BIČIULIS

Ona PETRAVIČIENĖ

                      Vasario pirmąją į Kelmės kultūros centrą rinkosi gausus būrys policijos darbuotojų, svečių, seniūnijų atstovai. Čia buvo pristatyta Telšių AVPK Kelmės rajono policijos komisariato 2018 metų veiklos ataskaita. Susirinkime buvo pristatytas ir naujasis Kelmės rajono policijos komisariato viršininkas Dalius Prakuraitis.

Sveikino kolegos ir kapelionas

                      Dalius – aukštaitis iš Linkuvos. Baigęs tuometinę Policijos akademiją, nuo 1995 m. dirbo Pakruojo rajono policijos komisariato kriminalinės policijos inspektoriumi. Šiame komisariate pareigūnas išdirbo 19 metų, 10 iš jų – Pakruojo rajono policijos komisariato vadovu. Prasidėjus viršininkų rotacijai, penkerius metus vadovavo Pasvalio rajono policijos komisariatui. Nuo vasario 4 d. D. Prakuraitis penkerių metų kadencijai yra paskirtas Telšių AVPK Kelmės rajono policijos komisariato vyresniuoju komisaru.

                      – Aš iš krašto, turinčio savo tarmę, todėl važiuodamas į Kelmę labiausiai bijojau, kad nesuprasiu vietinių kalbos. Bet pasivaikščiojęs po miestą ir komisariatą, supratau, kas ką šneka,– prisipažino naujasis komisaras.

                      Naująjį vadovą Kelmės rajono visuomenei pristatė jį atlydėjęs Telšių AVPK viršininkas Remigijus Rudminas, šiame poste likęs dar vienai kadencijai, o raktus nuo komisariato durų ir įėjimo kortelę D. Prakuraičiui perdavė beveik dvejus metus komisaro pareigas ėjęs Ričardas Bracevičius. Naująjį komisarą sveikino Akmenės ir Mažeikių rajonų policijos komisariatų vadovai, policijos kapelionas prelatas Juozas Šiurys. Prelatas visai rajono policijos komandai perdavė Telšių vyskupo ir Kelmės parapijos klebono linkėjimus. Dėkodamas pareigūnams už jų prielankumą dvasiniams dalykams, prelatas ir toliau jiems linkėjo Dievo palaimos, kad darbas būtų atliekamas ne iš pareigos, o iš geranoriškumo ir nuoširdumo.

                      Buvusiam policijos viršininkui R. Bracevičiui už gerą darbą dėkojo, o naujam vadovui D. Prakuraičiui gražiai įsilieti į vietos bendruomenę linkėjo Kelmės rajono savivaldybės meras V.  Andrulis, Socialinių paslaugų centro direktorė M. Lencienė. Jos pavaduotojas R. Baranauskas Paprūdžių grupinio gyvenimo namų bendruomenės vardu dėkojo policijos Bendruomenės pareigūnei Vilmai Ancikevičienei už pagalbą sprendžiant jiems iškylančias problemas.

Apie vagystes ir viešąją tvarką

                      Kelmės rajono policijos komisariato veiklos ataskaitą R. Bracevičius pradėjo nuo statistikos. 2018 m. mūsų rajone registruotos 77 nusikalstamos veikos. Vaizdo kameros užfiksavo 435 teisės pažeidimus, užregistruoti 285 alkoholinių gėrimų gėrimai arba neblaivių asmenų pasirodymai viešose vietose. Nedidelių viešosios tvarkos pažeidimų būta 119.

                      Buvęs komisaras, lygindamas penkerių metų duomenis, pasidžiaugė, kad paskutiniais trejais metais po truputį mažėjo smurtautojų šeimoje skaičius – pernai tokių būta 157, o 2014 m. – 230. Dalis smurtautojų atsidūrė įkalinimo įstaigose. Rajone yra ir tokių šeimų, kuriuose vienu atveju tas pats asmuo yra pripažintas nukentėjusiuoju, kitu – įtariamuoju. Pernai buvo ištirta 66,8 proc. tokių nusikalstamų veikų.

                      Kalbėdamas apie mažėjantį vagysčių skaičių, R. Bracevičius tai siejo ne tik su rajono gyventojų skaičiaus mažėjimu, bet ir su tuo, jog savivaldybės teritorijoje dabar veikia įkurtos 57 Saugios kaimynystės grupės. Ir patys žmonės rūpestingiau saugo savo turtą, diegdami technikos naujoves, nes supranta, kad prie kiekvieno ūkinio pastato policininko nepastatysi. Pranešėjas prisiminė ir tyrėjų galvos skausmą, kai per vieną naktį Karklėnuose buvo įsibrauta į 5 ūkinius pastatus ir pavogti įvairūs daiktai. Po savaitės kitos dvi vagystės užregistruotos Maironių kaime, kur buvo įsibrauta į negyvenamas patalpas. Pareigūnai atliko didžiulį darbą, kol pavyko nustatyti asmenį, padariusį šias vagystes. Mūsų rajone sulaikant minėtąjį asmenį, pas jį buvo rasti daiktai, pavogti Radviliškio rajone. Bendradarbiaujant abiejų komisariatų pareigūnams, radviliškiečiai išsiaiškino, kad jų rajone įvykdytos dar 3 vagystės. Kelmiškiams sulaikius įtariamus asmenis ir atlikus kratą, jų automobilyje buvo rasta narkotikų, dėl ko ir buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Už sėkmingai atliktą šį darbą pareigūnai kasmet apskrityje organizuojamame  konkurse „Metų seklys“ pelnė trečiąją vietą ir buvo paskatinti dovanomis. R. Bracevičius pasidžiaugė ir viena geriausių apskrityje ikiteisminio tyrimo trukme, kuri pernai vidutiniškai tęsėsi 57 dienas.

