Jubiliejinis Laisvės rugsėjis
Kadangi Rugsėjo 1-oji Mokslo ir žinių diena bei naujųjų mokslo metų pradžia šiemet sutapo su sekmadieniu, tai Kelmės rajone ši šventė buvo švenčiama pirmadienį. Tai jubiliejinis Laisvės rugsėjis, nes jau trisdešimt penktuosius mokslo metų metus pradėjome Nepriklausomoje Lietuvoje.
Šiemet pirmasis naujųjų mokslo metų skambutis nuaidėjo šešiose gimnazijose, Kelmės „Aukuro“ pagrindinėje ir Specialiojoje mokyklose, Kelmės „Kražantės“ progimnazijoje, „Ąžuoliuko“ ir „Kulverstuko“ ikimokyklinėse įstaigose. Taip pat mokslo metai prasidėjo „Kražantės“ progimnazijos Liolių ir Elvyravos, Tytuvėnų gimnazijos ikimokyklinio ir priešmokyklinio bei Mockaičių skyriuose, Šedbarų pradinėje mokykloje–daugiafunkciame centre bei Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ir Vaiguvos Vlado Šimkaus pagrindinio ugdymo skyriuose.
Pagal Savivaldybės tarybos posėdyje patikslintus srendimus bei Švietimo kultūros ir sporto skyriaus vedėjos Ievos Lasauskienės pateiktus duomenis, šiemet minėtose ugdymo įstaigose bus ugdoma 3050 ikimokyklinukų, priešmokyklinukų ir besimokančių pagal bendrojo ugdymo programas. Preliminariais duomenimis, rajone bus 187 klasių komplektai. Be to, mokslo metai prasidėjo neformaliojo ugdymo įstaigose – Kelmės sporto centre bei Algirdo Lipeikos menų mokykloje. Naujieji 2024–2025 mokslo metai taip pat prasidėjo Kelmės profesinio rengimo centre bei jo Budraičių skyriuje. Ši mokymo įstaiga vis dar pasipildo naujais moksleiviais, o rugsėjo 3 dienos duomenimis, Profesiniame rengimo centre norą mokytis įvairių specialybių buvo pareiškę 440 jaunų žmonių.
Ir Užventį palietė demografiniai skauduliai
Graži naujųjų mokslo metų šventė įvyko Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijoje, kurią vedė abiturientai Viktorija Venckutė ir Benas Bagdonas. Pirmiausia nuskambėjo Lietuvos himnas, o gimnazijos himną atliko gimnazistė Elija Tekoriūtė. Sveikinimo žodžius tarė gimnazijos direktorius Albertas Pumputis, jo pavaduotoja Silva Vaškevičienė, Užvenčio seniūnijos seniūnas Linas Mačernius, Užvenčio kultūros centro direktorė Odeta Kuličiauskienė bei šio centro renginių organizatorė Ona Granickienė, gimnazijos prezidentė Akvilė Rutkevičiūtė. Kalbėjusieji kvietė susitelkimui ir bendrystei, linkėjo sėkmingos kelionės į žinių pasaulį, glaudaus mokytojų, mokinių ir tėvelių bendradarbiavimui ir t.t. Be E. Tekoriūtės dar dainavo Milda Rimdeikaitė bei Miglė Norkutė. Užvenčio parapijos klebonas Aivaras Jurgilas sakė, jog natūralu, kai žmonės turi savus pomėgius, įsitikinimus, pažiūras, kurias gali laisvai skleisti, tačiau Didysis mokytojas ir tiesos skleidėjas yra Kristus ir ragino kiekvieną jauną žmogų jį įsileisti į savo širdį ir kartu būti Visagalio širdyje. Labai nustebino, kad į Užventyje vykusią naujųjų mokslo metų atidarymo šventę nesurado galimybės atvykti nė vienas iš 25 Savivaldybės tarybos narių ar kitų etatinių politikų, rajone švietimą kuruojančių valdininkų. Nors į kai kurias kitas ugdymo įstaigas sugužėjo net po tris mūsų išrinktuosius. „Bičiulio“ žiniomis, kai kurie politikai naujųjų mokslo metų šventėje visai nedalyvavo. Gal tam reikšmės turi ir pakeista politikų už darbą Taryboje apmokėjimo tvarka. Dabar jie gauna nuolatinį atlygį, o ne išmokas už atliktus darbus, Savivaldybės atstovavimą. Pagal anksčiau galiojusią tvarką Tarybos nariai gaudavo išmokas už sugaištą laiką tokiose šventėse, buvo kompensuojamos išlaidos kurui, pasitaikydavo ir tokių, kurie į savo darbų sąrašą įtraukdavo ir dalyvavimą Mokslo metų pradžiai…. aukojamose šv. Mišiose.
Jau antrus mokslo metus Užvenčio gimnazija turi tradiciją, kai pirmokams įteikiami Sėkmės raktai. Nuo šių mokslo metų, iš Savivaldybės biudžeto pirmą kartą peržengusieji mokyklos slenkstį gavo ir pirmoko lagaminėlius su būtiniausiomis mokymuisi reikalingomis priemonėmis.
