BIČIULIS

Loreta DIRBANAUSKAITĖ

                      Nuo kovo 16 d. Lietuvoje įvedus karantiną, visoje šalyje įsigaliojo griežta tvarka dėl lankymosi įvairiose institucijose, įstaigose, organizacijose, parduotuvėse ir t.t.

                      Atsižvelgus į situaciją, buvo nuspręsta griežtas priemones taikyti ir Kelmės rajono savivaldybės teritorijoje.

                      Apie tai, kas vyksta šiuo metu Kelmės rajone, kokios taikomos priemonės, kaip organizuojamas darbas savivaldybės administracijoje, seniūnijose, savivaldybei pavaldžiose įmonėse ir bendrovėse bei kitur, sušauktoje spaudos konferencijoje kalbėjo meras V. Andrulis, jo pavaduotojas E. Ūksas, savivaldybės administracijos direktorius S. Jokubauskas, jo pavaduotoja D. Laivienė.

                      – Nuo pirmadienio (nuo kovo 16 d. – aut. pastaba) Kelmės rajono savivaldybėje, seniūnijose, savivaldybei pavaldžiose įmonėse, kultūros centruose, bibliotekose darbas vyksta be lankytojų, nuotoliniu būdu,– kalbėjo meras V. Andrulis. – Uždarytų ugdymo įstaigų pedagogai dirba nuotoliniu būdu. Pakeisti ir darbo grafikai. Pavyzdžiui, savivaldybės administracijos darbuotojai dirba be pietų pertraukos iki 15 valandos. Nutarėme, kad darbuotojai, atėję į savivaldybę, dirbtų iki darbo pabaigos, nes pietų metu, išėjus į miestą, atsiranda didesnė galimybė užsikrėsti. Nuo pirmadienio organizuoti susitikimai su sveikatos įstaigų, įmonių vadovais. Jie informuoti apie visas rekomendacijas. Su seniūnijomis, įstaigomis bendraujame telefonu, internetu. Kovo 18 dieną nuotoliniu būdu vyko pasitarimas su sveikatos apsaugos, socialinės apsaugos ir darbo bei vidaus reikalų ministrais. Galiu tik padėkoti Ekstremalių situacijų komisijai už darbą, nes po pokalbio su ministrais paaiškėjo, kad mūsų savivaldybėje jau atlikta daug darbų, apie kuriuos ministerijos tik pradeda šnekėti.

                      Meras V. Andrulis sakė, kad Seimas priėmė sprendimą, jog nuotoliniu būdu galės vykti tik tokie Tarybos posėdžiai, kuriuose bus priimami sprendimai dėl ekstremalių situacijų. Kadangi kovo mėnesį reikia spręsti klausimą dėl mokyklų uždarymų, be to, yra ir kitų svarbių klausimų, yra nutarta organizuoti komitetų ir Tarybos posėdžius salėje, laikantis visų rekomendacijų dėl saugos.

                      – Svarbiausias šiuo metu tikslas – suvaldyti iš užsienio grįžusius Kelmės rajono gyventojus, t. y. didelį dėmesį skirti jų saviizoliacijai. Be to, didelį dėmesį skirti priemonėms (respiratoriai, kaukės, akiniai ir t.t.), kurių dar trūksta sveikatos priežiūros įstaigoms,– kalbėjo meras V. Andrulis. – Bet reikalai po truputį juda, kol dar nėra pas mus masinio sirgimo, apsaugos priemones įsigyjame ir kaupiame. Didelė problema, kad dar daugelis gyventojų, grįžusių iš užsienio, nesupranta saviizoliacijos svarbos. Toks gyventojas negali eiti nei į parduotuvę, nei pas kaimyną, nei į darbą (beje, keista, kad saviizoliacijos svarbos nesupranta net savivaldybės administracijos darbuotojai, kai kurių mokyklų direktoriai, grįžę iš užsienio ir einantys į darbą, besilankantys parduotuvėse – aut. pastaba).

                      Šiuo metu, pasak V. Andrulio, Kelmės autobusų parkas yra sumažinęs autobusų maršrutus, autobusai yra dezinfekuojami, yra laikomasi žmonių susėdimo autobuse atstumo.

                      Ruošiamasi pradėti daugiabučių namų laiptinių ir viešųjų erdvių dezinfekciją.

                      Šeimos gydytojai dirba nuotoliniu būdu.

                      Knygynas karantino metu nedirbs.

