Kalytės Svilės istorija
Ona PETRAVIČIENĖ
Artėjant šv. Kalėdoms, laimingai baigėsi ir beširdžio žmogaus prie Šaukėnų seniūnijos Svilės kaimo šaltinių išmesto šuns gelbėjimo operacija. Sujaudinti benamio keturkojo likimo, žmonės kreipėsi ne tik į įvairias gyvūnų globos organizacijas, bet ir į mūsų laikraščio redakciją. Sulaukę pagalbos prašymo, į nelaimingos kalytės gelbėjimo operaciją įsijungė ir Šiaulių gyvūnų globos namai – su jų direktore Birute Vaičiulevičiene telefonu palaikėme nuolatinį ryšį.
– Kai į mūsų internetinę svetainę žmonės patalpino įrašą su prie Svilės šaltinių piktavalių išmestu šuneliu, negalėjome nesureaguoti. Žinodama, kad jūsų rajone beglobiais gyvūnais rūpinasi UAB Kelmės vietinis ūkis, kuris turi sudaręs sutartį su VšĮ „Šiaulių letenėle“, netrukus paskambinau į Kelmę,– pasakojo ponia Birutė.
Tik pokalbis su Kelmės vietinio ūkio atstovu beglobio šunelio problemos neišsprendė. Baimindamasi artėjančios žiemos, Šiaulių gyvūnų globos namų įsteigėja ir vadovė netrukus pati nuvyko prie Svilės. Pirmąjį kartą atvažiavusi prie šaltinio B. Vaičiulevičienė pamatė ne tik beglobį gyvūną, bet ir geradarių žmonių šuneliui atvežtą būdą. Tiktai buvusių šeimininkų išmestas gyvūnas atrodė sulaukėjęs ir bijojo prisileisti svetimus žmones. Direktorė pasakojo, kad jų organizacija benamių keturkojų gaudymui turi žmogų su šautuvu, kuris į tokius gyvūnus iššauna strėlytę su raminančias vaistais, bet šiuo metu tas vyras yra išvykęs į užsienį. Kai bandymas su gaudykle sugauti šunelį taip pat nepavyko, teko imtis gudrybių. Paskutinįjį kartą B. Vaičiulevičienė prie Svilės su pagalbininkais atsivežė ir šunelį Lakį. Kai tik kalytė miške pamatė keturkojį draugą ir susidomėjusi juo trumpam prarado budrumą – ant jos buvo užmesta gaudyklė…
Kai beglobė kalytė, žmonių pavadinta Svile, iš Šaukėnų seniūnijos Svilės kaimo rado prieglobstį Šiaulių gyvūnų globos namuose, paraginti mūsų skaitytojų, nusprendėme išsiaiškinti, kodėl taip atsitiko, kad išmestu šuneliu rūpinosi ne mūsų rajono atsakinga įmonė, o kaimynai. Netrukus redakciją pasiekė UAB „Kelmės vietinis ūkis“ vadybininko butų ūkiui Romualdo Druktenio atsakymas. Jame rašoma: „Šių metų gruodžio mėn., tikslios datos negaliu nurodyti, į Kelmės vietinį ūkį paskambino Šiaulių gyvūnų globos namų atstovė ir pasakė, kad prie Svilės šaltinių laikosi neprižiūrimas šuo.
Siekiant nustatyti visas aplinkybes, paskambinau Šaukėnų seniūnijos seniūnui. A. Šukys pasiuntė darbuotoją išsiaiškinti, ar tikrai šunelis vargsta, neturi maisto ir yra neprižiūrimas. Grįžęs seniūnijos atstovas paaiškino, kad nėra reikalo šunelį gaudyti, nes jį maitina netoliese Svilės šaltinių gyvenanti moteris (pavardė seniūnui žinoma). Moteriškė nori gyvūną prisijaukinti ir pasilikti savo kiemo apsaugai.“
Toliau laiške rašoma, kad „2020 m. UAB „Kelmės vietinis ūkis“ gavo 10 pranešimų iš įvairių rajono seniūnijų apie beglobius gyvūnus. Dviem šuneliams pavyko surasti šeimininkus. Likusieji aštuoni pristatyti į gyvūnų globos įstaigą „Šiaulių letenėlė“, su kuria esame sudarę sutartį“.
Tačiau UAB „Kelmės vietinis ūkis“ atsakė ne į visus mūsų skaitytoją dominančius klausimus. Šiai bendrovei adresuotame laiške buvo teiraujamasi ar Kelmės vietinis ūkis turi darbuotojų galinčių ir mokančių sugauti benamius gyvūnus, o sugavus – vietą, kur juos laikyti? Nutylėtas liko ir dar vienas klausimas, kiek Kelmės vietinis ūkis už šį darbą gauna pinigų iš valstybės?..
Loretos Dirbanauskaitės nuotraukos
Gaila gyvūnų, kurie kenčia dėl neatsakingo žmogaus. Mes taip pat turime priglaustuką. Žinoma, prikrečia eibių, plaukų nuolat pilna. Bet jau apsiprato ir turi savo mėgstamas vietas, kurias stengiamės padaryti jam patogias ir kad mums finansiškai neskaudėtų. Sofos vietą, kurioje nuolat guli, užklojome specialiu užklotu, tad ta supurvinimo problema išnyko. Paimčiau visus beglobius, bet tiek tikrai negaliu.