioms kartoms. Pagrindinis argumentas – tarpukariu čia veikė mokykla. Kiti tytuvėniškiai sakė, kad, jei pastatą būtų galima išsaugoti, jie sutiktų, tačiau dabar yra tokia situacija, kad, jo nenugriovus, tytuvėniškiai neturės dešimtmečiais lauktų kultūros namų. Projektas yra, pinigų yra, vieta parinkta, tačiau, jei pastatas patektų į Nekilnojamųjų kultūros paveldo vertybių registrą, jo griauti ir toje vietoje statyti naujo kultūros centro negalima. Tokiu būdu, Tytuvėnai gautų vieną pliusą – restauruotą medinį pastatą, bei keletą minusų – neturėtų modernesnio kultūros centro, erdvesnės bibliotekos, repeticijų salės bei dešimčiai procentų tytuvėniškių skirtos koncertų salės.

Visais aptartais klausimais daugumos miestelio gyventojų nuomonę išsakė ir svarbius klausimus kėlė Antanas Račas, Vytautas Šimkūnas, Vygantas Každailis, Ieva Jokubauskaitė, Irma Ridikienė, Regina Karašauskytė, Regina Laurinavičienė, Nijolė Vasiliauskienė, Asta Kizienė, Alma Šlivinskienė, šių eilučių autorė bei kiti tytuvėniškiai ir svečiai. Vargu, ar jų argumentai buvo išgirsti, nors, pradėdamas išvažiuojamąjį posėdį, Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos pirmininkas Romas Pakalnis sakė, kad svarbus susitikimo tikslas – išgirsti vietos gyventojų mintis. Su dideliais lūkesčiais atėję į susitikimą, po posėdžio žmonės skirstėsi liūdni bei nusivylę, pokalbiuose ir viešojoje erdvėje aptarinėjo žeminantį svečių iš sostinės požiūrį į provincijos žmones bei jų poreikius. Ne vieno vilniečio nuomone, kaip paaiškėjo pasibaigus susitikimui, Tytuvėnai greit išmirs, tad jiems nereikia kultūros centro. Tačiau kam tada saugoti paveldą?.. „Žmogus viliasi dėl ko nors iki paskutinės savo gyvenimo akimirkos“. Šiuos romėnų politiko Katono Vyresniojo žodžius tytuvėniškiai taria kitaip: viltis miršta paskutinė…

24 Komentarai(ų)

 • tytuveniškis parašė:

  Kažkodėl keistai atrodo,kad šiame renginyje nedalyvavo Seimo narys J.Rimkus(nors seimoriams nevyksta Seime posėdžių…),kuris manau būtų padėjęs įtikinti sostinės „klerkus“,kad reikalingi Kultūros namai Tytuvėnams.Gal tytuvėniškiai už jį nebalsavo???

  • Juozas Rimkus parašė:

   Dalyvauju visuose renginiuose į kuriuos esu kviečiamas. Sausio 23 dieną savo rinkiminėje apygardoje Aukštelkėje pasitikau Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį ir Seimo pirmininko pirmąją pavaduotoją Rimą Baškienę. Renginiai dažnai dubliuojasi todėl renkuosi pagal prioritetus. Skaitykite: http://www.juozasrimkus.lt

   • ... parašė:

    Ar Aukštelkė (Šiaulių raj.) lyginant su Tytuvėnais (Kelmės raj.) už Kelmės rajoną išrinktam Seimo nariui yra prioritetas? Čia tuo daug pasakyta…

    • Juozas Rimkus parašė:

     Kelmės – Šiaulių apygardoje yra 50 apylinkių. Dešimt iš jų Šiaulių rajone. Aukštelkė mano teritorija. Džiaugiuosi kad ten pirmą kartą istorijoje apsilankė Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Aš kaip atstovaujantis šią apygardą svečią pasitikti, priimti privalėjau.