                      Reaguojant į ekstremalią situaciją, UAB Litesko „Kelmės šiluma“, UAB „Kelmės vanduo“ ir kitų įmonių vadovams yra pavesta organizuoti darbą taip, kad jei viena brigada susirgtų, būtų kas juos pakeičia.

                      Vicemeras E. Ūksas sakė, kad jis daugiausia bendrauja su Visuomenės sveikatos centru. Atskirai duomenų pagal savivaldybes apie atliekamus tyrimus dėl koronaviruso kol kas nėra. Sveikatos apsaugos ministras žadėjo tokią informaciją paruošti (neoficialiais duomenimis Kelmės rajone buvo paimti 5 gyventojų mėginiai, vienas gyventojas registruotas mūsų rajone, bet gyvena Vilniuje, visi mėginiai neigiami – aut. pastaba).

                      Pasak vicemero E. Ūkso, mūsų rajone jau pasitaikė vienas atvejas, kai dėl saviizoliacijos nesilaikymo pranešimą gavo policijos pareigūnai.

                      Savivaldybės administracijos direktorius S. Jokubauskas, vadovaujantis ir Ekstremalių situacijų komisijai, sakė, kad šiuo metu yra kaupiami ištekliai: dezinfekcinės priemonės, respiratoriai, spec. rūbai ir t.t. Be to, jau sudaromi ir savanorių sąrašai, kurie padėtų saviizoliacijoje esantiems asmenims, senukams.

                      Pasak S. Jokubausko, aprūpinimas apsaugos priemonėmis gerėja, bet išlieka sudėtingas. Šiuo metu Greitosios medicininės pagalbos skyrius turi 13 spec. rūbų komplektų, Kelmės ligoninė – 10. Ligoninė šiuo metu apsaugos priemonėmis yra apsirūpinusi minimaliai, tačiau jų pirkti ieško ir ligoninė, ir savivaldybės administracija. Ligoninė turi 4 plaučių ventiliavimo aparatus.

                      Savivaldybėje yra numatytos vietos, kur grįžę iš užsienio ir nenorintys užkrėsti namiškių, gali apsistoti. Tai – Kražių M. K. Sarbievijaus centre įrengtas viešbutis. Apie apgyvendinimo paslaugas tariamasi su verslininkais. Kritiniu atveju, jei bus didesnis protrūkis, gyventojai bus apgyvendinami Kelmės PRC Tytuvėnų skyriaus bendrabutyje. Svarbu paminėti tai, kad už apgyvendinimo (saviizoliacijos metu) paslaugas gyventojai turės susimokėti patys, kaip ir už tiekiamą maistą.

                      Šiuo metu ugdymo įstaigos intensyviai ruošiasi nuotoliniam darbui su ugdytiniais. Didelė tikimybė, kad karantinas bus pratęstas ir tuomet teks užtikrinti vaikų ugdymą.

                      Administracijos direktoriaus pavaduotoja D. Laivienė sakė, kad Ekstremalių situacijų operacijų centras renkasi kiekvieną dieną 13 valandą ir aptaria naujausią informaciją. Artimiausiu metu bus paskelbtas telefonas ir el. pašto adresas, kuriais bus galima susisiekti su centro darbuotojais visą parą.

                      Socialinė apsauga ir toliau bus užtikrinama. Socialinės darbuotojos, teikusios paslaugas namuose, dirba nuotoliniu būdu. Esant reikalui atneš malkų, maisto. Meras V. Andrulis gyventojų prašė supratingumo. Pašalpos bus mokamos laiku. Be to, ir maisto paketai bus dalinami. Tuo užsiimantys darbuotojai bus aprūpinami apsaugos priemonėmis.

                      Planuojama kas savaitę išvežioti maisto paketus mokinių, kurie gavo nemokamą maitinimą, šeimoms. Savivaldybė pristatytų paketus į mokyklas, o mokyklos juos išvežiotų.

                      Savivaldybės administracija karantino laikotarpiu atidarė lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ grupę, į kurią savo vaikus gali atvesti medicinos, Ekstremalių situacijų operacijų centro, policijos, priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos darbuotojai. Tiesa, vaikų maitinimu teks pasirūpinti patiems tėvams, įdėti maisto iš namų. Kol kas į tokią grupę vesti vaiką gautas tik vienas prašymas.

                      Didelį nerimą savivaldybės administracijai kelia nedidelių maisto prekių parduotuvių dezinfekcija. Pasak savivaldybės administracijos vadovų, iš seniūnijų jau gaunama pranešimų, kad kai kurios parduotuvės nėra dezinfekuojamos, tvirtinant, kad „visi savi, neužsikrėsime“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UAB ROSEBA