BIČIULIS

Ona PETRAVIČIENĖ

Apie Kelmės J. Graičiūno gimnazijos moksleivius maitinančią Ninos Kačauskienės įmonę ne kartą yra tekę girdėti blogų atsiliepimų tiek iš moksleivių, tiek iš jų tėvelių. Tik tiesiogiai už moksleivių maitinimą atsakingas gimnazijos direktorius Rimas Bielskis iki šiol nebuvo linkęs gilintis į neigiamus pranešimus, o skundus tikrinusi Kelmės maisto ir veterinarijos tarnyba irgi neturėdavo didelių priekaištų įmonės savininkei. Tačiau Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos organizuota akcija parodė, kad daugelį metų gimnazistus maitinančioje įmonėje trūksta elementarios tvarkos.

Lapkričio mėnesį Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba vykdė akciją „STOP bakterijoms“, kurios metu įvairiuose Lietuvos miestuose ir rajonuose buvo tikrinama maitinimo įmonių darbuotojų asmens higiena, rankų ir drabužių švara. Nors apie planuojamą akciją organizatoriai buvo iš anksto pranešę ir tikėjosi, kad pačios įmonės dar kartą atkreips dėmesį į vidaus tvarką ir darbuotojų sveikatą, rezultatai parodė, jog kai kas ir į tai numojo pirštu. Įvertinus 187 darbuotojų rankų mikrobiologinę taršą paaiškėjo, kad trijose šalies viešojo maitinimo įmonėse bakterijos aptiktos ant visų tą dieną maistą tvarkiusių darbuotojų rankų. VMVT paskelbus trijų įmonių, nepatenkinamai įvertintų darbuotojų higienos sąrašą, jame yra ir Kelmės J. Graičiūno gimnazijos mokinukus maitinanti Ninos Kančauskienės įmonė.

Kai aiškindamasi šią situaciją susisiekiau su Kelmės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiąja specialiste-maisto produktų inspektore Kornelija Mauragaite, pastaroji šio įvykio nesureikšmino. Inspektorė bandė teisinti įmonės vadovę ir teigė, kad gal bakterijos ant trijų tą kartą maistą tvarkiusių darbuotojų, su kuriomis kartu buvo ir pati Nina Kančauskienė, rankų atsirado po to, kai jos pasinaudojo tuo pačiu rankšluosčiu. Kai K. Mauragaitei priminiau, kad dėl šios įmonės darbo ir ankstesniais metais yra buvę skundų, o vieno tokio skundo tikrinime teko dalyvauti ir šių eilučių autorei, inspektorė mane pataisė, kad tuokart gimnazijos valgykloje pažeidimų nebuvo nustatyta. Tačiau teisingumo dėlei turiu priminti, kad prieš kelis metus vykęs skundo patikrinimas vyko ne tą pačią dieną, o kitą rytą, kai valgyklos patalpos buvo ką tik išmazgotos…

Ir J. Graičiūno gimnazijos direktorius R. Bielskis, atrodo, buvo susigyvenęs su mokinukus maitinančios įmonės prieštaringais vertinimais:

– N. Kančauskienė moksleivius maitina dvidešimt septynerius metus. Girdėjau įvairių nusiskundimų, bet juk yra skirtingų valgytojų ir skonių. Ir atlikus tokių skundų patikrinimus, nebūdavo rasta pažeidimų nei patiekalų normose, nei jų kokybėje. Tačiau pastarosios akcijos rezultatai man buvo „šaltas dušas“, po kurio turėjau rimtą pokalbį su N. Kančauskiene, kuri pažadėjo, kad ateityje tokie atvejai daugiau nepasikartos.

Paklausus, kiek šiuo metu gimnazijos auklėtinių valgo valgykloje, R. Bielskis sakė, kad iš 419 gimnazistų nemokamą maitinimą gauna 60, o dar apie porą šimtų kasdien valgo už savo pinigus.

Žymiai griežčiau šį nemalonų įvykį vertina rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Stasys Jokubauskas. Vedėjas sakė suprantantis J. Graičiūno gimnazijos direktorių, kuris dėl viešųjų pirkimų įstatymų dažnai negali pasirinkti tinkamos maitinimo įmonės, nes iš kelių konkurse dalyvaujančių įmonių yra pasirenkama pasiūliusi mažiausią kainą. Nors kaina dažnai neatspindi maitinimo kokybės.

– Nežinau kokį sprendimą priims direktorius, kokią sutartį su N. Kančauskienės įmone yra pasirašiusi gimnazija ir kiek šis pažeidimas turi įtakos išankstiniam sutarties nutraukimui, tačiau suprantu, kad taip dirbančiai įmonei negalima toliau leisti dirbti. Mes privalome rūpintis gimnazistų maitinimu ir jų sveikata, todėl organizuodami mokinių maitinimo konkursą mokymo įstaigos vadovai turi į tai atsižvelgti,– sakė S. Jokubauskas.

Tuo pačiu vedėjas pastebėjo, kad ir moksleivių maitinimo konkursą laimėjusios įmonės savininkė neskyrė reikiamo dėmesio darbuotojų higienos įgūdžių ir žinių tobulinimui. S. Jokubausko manymu, tokių dalykų negali būti. O jei įvairiuose mokymuose ir kursuose dalyvaujanti Ninos Kančauskienės įmonė tam neskiria reikiamo dėmesio, tai dėl to neturėtų kentėti nekokybišką paslaugą gaunantys mokiniai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UAB ROSEBA