 • to tytuvėniškis parašė:

  Ko čia prikibai prie Seimo nario J. Rimkaus. Atradai atpirkimo ožį. Kur anksčiau buvai, ko nepareikalavai, kad pastatytų Tytuvėnų kultūros namus, anksčiau buvusių seimo narių: Z. Mačerniaus, A. Račo,K. Masiulio, A. Monkauskaitės, buvusių ir esamų rajono vadovų.Nori, kad J. Rimkus per trumpą laiką visus darbus rajone ir apskrityje padarytų. Nurimk, nesikarščiuok, nes iš nervų galva pusiau sprogs.

  • tytuvvėniškiui parašė:

   Pamiršai paminėti Leinartą,Janušką ir kitus buvusius vadukus.Kad dabartinis seimo narys silpnas tai aišku.Rimkaus neveikimas jau baigia sunaikinti Pagyžuvį,sunaikino Šaukėnus.Darosi gėda kad turim tokį seimo narį.

   • Nesidžiauk radęs neverk pametęs parašė:

    Tikiu tuščios patalpos tikrai neliks. Netruks ir vėl bus darbo vietų. Tik konservatorių vis tiek atsiklausiama nebus.

 • X parašė:

  O tai Seimo nariai yra tam, kad pramušinėtų ? Ar kad leistų įstatymus? Jei atitiks teisės aktus, tai ir bus projektas. Tik keista,kad klausimas iškilo tik dabar. Argi prieš ruošiant investicinį,neturėjo išsiaiškinti, kas yra kultūros paveldo sąraše. Ir dar keisčiau,kad tas pats Kizius atsakingas už paveldosaugą. Ir tik dabar sužinojo, kad kultūros centras yra paveldo objektas???

  • Romanas parašė:

   Atleiskit, bet būtent apie tai kalba ir eina :įtraukti bibliotekos pastatą į paveldą ar ne.

 • Kiekvienas zuikis turi grauzti savo morka parašė:

  Prie ko cia Seimo narys, jis isrinktas tam kad dirbtu valstybes valdyme. O stai du „angelai“ meras ir adm.direktore ar ne ju cia idirbi noretume matyti. Ka konkreciai jie padare, kad sis klausimas butu aiskesnis miestelio gyventojams?

 • teresė parašė:

  Gerbiamieji, ne ginčytis reikia ir kaltų ieškoti, o vienytis, drauge su kultūros darbuotojais ginti miestelio interesus. Klausimas tik atidėtas, „paveldosaugininkai“ su savo popierėliais – grįš. Neleiskite, kad svetimi valdininkai jūsų namuose šeimininkautų.

  • romualda parašė:

   Šiaip jau paveldosaugininkai – ne svetimi. Jie – mūsų valstybės piliečiai, atsakingai žiūrintys į savo darbą. Jeigu tarybiniais laikais tokie paveldosaugininkai būtų dirbę, tai ir Romerių dvaras Tytuvėnėliuose tebestovėtų su visais parketais ir kokliais. Ir ačiū Dievui, kad paveldosauga rūpinasi, nes duok muzžikam valią, tai pusę Lietuvos paveldo nušluos nuo žemės paviršiaus, o paskui lakstys po austrijas italijas grožėtis senais ir aišsaugotais pastatais.

 • Angelai parašė:

  Na, angelams reikia kažkaip dėmesį nuo savęs nukreipti.. Su Stoniu nepavyko.

 • ikxiuk parašė:

  o tai kultūros centras yra paveldo objektas???? Nu čia ir parašei naujieną! Apie tai dar niekas nežino, net paveldosaugininkai, ko jau iš Kizio norėti… Prieš kokią nesąmonę rašant reikėtų prabusti ir pagalvoti

 • virgis parašė:

  Kokias čia nesamones rašinėja? Kas draudžia kulturnami statyt? pakeiskit vietą arba projekta ir statykit. Tas senas namas jame jau 1900 metais mokykla veikė, kokiu tarpukariu, čia dar prieš pirma pasaulinį kara mokykla buvo. Muziejum gali būti o ne nugriati. Primelavo angelai, nes gėda prisipoažint, kad nesamoniu pridirbo su paveldu, tai ir šneka dabr, kad arba taip, arba nikaip, o tytuvėnu durneliai ir tiki.