                      Dėl narkotinių psichotropinių medžiagų pradėti 3 ikiteisminiai tyrimai. Dėl neteisėto disponavimo minėtomis medžiagomis įtarimai pareikšti 4 asmenims: 2 Kelmės ir po 1 Raseinių bei Šiaulių rajonų gyventojams.

                      Dėl neteisėto disponavimo šaunamaisiais ginklais ir šaudmenimis pernai buvo pradėta 10 ikiteisminių tyrimų ir išimta nemažai šaunamųjų ginklų.

                      Kalbėdamas apie viešosios tvarkos užtikrinimą, buvęs policijos komisaras sakė, kad Kelmės rajone kasmet vyksta du masiniai renginiai – rajono Meno šventė ir Kražių festivalis.

                      – Nors panašiuose renginiuose darbuojuosi kokius penkerius metus iš eilės, tačiau per pernykštį Kražių festivalį net pats išsigandau tokios žmonių minios, kai mūsų buvo 6-7 pareigūnai,– prisiminė R. Bracevičius.

                      Pranešėjas sakė, kad tuokart teko spręsti dvi problemas: kaip saugiai po renginio iš miestelio išlydėti ratuotus svečius, nes visa tai truko porą valandų, o antra problema atsirado dėl to, kad vienam miestelio barui buvo išduotas leidimas ištisą parą prekiauti alkoholiu:

                      – Vienas mūsų ekipažas prie šio baro turėjo budėti iki pat ryto. Jeigu mūsų pareigūnų ten nebūtų buvę, tikrai būtų buvę rimtų reikalų,– teigė R. Bracevičius.

Beprasmės mirtys ir žūtys

                      Jei ne girtų vyrų konfliktas, 2018 metais rajone nebūtų buvę nužudymų. Praėjusių metų gruodžio viduryje iš Vokietijos grįžtantys lietuviai Lenkijos teritorijoje susikonfliktavo ir susimušė. Girtas nukentėjęs asmuo buvo parvežtas į Kelmę ir paleistas. Dėl pablogėjusios sveikatos žmogus atsidūrė Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, kur šių metų sausio 7 d. mirė. Įtariamasis nustatytas, jam paskirta kardomoji priemonė, o nusikalstamą veiką perkvalifikavus į nužudymą, byla perduota apskrities specializuotam padaliniui.

                      2018 m. mūsų rajone registruoti 268 eismo įvykiai, 36 iš jų – įskaitiniai. Eismo įvykiuose žuvo 5, o sužeisti 43 asmenys. 13 eismo įvykių įvyko dėl neblaivių vairuotojų kaltės, o iš viso išaiškinta 130 neblaivių vairuotojų; 111 sulaikytų asmenų neturėjo teisės vairuoti. Išaiškinta 120 neblaivių dviratininkų, o pėstieji padarė 196 pažeidimus. R. Bracevičius dar kartą prisiminė eismo įvykiuose žuvusius žmones, iš kurių buvo ir vienas mažametis. Ne vienos tragedijos kaltininku buvo alkoholis. Kad svaigiųjų gėrimų, o ypač alaus, nebuvo sudėtinga gauti bet kuriuo paros metu, liudija ir tas faktas, kai pernai policijai pavyko uždaryti veikusį „barą ant ratų“. Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad per porą mėnesių dviejuose taksi automobiliuose buvo parduota daugiau kaip 1000 „bambalių“ 7,5 laipsnių stiprumo alaus. Vienas iš baudžiamojon atsakomybėn patrauktų vairuotojų – buvęs policijos pareigūnas.

                      Baigdamas kalbėti apie eismo problemas, R. Bracevičius pastebėjo, kad ir rajono visuomenė šiam reikalui nėra abejinga. Štai Kolainių bendruomenė prie medžio pakabino raganą, o po ja užrašė: „Neskraidyk išgėręs“.

                      Ataskaitos pabaigoje R. Bracevičius pristatė ir vieną liūdnais rekordais pagarsėjusį rajono gyventoją. 1967 metais gimęs vyras neturi nuolatinės gyvenamosios vietos, o administracine tvarka yra baustas 215 kartų. 2018 m. rugpjūčio 3 d. atlikęs bausmę šis asmuo grįžo į Kelmę ir iki šių metų sausio 18 d. administracine tvarka jau baustas 37 kartus…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UAB ROSEBA