Užventyje kūręs dramaturgas: atspirties taškas – laiškai

Milda BALVOČIŪTĖ-KNYZELIENĖ
Muziejininkė
Užventyje nuo rugsėjo mėnesio vyksta kūrybinis procesas – susibūrusi tarptautinį pripažinimą pelniusių jaunų profesionalų komanda – vizualaus meno atlikėja Lauryna Narkevičiūtė, kompozitorius Andrius Šiurys, modernios muzikos atlikėjai Lora Kmieliauskaitė ir Arnas Kmieliauskas, scenografė Barbora Skoburskė, dramaturgas Rimantas Ribačiauskas – siekia aktualizuoti rašytojos Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos atminimą miestelyje, prasmingai paminėti 90-ąsias jos mirimo metines. Kūrybinės veiklos laikotarpiu išgryninta vizualios šiuolaikinės muzikos instaliacijos „Nykstantieji šešėliai“ vizija, vieta, pabendrauta su vietos gyventojais, atrinkta reikiama medžiaga, sukurtas garsinis įrašas.
Yra teigiančių, kad Užventis buvo svarbiausi Marijos namai: „Oi, broleli, liūdną naujyną turiu tau pasakyti. Užventė parduota! <…> Labai gal būti, kad ir mes jau nebegyvensma daugiau… vo gailu, o Jėzau, kaip gailu Užvenčios šalelės!“ – iš laiško Povilui Višinskiui (1895). Šalia Užvenčio esančiame Ušnėnų kaime artimo Šatrijos Raganos bičiulio P. Višinskio tėvų trobos palėpėje buvo rasti jos laiškai Višinskiui – vienas įdomiausių lietuvių epistolinės literatūros reiškinių, atskleidžiantis būsimų iškilių lietuvių kultūros asmenybių jaunatvišką bendravimą, kūrybinį bendradarbiavimą, jausmų dramą, taip pat lietuvių kalbos įsitvirtinimo kelią privačiame rašte. Krikščioniškos asmenybės ugdytojos, labdarės, dvasinės literatūros rašytojos laiškai byloja apie gyvą jos būdą, kūrybinius ir dvasinius ieškojimus, buitinius rūpesčius ir labai anksti išryškėjusį gyvenimo laikinumo, artėjančios pabaigos nujautimą: „Mes, menki padarėliai, matome šioje žemėje tik vieną, blogąją gyvenimo audeklo pusę. Rodos, visi tie siūlai taip be prasmės ir be tikslo painiojas … Bet pamatysime gerąją pusę anoje pusėje atsistoję, visą rašto tikslumą, prasmę ir grožį.“ (iš Š. Raganos laiško.) Rašytojos laiškai įkvėpė kūrybinę grupę sukurti patirtį, jungiančią muziką, dizainą ir skaitmenines technologijas, kviečiančią auditoriją pažinti Šatrijos Raganą ir apmąstyti, pajusti tą kitą gyvenimo audeklo pusę, kurią taip aiškiai jautė pati Marija. „Instaliacijoje panaudotos Marijos Pečkauskaitės laiškų ištraukos – ne įprastas žodinis pasakojimas, o autentiškos inspiracijos, kuriose pagrindinis vaidmuo patikėtas muzikai ir vizualui, savaip atliekantiems pasakotojo vaidmenį, formuojantiems dramaturginę liniją, įkūnijantiems Šatrijos Raganos asmenybės bruožus“ – mintimis dalijasi projekto dramaturgas, „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatas R. Ribačiauskas.
Inovatyvaus kūrinio, inicijuoto MB House of Sorelle, partneriaujančio su Užvenčio kraštotyros muziejumi, tikslas – per skirtingas šiuolaikinio meno formas prisiliesti prie Šatrijos Raganos asmenybės, intriguoti klausytoją. Projektas, remiamas Lietuvos kultūros tarybos ir Kelmės rajono savivaldybės, dėl susidariusios nepalankios COVID-19 situacijos, perkeliamas į 2021 metus ir visuomenei bus pristatytas, kai situacija dėl pandemijos pagerės.
Justinos Knyzelytės nuotraukos