Gimnazija naujuosius mokslo metus pasitiko su įrengtu sensoriniu kabinetu, skirtu specialiųjų poreikių vaikams, atnaujintu technologijų kabinetu, suremontuotu pirmosios klasės kabinetu, atnaujintais laiptais bei sporto sale. Tiesa, gal kiek šventinę nuotaiką gaubė ateities nerimas, nes šiemet Užventyje nebus vienuoliktos (trečios gimnazijos) klasės. Tad kitais mokslo metais šiame, anksčiau buvusiame rajono centre, nebus ir abiturientų. Demografinė situacija palieka liūdnus pėdsakus. Vyresniosios kartos Užvenčio krašto žmonės prisimena, kad šioje seniūnijoje aštuonmetės mokyklos buvo Junkiluose, Minupiuose. Dar atkurtos Lietuvos metais veikė pagrindinės mokyklos Kolainiuose ir Pašilėnuose. Vos ne kiekviename gausiau apgyvendintame kaime veikė pradinės mokyklos. Šiemet Užvenčio gimnazijoje mokysis 154 mokiniai (praėjusiais mokslo metais mokėsi 178). Bet džiugina pirmokėlių skaičius. Jų rugsėjo antrąją į gimnaziją atėjo septyniolika. Pirmokus mokys mokytoja Edita Anglickienė. Kitų metų vasarą gimnazija į savarankišką gyvenimo kelią išlydės šešiolika abiturientų.
Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo skyriuje (buvusiame Užvenčio lopšelyje-darželyje – aut. pastaba) vaikystės dienas leis 46 vaikučiai.
Vaiguvos Vlado Šimkaus ugdymo skyriuje mokysis 48 ikimokyklinukai bei mokiniai.
Iš viso Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijoje ir jos ugdymo skyriuose dirbs 90 pedagogų, švietimo pagalbos specialistų bei kitų darbuotojų.
Mokslo metų naujovės
Prasidėjusieji mokslo metai vėl kupini naujovių, permainų. Pagal naujausius teisės aktus gimnazijose, kuriose tėra 12–20 vienuoliktokų (trečia gimnazijos klasė), negali būti formuojama tai gimnazijai priklausanti klasė. Birželio mėnesio duomenimis, toks vienuoliktokų skaičius buvo Kražių Žygimanto Liauksmino, Šaukėnų Vlado Pūtvio–Putvinskiu bei Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijose. Savivaldybės taryba priėmė sprendimą, kad Kražių, Šaukėnų, Užvenčio trečiosios gimnazijinės klasės taps Kelmės J. Graičiūno gimnazijos skyriais. Tačiau rugpjūčio pabaigoje situacija pasikeitė ir toks skyrius bus tik Kražiuose. Šaukėnuose į trečią gimnazijos klasę atėjo 22 mokiniai ir skyriaus steigimo problema tapo neaktuali. Užventyje situacija pasikeitė ir nebeliko minimalaus 12 vienuoliktokų (gimnazijos trečiokų) skaičiaus. Tad čia dėl mažo mokinių skaičiaus J. Graičiūno gimnazijos skyrius buvo neįsteigtas.
105 metus savarankiškai egzistavo Elvyravos mokykla. Šiemet ji prarado „nepriklausomybę“ ir, kaip minėjome, tapo „Kražantės“ progimnazijos skyriumi.
Svarbi naujovė – įtraukusis ugdymas, t.y., kai specialiųjų poreikių vaikų tėveliai gali nuspręsti, kur jų vaikai mokysis – specialiojoje ar bendrojo lavinimo mokyklose. Ši naujovė kelia savotišką nerimą, nes gali nukentėti gabiausieji mokiniai. Tiesa, su specialiųjų poreikių mokiniais dirbs ne tik vieno ar kito dalyko mokytojas bet ir jo padėjėjas. Praėjusiais mokslo metais daug problemų kilo dėl atnaujintų programų nelyginėse klasėse, nes vėlavo vadovėlių leidyba. Šiais mokslo metais pagal atnaujintas programas mokysis lyginių klasių mokiniai, vadinasi, ir abiturientai. Bet problema lieka ta pati – vėl vėluoja vadovėlių leidyba.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija skelbė, kad mokslo metų išvakarėse trūko apie 650 mokytojų. Pasak mūsų rajono didžiųjų mokyklų vadovų, šią problemą pavyko iš esmės išspręsti. Žinoma, tai nelengvas uždavinys kaimiškame rajone, kur beveik neliko paralelių klasių ir mokytojams, dėstantiems mokomuosius dalykus, kuriems per savaitę skirtos viena – dvi pamokos, vienoje mokykloje krūvis nesusidaro ir reikia darbuotis dviejose ar trijose mokyklose. O kai kurios didmiesčių gimnazijos netgi priverstos eiti į kompromisą, kad net matematikos būtų mokoma nuotoliniu būdu. Ir ateitis neramina. Pavyzdžiui, šiais mokslo metais matematikos pedagogikos studijas pasirinko 9, chemijos – 3, o fizikos studijos nesudomino nė vieno.
Nuo šių mokslo metų mokyklose atsiranda naujas Gyvenimo įgūdžių mokomasis dalykas, sukėlęs ir mokytojų, ir tėvų bendruomenėje nevienareikšmių vertinimų.
Bet mokytojams yra viena geria žinia. Jiems iki metų pabaigos buvo žadama atlyginimus didinti 10 proc. Tačiau dėl neblogos šalies ekonominės situacijos atsirado galimybė atlyginimus mokytojams didinti 15,5 proc.
S. Maziliausko nuotraukos