BIČIULIS

Alvydas GEŠTAUTAS

Taip rajono tarybos, Švietimo, kultūros ir viešosios tvarkos komiteto nariai bei savivaldybės administracijos atstovai apibūdino rajono ugdymo įstaigose ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo grupes, klases, kurių išlikimas yra negarantuotas. Dar aktualesnė problema – Jaunimo mokykloje, kurioje nuo artėjančių mokslo metų nebebus septintokų, aštuntokų bei nėra garantijų, ar rugsėjo 3-ąją susirinks būtinas devintokų ir dešimtokų būrys. Kai birželio pabaigoje Seimas įteisino etatinį mokytojų darbo apmokėjimą, o mokinio krepšelį pakeitė klasės krepšelis, atsirado papildomų problemų komplektuojant grupes ir klases. Pagal naująją tvarką ikimokyklinio bei priešmokyklinio ugdymo grupės komplektuojamos tada, kai yra dešimt vaikų, o klasės – jei yra aštuoni mokiniai. Tokio vaikų skaičiaus neturi ikimokyklinio arba priešmokyklinio ugdymo grupės Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijoje, Tytuvėnų gimnazijos Pagryžuvio skyriuje, Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos Kolainių ir Pašilėnų daugiafunkciuose centruose, Pakražančio gimnazijoje, Užvenčio darželyje-lopšelyje, Liolių pagrindinėje mokykloje. Būtino mokinių skaičiaus suformuoti po vieną klasę neturi Šaukėnų Vlado Pūtvio-Putvinskio gimnazija, Tytuvėnų gimnazijos Mockaičių skyrius, Vaiguvos Vlado Šimkaus, Elvyravos pagrindinės mokyklos, Liolių pagrindinės mokyklos Maironių pradinio ugdymo skyrius.

Ką su šiomis klasėmis daryti, ir sprendė politikai, valdininkai. Šioms klasėms tikslinės lėšos nebus skiriamos. Lieka du keliai: nekomplektuoti šių grupių ir klasių arba savivaldybės biudžete surasti lėšų jų išlaikymui. Pasak Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Stasio Jokubausko, šių grupių ir klasių išlaikymui iki metų pabaigos reikėtų apie 40 tūkst. eurų. Finansų skyriaus vedėja Vida Sinkevičienė atkreipė dėmesį, kad tokiu atveju reikia galvoti ne tik apie šių metų biudžeto išlaidų perskirstymą, bet jau mąstyti ir apie 2019 m. rajono biudžeto planavimą, nes reikia šių grupių ir klasių išlaikymui planuoti lėšas dar aštuoniems mėnesiams. Komiteto narys Egidijus Ūksas kalbėjo:

– Tai labai skaudus dalykas – vaikams, tėvams ir mokytojams. Pastariesiems mažėja krūviai ir atlyginimai, vaikams reikės keisti mokyklą. Tačiau nuo tikrovės nepabėgsime. Ji priklauso nuo nepalankios demografinės situacijos. Jauni žmonės, jei ir lieka mūsų rajone, tai stengiasi kurtis Kelmėje arba netoli jos, todėl ir vaikus leidžia ne į kaimo, o į miesto mokyklą. Pavyzdžiui, iš Maneikių kaimo nė vienas mokinys nesimoko Maironių pagrindinio ugdymo skyriuje, o visi traukia į Kelmę.

– Maneikių kaimas – ne vienintelis Liolių seniūnijoje, aš pati mokinius vežioju iš kitų kaimų. Netgi vežu vaikus iš Kelmės,– kalbėjo Maironių pagrindinio ugdymo skyriaus mokytoja Jolanta Gečienė.

– Aš manau, kad ten, kur nėra perspektyvos, nebereikia komplektuoti grupių ir klasių. Reikėtų skirti lėšų toms klasėms, kur kitais mokslo metais reikiamo mokinių skaičiaus nėra, o ateityje bus. Pavyzdžiui, Šaukėnų gimnazijoje. Jos septintoje klasėje kol kas tėra šeši mokinukai, bet 2019 m. rugsėjo pirmąją turėtų būti net dvidešimt. Tokią klasę tikslinga šiais metais išlaikyti iš savivaldybės biudžeto,– kalbėjo komiteto narys Kęstutis Bilius.

Pasak Jaunimo mokyklos direktorės Nijolės Buivydienės, jei bus sukomplektuotos devinta ir dešimta klasės, šioje ugdymo įstaigoje preliminariais duomenimis mokysis 23 mokiniai. Dabar šioje mokykloje yra 22 darbuotojai. Jei mokykla būtų uždaryta, be darbo liktų šeši darbuotojai. Kai kurie mokytojai dar turėtų šiokį tokį pragyvenimo šaltinį, nes po kelias savaitines pamokas turi kitose mokyklose.

– Labai gerai reikia pamąstyti, ar dėl 23 vaikų tikslinga palikti šią mokyklą, išlaikyti jos administraciją, skirti lėšas ūkinėms išlaidoms,– kalbėjo meras Vaclovas Andrulis. – Gal ir pavėlavome, šią problemą galėjome spręsti praėjusių mokslo metų pabaigoje.

– Mokyklos greitai neuždarysime. Būtina atlikti atitinkamas procedūras. Pirmiausia reikėtų organizuoti susitikimą su bendruomene,– sakė S. Jokubauskas. – Kita vertus, jei neliktų Jaunimo mokyklos, tada mokiniai nueitų į kitas mokyklas, ir jose gal neliktų „raudonų taškų“.

Pasak V. Andrulio, situacija mokyklose keičiasi kasdien, ir iki rugsėjo trečiosios bus neaiškumų. Rajono vadovas neatmetė galimybės, kad rugsėjo trisdešimtą dieną rajono tarybos patvirtintas grupių ir klasių komplektų skaičius nebus galutinis, todėl gali įvykti ir neeilinis savivaldybės tarybos posėdis. Jame būtų dar kartą tikslinamas grupių ir klasių skaičius.

– Šių metų biudžete galime rasti tuos 40 tūkst. eurų, nes visų planuotų darbų nepadarysime. Manau, ir kitų metų biudžete galėtume rasti lėšų šioms grupėms ir klasėms išlaikyti,– kalbėjo savivaldybės administracijos direktorė Irena Sirusienė.

– Direktore, ar jūs galite garantuoti, kad, palikus šiuos „raudonus taškus“ ir skyrus jiems papildomą finansavimą, nenukentės ugdymo bazės turtinimas, mokyklinių autobusų priežiūra, bus suremontuotos mokyklos?– teiravosi E. Ūksas.

– Žinoma, savivaldybė turės atsisakyti vieno ar kito remonto, kokio nors pirkimo,– atsakė direktorė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Prieš tai buvęs įrašas
«
UAB ROSEBA