BIČIULIS

Ona PETRAVIČIENĖ

2015 metų gruodžio mėnesį LR Seimui patvirtinus naują LR Civilinės būklės aktų registravimo įstatymą, kuris įsigaliojo nuo šių metų sausio pirmosios dienos, laikraščiuose nebeliko informacijos apie mirusius ir gimusius. Kadangi dėl to sulaukiame daugybės pasipiktinusių skaitytojų skambučių, užsukusi pas Kelmės rajono savivaldybės Teisės ir personalo skyriaus Civilinės metrikacijos poskyrio vedėją Ramutę Simanauskienę, pasiteiravau, kodėl taip atsitiko? Štai ką ji pasakojo:

– Mintis atsisakyti popierinių mirties, gimimo, santuokos ir ištuokos liudijimų pirmajam kilo tuometiniamteisingumo ministrui Remigijui Šimašiui. 2008-2012 metais ministro pareigas ėjęs R. Šimašius šią iniciatyvą pasiūlė Vyriausybei, o vėliau tam pritarė ir LR Seimas. Todėl nuo šių metų pradžios Lietuvoje nebeliko popierinių liudijimų, o Civilinės būklės aktų registravimas, liudijimų išdavimas ir užklausimas vyksta per elektroninę informacinę sistemą MEPIS. Mirtis registruojame savo iniciatyva. Ir vietoje visiems įprasto Mirties liudijimo, kuris anksčiau nekainavo nieko, velionio artimieji dabar gauna ne dokumentą, o baltame popieriaus lape atspausdintą „Mirties įrašą liudijantį išrašą“, už kurį tenka sumokėti 2,90 eurų. Mirties įrašus iš gydymo įstaigų gauname elektroninėje sistemoje. Tačiau dar ne visos medicinos įstaigos turi prieigą prie elektroninės sistemos, todėl tokiais atvejais iki 2018 metų kovo mėnesio pas mus dar bus galima kreiptis ir su gydytojų išduotais popieriniais mirties liudijimais. Vasario pirmą dieną mūsų rajone buvo 47 mirusieji, ir tik nedidelė artimųjų dalis panoro netrukus gauti popierinius išrašus. Kadangi duomenų apsauga mums draudžia skelbti informaciją neatsiklausus artimųjų, per visą sausio mėnesį tik iš keturių giminaičių gavome sutikimus dėl mirusių asmenų pavardžių skelbimo spaudoje. Dauguma artimųjų tik ateina pasitikrinti, ar miręs giminaitis yra registruotas duomenų bazėje arba gauti mirties įrašą liudijantį išrašą, su kuriuo galima kreiptis dėl mokesčio už šiukšles.

Dar didesnė sumaištis būtų kilusi registruojant naujagimius. Laimė, kad nebuvo priimtas siūlymas vaiką registruoti tos savivaldybės Metrikacijos skyriuje, kurio aptarnaujamai teritorijai priklauso viena ar kita ligoninė. Kadangi Kelmėje nebėra Gimdymo skyriaus, tai ir mūsų skyriuje nebūtume turėję nė vieno registruoto vaiko. Pagal dabartinę tvarką vaiko gimimo vieta nurodoma ta, kur mama gimdė. Nors gimimus galima registruoti ir elektroninėje sistemoje, tačiau neturint tik pas mus išduodamo vaiko gimimo įrašą liudijančio išrašo, tėvai negali deklaruoti vaiko gyvenamosios vietos, nes seniūnijose pildant prašymą būtina nurodyti naujagimiui suteiktą kodą.

Nauja ir tai, kad dar ir šešiolikos metų nesulaukę vaikai jau gali kreiptis dėl vardo keitimo. Ši paslauga kainuoja 12 eurų.

– Sakykit ar dėl pasikeitusios tvarkos nekilo sunkumų, ar dėl to nesulaukėte priekaištų iš klientų?

– Metų pradžioje buvo daug neaiškumų, bet ir pasitarti nebuvo su kuo. Kad neįvyktų kokių klaidų, mes glaudžiai bendradarbiaujame su SODRA, Socialinės paramos skyriumi ir Socialinių paslaugų centru. Bet per daugelį metų žmonės buvo įpratę prie buvusios tvarkos ir piktinasi, kad netekus artimo žmogaus, mirusiojo pasą reikia pristatyti į Migracijos tarnybą, nes būna atvejų, kai ligoniai į gydymo įstaigas patenka be asmens dokumento. Dėl pasikeitimų mums tenka klausyti nepagrįstų kaltinimų ir priekaištų. Bet mes privalome laikytis įstatymų numatytos tvarkos ir dirbti taip, kaip iš mūsų yra reikalaujama.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UAB ROSEBA