BIČIULIS

Emilija KVIETKUVIENĖ

                      Automobilių sportas Lietuvoje darosi vis populiaresnis, pasirodo, ne tik tarp brandžių vyrų, bet ir tarp … vaikų. Turiu omenyje ne mažus berniukus, žaidžiančius mašinytėmis, o rimtas mašinas ir jaunuosius lenktynininkus. Vienas tokių – Irmantas Buivydas, septyniolikmetis iš Karklėnų miestelio, Kražių Žygimanto Liauksmino vienuoliktokas.

                      Irmanto mama Audra prisimena, kad dar vaikas iš mažens buvo labai taupus, sutaupęs 1000 litų, paprašė nupirkti jam automobilių valdymo įrangą, prijungiamą prie kompiuterio. Kai vaikui suėjo 10 metų, tėtis Arūnas paprašė per kiemą pervaryti automobilį. Kaip tada nušvito Irmanto veidas! Tikriausiai toks tėčio pasiūlymas ir nulėmė berniuko likimą – bent jau artimiausiam dešimtmečiui. Jis įniko į internetą, domėjosi viskuo, kas susiję su automobilių sportu. „Pirmiausia dalyvavau virtualiose ralio varžybose, jose savo gebėjimus gali išbandyti kiekvienas, dalyvauja ir vaikai, ir profesionalūs sportininkai iš viso pasaulio. 14 metų buvau pakviestas į tokių varžybų baigiamąjį renginį Vilniuje. Grįžęs iš jo sulaukiau Deivido Gezevičiaus, varžybų laimėtojo, prizo „Nesu tas, kuris vis dar žaidžia Ricard Burns rally žaidimą, tačiau vakar ir mane aplankė sentimentai. Atvyko 14 metų jaunuolis, jis priminė mano pradžią didžiajame auto sporte. Stebėjau jo važiavimą, mačiau, kad jis turi potencialo, nes žino, ką daro. Mano nuomone, vakar vaikinui nepavyko pademonstruoti tikrojo greičio dėl ūgio, o gal ir jaudulys pakišo koją. Todėl norėčiau perleisti savo laimėjimą būtent jam, kaip paskatinimą siekti geresnių rezultatų. Tikiuosi, ateityje jis bus tas, kurio niekas neaplenks. Jis – Irmantas Buivydas – ne tik jaunas, bet ir labai greitas“,– savo feisbuko paskyroje karklėniškiu džiaugėsi Deividas Gezevičius, žinomas sportininkas.

                      Po šio džiugaus įvykio Buivydų šeima vieningai nutarė padėti sūnui, kaip patys teigia – užsikabino… Tėtis ėmė ieškoti tinkamo automobilio, jį nupirkęs netoli namų įsigijo žemės sklypą, įrengė trasą sūnaus treniruotėms. Nuo 2017 metų Irmantas – nuolatinis automobilių varžybų dalyvis. „Startavau daugiau nei 100 varžybų Lietuvoje ir Latvijoje, šiemet dalyvavau Lietuvos autokroso čempionate, varžybos vyko Tauragėje, Marijampolėje, Kupiškyje, Plungėje, tapau Lietuvos autokroso SUPER 1600 klasės vicečempionu. Šiemet taip pat išbandžiau Žemaitijos ralį, savo klasėje dėl padarytos apmaudžios klaidos teko tenkintis 3 vieta. Taip pat dalyvavau Juodupės ir Lazdijų ralyje, užėmiau 2 ir 3 vietas“,– vieną po kito pasiekimus vardija vaikinas. Nuo 2018 metų žiemos jis dalyvauja ir varžybose ant ledo, kitais metų laikais – slalomo bei autokroso varžybose. Ateinančiame sezone startuos tik ralio varžybose, tokios vyks jau gegužės 15 dieną. Šeimą – tėvelius ir brolį Edviną, savo šturmaną varžybose – Irmantas laiko tikrąja komanda. Jie padeda taisyti automobilį, užmoka dalyvio mokesčius, keliauja kartu į varžybas. Mama sako, kad padėti mažai kuo gali, nebent motinišku rūpesčiu išlydėti sūnų į trasą ir sutikti… Neretai su Buivydais keliauja ir daugiau tokią techniką išmanančių žmonių – kad, sugriuvus automobiliui, laiku jį sutaisytų. Autokroso varžybose Irmantas dalyvavo su HONDA CRX, paruoštą varžyboms ją pirko Lenkijoje. Ralio automobilį MG ZR šeima pirko Lietuvoje. Prižiūrėti automobilius nėra labai paprasta, tai užima labai daug ne tik vairuotojo, bet ir visos šeimos laiko. „Autokrosas yra kontaktinis sportas, visi dalyviai startuoja vienu metu šalia vienas kito, tad per varžybas pasitaiko kontaktų, automobilis stipriai nukenčia“,– pasakoja Irmantas. Kontaktu, žinoma, jis vadina avarines situacijas. Atsargiai paklausta, ar nesijaudina dėl sūnaus sveikatos, mama pasidžiaugia, kad sūnus labai atsakingas, dėmesingas, todėl jaudulio nedaug.

                      Irmantas labai norėtų ateitį sieti su automobiliais, tačiau supranta, kad šis sportas labai brangus, o rėmėjų ar partnerių kol kas neturi. Tik labai daug draugų, ir ne tik Lietuvoje…

                      Karklėniškiams įprasta, kad visais metų laikais miestelio pakraštyje, prie pušyno, kur įsikūrę Buivydai, sklinda automobilių riaumojimas – Irmantas treniruojasi. Dažniausiai ne vienas – kuris paauglys atsispirs tokiai vyriškai pramogai! Juk tik atkakliu darbu ateina didžiosios pergalės. Jų skoniu jau mėgaujasi Irmantas ir jo šeima.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *