Ūkininkai nepatenkinti saugaus eismo salelėmis Kelmėje
AB „Via Lietuva“ užsakymu AB „Kelių priežiūra“ Kelmėje pradėjo įgyvendinti 129 tūkst. eurų vertės projektą, pagal kurį Raseinių ir Vytauto Didžiojo gatvėse bus įrengtos penkios saugos salelės pėsčiųjų perėjose. Viena jų jau pradėta rengti Raseinių gatvėje šalia B. Laucevičiaus ir Kražantės gatvių pėsčiųjų perėjos. Taip pat iki projekto pabaigos, t. y. birželio 13 dienos, tokios salelės turi atsirasti prie klinikos „Vita Sana“, prie buvusio Žemės ūkio banko pastato. Vytauto Didžiojo gatvėje tokia salelės suplanuotos prie posūkio nuo savivaldybės pastato į A. Mackevičiaus gatvę ir nuo baro „Ragutis“ prie posūkio į J. Janonio gatvę. Šių salelių įrengimas šokiravo rajono ūkininkus, nes jie įrengus saleles su stambesne technika negalės pravažiuoti.
Kelmės rajono ūkininkų sąjunga (KRŪS), kuriai vadovauja Martynas Puidokas, dar 2022 metų pabaigoje rašė raštus Lietuvos automobilių kelių direkcijai (LAKD), kreipėsi į mūsų rajono savivaldybės administraciją ir atkreipė dėmesį į tai, kad žemdirbiai, vežantys produkciją tiek į grūdų priėmimo punktą, esantį Pagojo kaime, tiek važiuojantys į laukus su žemės ūkio technika, neturi galimybės apvažiuoti minėtų gatvių. KRŪS nariai siūlė imtis kitų inžinerinių priemonių, kurios užtikrintų eismo ir pėsčiųjų saugumą. Žemdirbiai siūlo įvertinti ir greičio mažinimo kalnelių įrengimo galimybę ar kitas inžinerines priemones, kurios nesusiaurintų eismo juostų. Atsižvelgiant į gaminamos ir parduodamos žemės ūkio technikos matmenų parametrus, eismo juosta neturėtų būti siauresnė nei 4,70 metrų.
Tais pačiais metai LAKD M. Puidokui atsiuntė raštą, kuriame nurodė, kad atsižvelgs į rajono ūkininkų pastabas ir projektą patikslins.
Mūsų savivaldybėje šį klausimą nagrinėjo Saugaus eismo komisija, kuriai tuomet vadovavo administracijos direktorius Stasys Jokubauskas. Ši komisija nepritarė kelininkų parengtam projektui bei pateikė savo pasiūlymus.
Mūsų rajono ūkininkai, norėdami įrodyti jog ir pakeistas kelininkų projektas yra niekinis, balandžio 2-ąją pakvietė AB „Kelių priežiūra“ Kelmės rajono padalinio vadovą Gytį Juknevičių, šalies ir rajono žiniasklaidos atstovus bei su savo technika įrodė, kad nei kombainai, nei sėjamosios negali tokiu siauru gatvės ruožu pravažiuoti. Ūkininkų matavimo duomenimis gatvės plotis nuo šaligatvio iki salelės yra 3,7 metro. Po to, buvo išmatuotas ūkininko iš Graužų kaimo Ričardo Vaičiulio kombaino plotis, kuris siekia 4,2 metro. Savo kombainą atvairavo ir ūkininkas Donatas Meškauskas iš Kukečių, jo kombaino plotis – 4 metrai. Ūkininkas Tadas Butkus iš Gaštynų atvažiavo su sėjamąja, kurios plotas buvo dar didesnis – 4,3 metrai.
Ūkininkai aiškino, kad būtų galima vietoj salelių pakloti gumines juostas, rasti kitų būdų ir kėlė klausimą, ar šios salelės yra reikalingos. G. Juknevičius sakė, kad nuo jo niekas nepriklauso, bet pažadėjo filmuotą medžiagą nusiųsti savo vadovybei. Paklaustas, ar aplinkiniuose rajonų centruose rengiamos tokios salelės, atsakė apie tai negirdėjęs. Ūkininkai sakė, kad tuos 129 tūkst. kelininkai geriau būtų skyrę žvyrkelių tvarkymui. Niekas technikos savininkams negalėjo atsakyti į klausimą, kiek tose vietose, kur suplanuotos salelės, užregistruota eismo įvykių.
Tiesa, ūkininkams buvo paaiškinta, kad jie gali ant salelės su technika užvažiuoti. R. Vaičiulis kalbėjo:
– Kombaino svoris – 14 tonų. Aš Raseinių gatve javapjūtės metu kartais per dieną važiuoju net keturis kartus. O važiuoja ir daugiau ūkininkų. Kiek tokia betoninė salelė gali atlaikyti? Juk ne mes, ūkininkai, o savo srities specialistai sukūrė tokio modelio kombainus, sėjamąsias, kitą techniką
Yra dar viena galimybė – nutiesti aplinkkelį. Tačiau tam reikia solidžių investicijų, o jos jokiuose strateginiuose dokumentuose nenumatytos.
Buvęs Saugaus eismo komisijos pirmininkas S. Jokubauskas „Bičiuliui“ sakė, jog guminių juostų arba žmonių vadinamų „gulinčių policininkų“ įrengti nerekomendavo ir ši komisija, nes šalia jų gyvenantiems žmonėms girdisi didelis triukšmas. Jo teigimu, nors dabartiniai kombainai, traktoriai yra galingi, tačiau nėra tokių gabaritų, kad būtų galima uždrausti jais važiuoti per Kelmės miestą. S. Jokubauskas prisiminė, jog kelininkams buvo aiškinama, kad Kelmės rajonas ūkininkų kraštas ir, planuojant saugaus eismo priemones, būtina atsižvelgti į tai, iš ko pragyvena daugelis rajono žmonių.
Tokiam AB „Via Lietuva“ projektui nepritarė ir Savivaldybės tarybos narys, pavaduojantis merą Ildefonsą Petkevičių, ūkininkas Albertas Brazas.
Deja, ūkininkai išsiskirstė, taip ir nesulaukę atsakymo į rūpimą klausimą.
S.Maziliausko nuotraukos
Yra jiem kas nors kada nors gerai buve kad butu patenkinti ?
jau vyksta darbai, o tai reiškia, kad mero suderinimas yra. Be abejo ir visų daugumos atstovų čia rankos prikištos ir Brazo taip pat. Nereikia čia prieš ūkininkus veidmainiauti
Anksčiau irgi būdavo mėginimų saleles, žiedines sankryžas, įvairias užtvaras keliuose įrengti. Tik už savaitės kitos tokie žemdirbių technikos judėjimą ribojantys kliuviniai būdavo demontuoti arba pritaikyti visiems eismo dalyviams pravažiuoti. Skirtumas tik toks, kad ūkininkai visada turėdavo užtarėjų, pagalbininkų, visose valdžios struktūrose. Dabar gi Kelmės ūkininkai nebeturi kas užstotų, krūtine gintų ir sugebėtų atstovauti jų interesus Vilniuje – Vyriausybėje, Seime, savivaldybėje. Dabartinis ūkininkų atstovavimas visų lygių valdžioje yra tuščia vieta!!!