  • o parašė:

   tamsta turbūt irgi iš tų 1900 metų kad taip gerai viską pameni?

   • virgis parašė:

    Yra dokumentai, archyvai, reikia pasidomėti, o ne rašinėti nesąmones.

    • o parašė:

     tai tuose archyvuose ir parašyta, kad pastatas tik 1920 m. pastatytas, tai kur tada ta mokykla buvo? Kad jau taip ginate tuos paveldosaugininkus, tai reikėjo bent jau klausytis, ką jie kalbėjo.

 • romualda parašė:

  Komunistai tytuvėniškiai. Sovietinio kario „išvaduotojo“ paminklą saugo, o kur pirma lietuviška mokykla miestelyje buvo, tai renka parašus, kad nugriautų. Aišku, komunistų palikuonys tikisi, kad gal Putinas ateis, tai turės kuo pasigirti, kad nenuvertė, kad „išvaduotojo“ labai laukė. Gėda visam miesteliui ir visam rajonui.

 • Strazdas parašė:

  Reikia gerbti paveldą ir galvoti apie ateities kartas, o pasišokti ir palėbauti galite ir mokyklos salėje

 • ? parašė:

  O kitos vietos statybai nėra??

 • B.B. parašė:

  1. Kelmės viešosios bibliotekos direktorės duomenimis (tikriausiai, tikrino dokumentuose), dabartinis bibliotekos pastatas atsirado tik 1920 metais. Paminklotvarkininkas Marius Skerniškis pristatė 1905 metų nuotrauką. Joje pastato nėra. Įvažiavimo į kultūros namų bei buvusio pašto kiemus vietoje matosi namukas. Matyt, popo.
  2. Sutinku. Paveldą reikia saugoti, kai tai įmanoma. Ir man labai patinka Lyduvėnų gatvelė! Šiuo metu tytuvėniškiams sakoma, kad kito varianto nėra (reikia griauti biblioteką ir ten kurti kultūros centrą), o ilgai svarstant, Europos pinigų nebebus ir kultūros namų Tytuvėnai nesulauks (rajonas vienas finansiškai nepajėgus). Tad vertingesnė yra galimybė turėti kultūros centrą. Gyvenu čia greitai 40 metų. Visą tą laiką girdžiu svarstymus, kur statyti kultūros namus, bet jų kaip nėra, taip nėra.
  3. Tulžies ir pykčio pritvinkusiems: nesislėpkit po išgalvotais vardais, o savo nuomonę bei poziciją ginkite atvirai. Ateikite į susitikimus-susirinkimus, kalbėkite. Gal tai, ką TIKRAI žinote, padės išsaugoti Tytuvėnų praeitį, kurti dabartį ir ateitį.

 • oi parašė:

  Rašau gerb.Romualdai
  Nejaugi Jūs nesuvokiate kad ,,kareivis okupantas,,gali būti bet kurios mūsų sūnus-kareivio niekas neklausia,kareivis vykdo įsakymą.Kad antihitlerinės koalicijos dalyviai sustabdė antžmogį to nepaneigsi(o gal pritariate holokaustui).Milijonai žuvusių kareivių nebevykdė nei tremčių nei okupacijos. Dėl visų istorinių nelaimių kalti vadai ir jų iškreiptas požiūris į eilinį žmogų.Ir dabar kai skiriami(tipo laimi konkursus)vadovai atsižvelgiama į viską-kaip moka pūsti miglą,kas jo tėvelis,kiek draugų ir pažįstamų turi valdžioje,kiek naudos jo galima išspausti per rinkimus kaip sugebės uiti ,spausti,ir žeminti pavaldinius….ir visiškai nesvarbu ką gali nuveikti gero ,o jei jis žmogiškas vadinasi tik eilinis kvailutis . Monstrai visais laikais populiarūs-eilinis kareivis čia nei prie ko.
  0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Prieš tai buvęs įrašas
«
UAB ROSEBA