BIČIULIS

Loreta DIRBANAUSKAITĖ

Dar 2015 metų birželio 25 dienos Savivaldybės tarybos posėdyje buvo nuspręsta leisti Savivaldybės administracijai nuomotis du tarnybinius lengvuosius automobilius rajono vadovams. Jau tuomet buvo svarstoma, ar geriau juos nuomotis, ar pirkti. Buvo siūloma pirkti vieną automobilį. Savivaldybės vadovai įtikinėjo, kad daug geriau yra juos nuomotis. Tuomet už šį sprendimą balsavo 15 Tarybos narių. Net 9 Tarybos nariai (D. Balčiūnienė, K. Balsienė, V. Barkauskas, G. Karklelis, S. Lekšas, S. Mockus, P. Račkauskas, T. Savickas, E. Ūksas) susilaikė. Tuomet prieš balsavimą žodžio paprašęs P. Račkauskas sakė:

– Nuo balsavimo susilaikau. Jei vaikams buvo gailima kelių eurų, tai čia norima išmesti tūkstančius. Savivaldybės darbuotojai nėra tokie varguoliai ir dviračiais nevažinėja…

2015 metų liepos 7 dieną Savivaldybės administracija su UAB „Transalda“ pasirašė nuomos sutartį. Šia sutartimi UAB „Transalda“ perdavė laikinai valdyti ir naudoti du automobilius „VW Passat“ dvylikos mėnesių laikotarpiui su galimybe šį terminą pratęsti. Sutartis su šia bendrove buvo tęsiama trejus metus. Pagal sutartį, kaip išsiaiškino Kontrolės komiteto pirmininkas E. Ūksas, už vieno automobilio nuomą per trejus metus UAB „Transalda“ buvo sumokėta 23580 Eur, taigi dviejų automobilių nuoma Savivaldybės administracijai kainavo 47160 Eur.

Per trejus metus apie šiuos automobilius buvo ne kartą rašyta mūsų laikraštyje, jų įsigijimo klausimas ne kartą svarstytas Kontrolės komiteto posėdyje.

Priminsime, kad pirmiausiai tarybos narius stebino techniniai reikalavimai automobiliams: laisvųjų rankų įranga, medžio apdaila ir t.t.

Jau tuomet Viešųjų pirkimų tarnybai kilo abejonių, ar Savivaldybės administracija užtikrina racionalų lėšų panaudojimą, kadangi už tokią kainą galima nusipirkti naują automobilį.

Tačiau Savivaldybės administracija į Viešųjų pirkimų tarnybos rekomendaciją, svarstyti pirkimo sutarties nutraukimą ir esant poreikiui vykdyti naują pirkimą taip, kad būtų užtikrinti viešųjų pirkimų principai ir racionalus savivaldybės lėšų panaudojimas, neatsižvelgė.

Kaip informavo Kontrolės komiteto pirmininkas E. Ūksas, dar 2016 metais Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė D. Vilytė, komentuodama priimtas rekomendacijas dėl valdžios įstaigų įsigyjamų automobilių, taip pat turėjo galvoje Kelmės savivaldybės atvejį: „Lengvųjų automobilių viešieji pirkimai labai ryškiai iliustruoja žmogiškąją silpnybę geriems ir komfortiškiems automobiliams,– sakė D. Vilytė. – Kai kurių pirkimų techninėse specifikacijose randame reikalavimus medinei salono apdailai, trijų zonų klimato kontrolei, galinio vaizdo kamerai, navigacijai ir pan. Tai suprantama, kai automobilis perkamas iš asmeninių lėšų asmeniniam naudojimui, bet perkant iš mokesčių mokėtojų pinigų reikėtų kritiškiau įvertinti, kokią įrangą jame galima sau leisti turėti“.

Vėliau dėl šių automobilių nuomos į viešumą iškilo dar viena skandalinga žinia. 2016 metų kovo 1 dieną Vyriausioji tarnybinės etikos komisija pradėjo tyrimą dėl Savivaldybės tuometinės Viešųjų pirkimų skyriaus vedėjos elgesio. Paaiškėjo, kad vedėja dalyvavo Savivaldybės administracijos vykdyto dviejų „VW Passat“ automobilių nuomos viešojo konkurso procedūrose. Konkursą laimėjo jos sutuoktinio darbovietė UAB „Transalda“.

2016 metų gegužės 18 dieną Vyriausioji tarnybinės etikos komisija nusprendė, kad tuometinė Viešųjų pirkimų skyriaus vedėja pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą, nes nenusišalino nuo Savivaldybės administracijos vykdyto dviejų automobilių nuomos viešojo konkurso, kurį laimėjo jos sutuoktinio darbovietė UAB „Transalda“, procedūrų.

2018 metų balandžio 25 dienos Tarybos posėdyje buvo svarstomas klausimas „Dėl leidimo įsigyti tarnybinius lengvuosius automobilius“. Už šį sprendimą balsavo 13 Tarybos narių, susilaikė 9 (K. Balsienė, E. Baracevičius, V. Barkauskas, G. Karklelis, S. Lekšas, R. Mažonavičienė, V. Metrikis, S. Mockus, R. Venckus).

Po Tarybos pritarimo buvo vykdomi viešieji pirkimai dėl dviejų, ne senesnių kaip 2015 m., automobilių pirkimo. Dalyvavo 3 įmonės. Viešųjų pirkimų tarnyba ir vėl turėjo pastabų dėl planuojamų įsigyti automobilių.

2018 metų spalio 15 d. viešųjų pirkimų konkursą laimėjo UAB „Transalda“, iš kurios Savivaldybės administracija nuomojosi du automobilius „VW Passat“. Už juos buvo sumokėta 24990,04 Eur.

Sudėjus per trejus metus sumokėtą automobilių nuomos kainą ir dabar sumokėtą sumą, gauname, kad Savivaldybės administracija už du automobilius „VW Passat“ sumokėjo 72150,04 Eur.

Dar 2015 metais Tarybos narys A. Brazas sakė, kad akcijos metu tokį automobilį buvo galima nupirkti už 24 tūkst. Eur.

Jei Savivaldybės administracija per tuos trejus metus būtų pirkusi po 1 automobilį, tai dabar turėtų jau tris beveik naujus automobilius. O jeigu būtų pasitenkinusi pigesniais, ne limuzinų klasės automobiliais, tai turėtų keturis-penkis automobilius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UAB ROSEBA