BIČIULIS

Alvydas GEŠTAUTAS

„Bičiulio“ laikraščio lapkričio 15 d. numeryje kolegė Loreta Dirbanauskaitė straipsnyje „Gavo draudimą – neteko pašalpos“ rašė, kad viena daugiavaikė mama, auginanti šešis vaikus, juos apdraudė. Du vaikai patyrė traumas. Draudėjai išmokėjo pinigus. Bet valdininkai tas lėšas, nors mama draudėjams mokėjo iš gautų išmokų, įskaitė į pajamas, todėl sumažėjo socialinės išmokos. Kolegė Loreta išklausė aibę nuomonių, kurios tik liudija, kad mūsų įstatymų vingrybės prilygsta klaidžiausiam Lietuvos (o gal ir pasaulio?) miškui.

Nuo šių metų rajono savivaldybė pati sprendžia, kam būtina socialinė parama. Griežtesnė tvarka suteikė galimybę jau per tris ketvirčius sutaupyti kelis milijonus litų. Kam jie naudojami? Buvęs savivaldybės administracijos direktorius, dabar rajono tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas Gipoldas Karklelis nuolat priekaištauja valdančiajai daugumai, kad ši didesnę dalį sutaupytų lėšų skiria savivaldybės administracijai, o kitiems atiduoda, kas liko nuo valdininkų.

– Ne tik aš, bet ir kiti opozicijos atstovai mano, jog sutaupytas lėšas pirmiausia reikia skirti skolų mokėjimui, įvairių projektų koefinansavimui ir svarbiausių savivaldybės programų vykdymui,- sako G. Karklelis.

Politikas prisiminė, kad, kai 2007-aisais pradėjo vadovauti savivaldybės administracijai, jis ir direktoriaus pavaduotoja gavo priedus. Bet po metų prasidėjo krizė, ir priedų atsisakė. Tą žadėjo padaryti ir rajono tarybos vadovai: meras, jo pavaduotojas. Tiesa, jų darbo užmokesčio skaičiavimo metodika kitokia. Jie priedų, išskyrus priemoką už darbo stažą valstybės tarnyboje, negauna. Bet vardan solidarumo galima kreiptis į rajono tarybą ir prašyti, kad būtų sumažintas darbo užmokesčio koeficientas. To politiniai vadovai nepadarė. Pasak G. Karklelio, dėl to tarp rajono tarybos etatinių ir administracijos vadovų susidarė šiokia tokia trintis.

– Bet labiausiai mane suglumino tas faktas: kai aš atsistatydinau iš administracijos direktoriaus pareigų, naujo jos vadovo politikai nepaskyrė, o pavaduotoja Dalia Miklovienė dirbo savo ir direktoriaus darbą, bet negavo jokio priedo,- prisimena G. Karklelis.

Šiuo metu savivaldybės administracijos direktorė Irena Sirusienė gauna 700, o jos pavaduotojas Vincas Metrikis – 500 litų priedus. Savivaldybės vyr. buhalterė Irena Kairienė paaiškino, kad administracijos vadovams priedai mokami už dirbtus viršvalandžius darbo dienomis bei už darbą poilsio ir švenčių dienomis. Beje, V. Metrikis vienam Šiaulių regiono laikraščiui teigė, kad jam priedas mokamas už užsieniečių priėmimus, o I. Sirusienė kolegės žurnalistės paprašė laiko pagalvoti, už ką gauna 700 litų priedą prie algos.

Kažin, kas šiuo metu svarbiau: valdininkų priedai ar skolų mokėjimas, parama į bėdą patekusioms šeimoms? Šią dilemą sprendžia ne Seimas, Vyriausybė, o rajono taryba. Už tai jos komitetų pirmininkai gauna 80 litų išmokas. Be to, pagal nustatytą tvarką gauna atlygį už dalyvavimą rajono tarybos, jos komitetų posėdžiuose.

Tuo pačiu pastebėsime, kad praėjusio ketvirčio mero Vaclovo Andrulio atlyginimas buvo 5434, o administracijos direktorės Irenos Sirusienės – 5520 litų. Vicemeras Kęstutis Bilius praėjusį ketvirtį uždirbo 4080 litų. V. Metrikio alga – 3966 litai. Be to, savivaldybės kontrolierei atlyginimas, lyginant 2009 ir šiuos metus, padidėjo nuo 4480 iki 4984, skyrių vedėjų – nuo 3490 iki 4170 litų ir t.t.

Prisipažinsiu, nesu fanatiškas socialinių išmokų didinimo šalininkas. Bet, jei kas nors manęs paklaustų, kam sutaupytas socialinės paramos lėšas pirma skirti: politikų, valdininkų algų didinimui ar skolų mokėjimui, pirmenybę teikčiau pastarajam variantui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UAB ROSEBA